Hayalindeki İş Gerçek Olsun

Hayalindeki İş Gerçek Olsun
Photo by Razvan Chisu / Unsplash

İş hayatı çok değişti. Artık güçlü bir referanslarınız ya da çevreniz yoksa kariyerinizde başarıyı yakalamanız veya fırsatları zamanında değerlendirebilmeniz neredeyse imkânsız.

Hayalindeki iş ne olursa olsun, bu hayali gerçekleştirmek için bazı yöntemler kullanman gerek.

Eğer “Benim çevrem çok ama faydasını görmüyorum” diyorsanız, o zaman bu yazıya bir göz atın.

Çevrenizi Geliştirin

Son yılların en önemli sosyal medya platformu LinkedIn’den kuracağınız iş bağlantıları ile toplantılar organize etmeye çalışın.

Toplantı derken ciddi bir iş ortamında gergin ve stresli bir iş görüşmesinden bahsetmiyorum.

Kendi alanınıza göre seçmiş olduğunuz iş bağlantıları ile uygun ve sakin bir ortamda kahve içerek bir görüşme yapabilirsiniz.

Hiç kimse güzel bir kahveye hayır demeyecek ve deneyimlerini seve seve paylaşacaktır.

Bu sayede hem iş hem de şirket ile alakalı fikirlerin gelişebilir ve hayalindeki iş zaman geçtikçe gerçekleşebilir.

Bu görüşmeler sonrasında o kişinin yakın iş arkadaşları ile de yakınlaşır ve yine farklı iş görüşmeleri yapabilmeniz mümkün.

Bu gelişmeler devam ettikçe hem kendinize olan özgüveniniz artacak hem de kariyer noktasında hedeflerinize daha da yakınlaşacaksınız.

Belki de hayalindeki iş çok yakınında seni bekliyor.

Girişimci Olun

Kesinlikle her insan girişimcidir. Mağaralarda yaşanan ilk çağ dönemlerinde bile hepimiz kendi işimizi yapıyor ve hayatta kalmak için yiyeceğimizi bulup besleniyorduk.

İşte insanlık tarihi de burada başladı. Ancak uygarlık gelince bu yöndeki tüm içgüdülerimizi bastırdık. Hepimiz emekçiye dönüştük.

Çünkü onlar bizleri sizler emekçisiniz diye etiketlediler. Böyle olunca da girişimci olduğumuzu unuttuk.

Ödüllü iş kitaplarının temel mottosu şudur: “Herkes girişimcidir.” Girişimcilik aslında kariyer hayatının kendisidir.

Dolayısıyla hayatın boyunca bir başkasının şirketinde çalışsan bile aslında sen hayalinde iş için kariyerine yatırım yapıyorsun. Zaten yatırım yapmak da girişimciliğin en temel öğesidir.

Yeni iş dünyasında girişimciliğe ilk olarak neden kendimizden başlamalıyız? Değişimle beraber yeni fırsatlar da gelir zorluklar da.

İşte bu noktada girişimci bir düşünce yapısına sahip olmak gereklidir.

İster çok uluslu bir şirkette çalış ister devlet dairesinde hayalindeki iş fırsatını yakalamak için kesinlikle girişimci olmak zorundasın.

Bu konu ile ilgili eğitimler de almak mümkün. Bu yazıya bir göz atmakta fayda var. Girişimcilerin Alması Gereken Eğitimler

Hayalindeki İş İçin Doğru Planlama Şart

İçinde bulunduğumuz dönemde edinmeniz gereken bir diğer özellik ise, zaman yönetimini verimli uygulamak. Her gün için belli planlarımız olabilir fakat verim başka bir olay.

Gerçekten de zaman yönetimini verimli uyguladığınızda bundan vazgeçemeyecek ve bir dakikanızı bile boşa harcamak istemeyeceksiniz.

İlk olarak doğru bir plan yapmak için kendinize zaman ayırın. Haftalık yapacak işlerinizi bir yere not ettikten sonra bu işleri önem sırasına ve acilliğine göre 1 ve 5 arasında puanlandırın.

Yapmanız gereken daha önemli işleriniz varsa sonra da yapabileceğiniz işlerinize zamanınızı harcamayın. Günlük planlarınıza sabit kalın. Bu sayede arkadaşlarınıza da kendinize de zaman ayırabilmiş olacaksınız ve bu zaman gerçekten de kaliteli olacaktır.

Zaman yönetimi konusunda online eğitimler kapsamında Zaman Yönetimi Eğitimi de almak mümkün.

Hatta bu konuda çok güzel Etkili Zaman Yönetimi İçin 7 Kural ve Çok Meşgul İnsanlar İçin Zaman Yönetimi Teknikleri gibi yararlı blog yazıları da mevcut.

Çevrenizi Genişletmek Hayalinizdeki İş İçin Ne Sağlar?

Son yılların en önemli sosyal medya platformu LinkedIn’den kuracağınız iş bağlantıları ile toplantılar organize etmeye çalışın. Bu sayede hem iş hem de şirket ile alakalı fikirlerin gelişebilir ve hayalindeki iş zaman geçtikçe gerçekleşebilir.

Girişimci Olmak Neden Önemli?

Yeni iş dünyasında girişimciliğe ilk olarak neden kendimizden başlamalıyız? Değişimle beraber yeni fırsatlar da gelir zorluklar da. İşte bu noktada girişimci bir düşünce yapısına sahip olmak gereklidir.

Hayalindeki İş İçin Doğru Planlama Neden Önemli?

İlk olarak doğru bir plan yapmak için kendinize zaman ayırın. Haftalık yapacak işlerinizi bir yere not ettikten sonra bu işleri önem sırasına ve acilliğine göre 1 ve 5 arasında puanlandırın. Yapmanız gereken daha önemli işleriniz varsa sonra da yapabileceğiniz işlerinize zamanınızı harcamayın.