Hayat Bizi Sorgulatır

Gelişim insan var oldukça devamlılığı olan bir süreçtir. Kişisel gelişim kişinin kendini tanımaya çalışmasının ilk adımıdır. Yaşadığımız hayat birçok kez kendimize. Olduğumuz ve olmak istediğimiz yeri sorgulatır.

Gelişim insan var oldukça devamlılığı olan bir süreçtir. Kişisel gelişim kişinin kendini tanımaya çalışmasının ilk adımıdır. Yaşadığımız hayat birçok kez kendimize. Olduğumuz ve olmak istediğimiz yeri sorgulatır. İşte bu sorgulama başladığı an değişimi başlatabiliriz. Eğitim tam da burada devreye girer. Kişisel gelişim ve önemi iç alemde tohumlanıp dışa ışığını yayan bir süreçtir. Kendimizin farkına varmak için çıktığımız bu yolda bizi sonuca ‘eğitim’ ulaştırır.

Okumak Gerek

Herkesin diğerlerine oranla yatkın olduğu bir yetisi vardır elbette. Mesela okumak. Okumak kişiyi olduğu yerden alır, okuduğu yere taşır. Farklı bir dünya ile tanıştırır. Ufkunu genişletir. Hafızasını kuvvetlendirir. Bu liste böyle uzar gider. Eğitim bu sebeple ilk ailede başlar. Ailesinde kitap okuma alışkanlığı olan bir çocuk bu kulvarda öndedir. Okumakla erken tanışır. Tabi okumak sonradan edinilebilen bir kazanımdır aynı zamanda. Kişisel gelişim için yazılmış birçok kitap size bu konuda yol gösterici olacaktır.

İş Hayatında Özgüven

Kişisel gelişim kişinin kendini tanıma süreciyle birlikte eğitmesidir dedik. Okumak, öğrenmek, çeşitli aktiviteler ve kurslar bu bağlamda yol arkadaşınız olabilir.  Özgüveni tam olan biri iş hayatında kendini gösterebilir. İşiyle ilgili aldığı eğitim çeşitleri kişinin parlamasını sağlayabilir. Örneğin uzaktan eğitimler, konferanslar, kurslar alınabilecek bazı eğitim yollarıdır. Kendini tanımlamış biri herkesle iletişimini kuvvetli tutar ve emin adımlarla ilerler.

Onaylanma Duygusu

Yaptığınız herhangi bir işte, davranışta başkaları tarafından onaylanmak sizin için önemliyse özgüveniniz eksik demektir. Motivasyona ihtiyacınız var demektir. Bu konuda açsınız demektir. Evde kendinizi geliştirmek ve yetiştirmek için yapabileceğiniz çeşitli motivasyon kaynakları vardır. Her gün egzersiz yapmak, kitap okumak, sağlıklı beslenmek, size enerji veren şarkılar dinlemek sizi motive edebilir. Bunları düzenli bir şekilde yaptığınızda önce siz ve sonra çevreniz bu değişimi fark eder. Bu da bir çeşit eğitim şeklidir ve bu siz onaylanma duygusundan kurtarır.

Emeksiz Olmaz

Emeksiz hiçbir şeyin olmadığı, olsa da kalıcı olmadığı bu hayatta en çok kendinize emek vermelisiniz. Ve bu emek kişisel gelişiminiz için ise; eğitim en çok üzerinde duracağınız konu olmalı.ve tabi zaman kavramı. Çiçeği sularsanız büyür, yolları giderseniz biter… kısaca söz konusu kendinizseniz sizden önemlisi yok bu hayatta. Kendinize zaman ayırın. Saçınızı tarayın, sağlıklı beslenin, ruhunuzu besleyin. Eğitim ile donanın en çok ama en çok kendinize emek verin.

Bu iki kavram ayırt etmeksizin yol almakta. Teknolojik bir çağdayız be her şey çok hızlı gelişiyor. Bu aşamada tabi ki teknolojiden yararlanmalıyız. Faydalı bazı tv programları, videolar, online eğitim kanalları, online kurslar yararlanabileceğimiz teknolojik bazı araçlardan. Hemen hemen herkesin evinde ve cebinde internet var. Dolayısıyla

Evet insanları değiştiremeyebilirsiniz. Fakat kendimizde bu değişimi başlatabiliriz. Unutmayın özgüven sahibi bir ebeveyn özgüvenli çocuklar yetiştirir. Bunun için daha çok öğrenmek, daha çok istemek, daha çok bilgiyle beslenmek gerekir. Her şey bizim elimizde. Ve unutmayın eğitim evde başlar.

Yazar: Aslı Öztürk