Hayallerini Yaşayan Kişi: Yeni Mezun

Hayallerini Yaşayan Kişi: Yeni Mezun
Photo by Caleb Woods / Unsplash

Çoğu meslek dalında eğitim sürecindeyken eğitimciler tarafından doğruluğu tartışılacak bir olumlama ile anlatılan mezuniyet sonrası hayatı ve yer yer hayal kırıklığı, heyecan, acı, umut ve birçok duyguyu kendi içinde barındıran bu ‘yeni mezun’ olarak sıfatlandırılan durumu incelemekte fayda var.

Yeni Mezun Nedir?

Yeni’ kelimesinin burada günümüzde doğru sıfatlandırma olarak sayılamadığı çoğunluğunun kendi alanında iş bulamayan kişilerin oluşturduğu bir durumdur. TÜİK verilerine göre bir yıldan az gibi bir süredir orta ve yükseköğrenim yeni mezunlarının işsizlik pastasında kapladığı alan yaklaşık %74 gibi uçuk bir rakam olarak görünmektedir.

Bu durumun nedenleri arasında ülkenin istikrarsız ekonomisi, niteliksiz ama nicelikli eğitim anlayışı, yetersiz istihdam alanları, üretime değil de tüketime dayalı bir ekonomi anlayışı olarak sıralanabilir. Zamanın aleyhine işlediğini bilen yeni mezun kişi, değişken önceliklerden dolayı donanımının altında olan işlerde sömürülmektedir. Bu kitleyi, kariyerine ve kişisel gelişimine emek veren ve vermeyen olarak ikiye ayırmak çok daha doğru olur. Çünkü hayalindeki işin ‘yeni mezun’ olmasına rağmen altın tepside kendisine geleceğine inananların sayısı hiç de az değil.

Yeni Mezun Ne Yapmalı?

Elinde olmayan işsizlik politikaları ve karamsar çevresel bakış açılarına odaklanmak yerine kendi ve mesleği adına her ne yapabiliyorsa onu yapmalı. Ayrıca hayatında yetersiz hissettiği bu kısa/uzun tatili bir fırsat bilip hep yapmak istediği Bachata Dansını veya keman çalmayı öğrenerek değerlendirebilir. Mesleki kongre ve kolokyumlara katılarak hem gerekli nitelikli sosyalleşme sağlanabilir hem de mesleki gelişmeler takip edilmiş olunur.

Kişisel gelişim olarak düzenli işi olanların aksine işsiz yeni mezun kişinin çok daha rahat vakit ayırabileceği kitap okuma, meditasyon, yürüyüşler ve sanatsal etkinliklere katılım sağlamak bu süreci çok daha özgüvenli ve verimli geçirmenizi sağlar.

Kişisel gelişim eğitimlerine nereden ulaşabilirim?

Online eğitim programları dahilinde İstanbul İşletme Enstitüsü tarafından senin için hazırlanan Kişisel Gelişim Eğitimleri sayesinde yeni bir seni keşfedebilirsin. Üstelik başarılı olduğunda alacağın sertifika ile iş hayatındaki kariyerine katkı sağlayabilirsin.

Kendini Güncel Tutmak

Sürekli değişen ve dönüşüm halinde olan günümüz dünyasında yeni mezun kişinin kendini güncel tuttuğundan emin olması gerekir. Kişi her zaman kendinden sorumlu olduğunu ve çıtayı sadece kendi belirlediğini hatırlamalı. Bu anlamda eğer gerekli donanım ve istek sağlanırsa kariyer değişimi de düşünülebilir. Çünkü en büyük yanılsamalardan birisi de kişinin kariyerini her zaman eğitim almış olduğu meslekte yapması gerektiği düşüncesidir.

Aslında merkezi sınav sistemine bağlı olan bir eğitim anlayışında maddi gelir kaynağı sadece bu sınavda başarı gösterilen bölümden sağlayacağı anlayışı oldukça dar bir bakış açısıdır. İmkan dahilinde yetenek- performans ölçütlerinde ve çalışma isteği anlayışında elbette ki bambaşka bir kulvarda yüzülebilir.

Bu anlamda mezun kişi iş dinamiğini ve heyecanını koruyarak kendi yolunu çizebilecek cesarete ve girişimci ruha sahip olmalı. Bu çerçevede İstanbul İşletme Enstitüsü platformunda yeni mezun kişi çeşitli ücretsiz sertifika programlarından faydalanarak kendi donanımını sağlamalı ve kendine faydalı olacak eğitimler almalı.

Gelecekte Ne Olacak?

Yeni mezunun iş bulma konusunda yaşadığı en büyük çıkmaz ise meslekteki tecrübe yetersizliği. İşverenler olabildiğince tecrübeli elemanları tercih ederken aynı süreçte üniversiteler ise ihtiyacın üstünde mezun vermektedir. Günümüzde paradoks olarak karşımıza çıkan bu durum öncelikle yetkili birimlerin çözüm odaklı ve kademeli olacak şekilde gerçekleştirilebilir politikalarıyla aşılabilir konumdadır.

Mesleğine ve kendisine saygılı ve kariyer yapmak isteyen her birey hak etmediği ücretlerde çalışarak sektördeki maaş dengesini de maalesef olumsuz etkilemektedir. Özellikle arzın talebi aştığı sektörlerde üniversiteler daha az mezun vererek mevcut birikmeyi azaltmalı ve daha nitelikli mezunların ülkeye kazandırılmasını sağlamalılardır.