Hayaller Gerçek Olsa

Hayaller Gerçek Olsa
Photo by Kristopher Roller / Unsplash

Başarılı bir kariyer hepimizin mutlak hayalini kurduğu bir olgu. Her birey iyi bir aile için yüksek para akışının gerçekleştiği maddi güce sahiplik ister. Bazen bu maddi güç kendi isteklerimize üstün gelen dış çevre faktörleriyle desteklenir. Kendisini belli bir şeye adayamayan ve karar verme yetisine sahip olamayan bireyler başkalarından aldığı akıl ve mantıkla kararlarını dış etkenlere bağlı kalarak veriyor. Ancak kaçımız maaşını düşünmediğimiz bir işi gelecek planlarının arasına alıyor?

Kaçımız kendi hayallerine sıkı sıkıya bağlı? Hayal kurmak mı, hedef belirlemek mi? İyi bir geleceğin on kuralı yerine hayal kurmanın ve gerçekleştirmenin yollarına bakmak gerek.

Hayalin Ne?

Hayal et ve hedef belirle. Hepimizin belirli hedef ve gerçekleştirmek istediği planları var. Bunlar ister bir ister on yıl olsun. Zaman olarak yaşlandığınız bir zamanınızı baz alalım. Keşke şu olayını yapsaydım dememek için neleri gerçekleştirmek isterdiniz? İleride kendinizi nerede görmek isterdiniz? Kendinizi neye ait hissediyorsunuz?

İşte kendinizi sorgulayarak başlarsanız hayalinizin ne olduğunu yakalamış olursunuz. Şimdiye kadar yaşadığınız yaşam serüvenini düşünün. Hangi olayda tam olarak kendiniz gibi hissediyorsunuz? Eğer bu sorularının hiçbirisinin cevabını veremiyorsanız henüz bu anı yaşamamışsınız demektir. Bulmak için çaba gösterme işi size kalmış durumda.

Soyutu Somuta Çevirin

Dış çevre faktörlerinin etkisi altında kalmadan gerçekleşme ihtimali olabilecek bir hayali kurduğunuzu varsayalım. Bu ileride bir sahne sanatçısı olmaktan tutun da tüm dünyada tanınan bir isim haline gelmek kadar ucu açık bir kariyer hedefi olsun. Bu hayali kurduktan sonra çevrenizdeki tepkilere aldanmayın.

Hedef Belirleme Önemlidir

Hayalinizi hedefe dönüştürmeyi düşünecek bir potansiyel görmelisiniz kendinizde. Bu özgüvene sahipseniz zaten hedef için ilk olarak bu problemi yendiniz demektir. Daha iyisi için durmadan çabalayıp aklınızdaki hedef için uğraşmalısınız. Hayaliniz için bir hedef belirleme durumu yaratırsanız yaşam daha anlamlı hale gelip olanaklar sizin etrafınızda dönmeye başlayacaktır. Hedef belirleme hayal ile birlikte odaklanmamızı artırır. Unutmayın, hedef belirleme başarıyı arttırıyor.

Kendinize Zaman Ayırın

Zaman olayı hayal kurma sanatındaki en önemli adımlardan birisi. Kendi ruhunu tanıyan insan yaşam mücadelesini çözmüş yolda olan insandır. Kendinize ne kadar fazla zaman ayırıp geliştirmeye odaklarsanız bir o kadar da artısıyla size dönüşü olacaktır. Unutmayın bir çiçeğe nasıl ki ince bir hassasiyet besliyorsak ruhumuzu da öyle doyurmalıyız.

İnsan İlişkileri Ve Network

Az önceki bahsettiğimiz gibi hayalini kurduğumuz şeyi bulma, hedef belirleme ve bunun için kendimizi geliştirmeye vakit ayırdıktan sonra network ağı kuralına geldik. Artık hayal olarak kalmasını istemediğiniz bir hedef belirleme olayınız mevcut. Bunun için kendinizi tam olarak hazır hissediyorsunuz. İstediğiniz hedefe yönelik insanlarla tanışıp kontakt kurmanın tam sırası.

Hedefinize yönelik insanlarla da tanışmaktan ziyade insan ilişkilerinizi hep en üst seviyede tutmaya bakın. Üst seviye dediğim şey vakit geçirmekten ziyade doğru güven ve samimiyeti sağlamak. İnsanlara potansiyelinizi fark ettirip onlara hayallerinizden bahsedin. Geliştirdiğiniz network ağı belli bir süre sonra size doğru yönü gösterip teklifleri açık hale getirecektir. Bahsettiğim şeyi sadece x işini istiyorsanız x işine yatkın olan kişilerle sınırlandırmayın.

Farklı pencerelere açık insanlarla da kolay iletişime geçer niteliğe erişin ve onları da bu ağın içerisine katın. Unutmayın ne kadar çok insan tanıyorsanız şansınız bir o kadarda artacaktır.

Momentum Sanatını Uygulayın

Momentum doğru an da güçlü etki yaratacak kelimelerden geçer. Etkili bir konuşmacı olmak hayatınızın her alanında kolaylık sağlayıp sizi en uygun şekilde yansıtacaktır. Bu yaşadığınız duygusal şeylerde bile geçerliliğinikoruyan bir şey. Günlük hayatınıza bu durumu entegre edip insanlara duygu halinizi doğru bir şekilde yansıtmak size büyük bir kolaylık sağlar.