Hayat Boyu Eğitim Modeli

Süresiz eğitim ve uzaktan eğitim modelinde, hayalinizi gerçekleştirebilecek eğitimler bulabilirsiniz. Güçlü altyapısı, zengin ders içerikleri, uzman kadrosu, alanında profesyonel eğitmenleri ile İstanbul İşletme Enstitüsü sizin için daha fazla online eğitimler programları sunmaktadır.

Eğitim bir süreç olarak bakıldığında aklımıza ilk gelen örgün eğitim modelidir. Örgün eğitim yapısı bakımından gerekli temel eğitimleri tamamlamayı, sonrasında planladığımız kariyer doğrultusunda hedefimize ulaşmayı bir meslek edinmemize olanak sağlar.

Süresiz Eğitim Modeli

Online eğitim süresiz eğitim modellerinden biridir. Zamanla kendimize yeni yetenekler ve bilgiler katmak isteriz. Yeni bir şeyler öğrenmek hem heyecan verici hem de hayatımıza çok güzel katkılar sağlayacağından kendimizi geliştirmek isteriz. Günlük hayat koşturmasında, zamandan yana oldukça sıkıntılıyızdır.

Sürekli bir şeyler için zaman harcarız ve bu sebepten dolayı zamanımızı iyi değerlendirmek tam verim almak isteriz. Öğrenme yöntemi bakımından belki bizim ihtiyacımızı karşılayacak olan eğitim modeli süresiz eğitim modeline örnek olan uzaktan veya online eğitim modeli olacaktır.

Uzaktan Eğitim

Son zamanlarda oldukça sık karşılaştığımız bu eğitim modelini biraz daha yakından tanıyalım. Bahsettiğimiz bu eğitim modeli bazı platformlarda gün geçtikçe kendine güçlü bir yer edinmiştir. Yeni nesil belki çok hatırlamaz ama öncelerden uzaktan eğitim modeli daha çok radyo, televizyon ve eğitim cd’si (Compact Disc) ve kasetlerinden yapılmaktaydı. Zamanla teknolojik gelişmelerden nasibini almış ve internet dediğimiz bu platforma entegre olmuştur.

Online Eğitim

İnternetin gelişmesi, zaman içinde eğitim sistemini de içine alarak yeni bir öğrenme yeri oluşturmuştur. Öyle ki hayatımızda birçok işi buradan yapıyoruz. Kısaca örneklendirecek olursak alışveriş, haber okuma, iletişim, etkileşim vb. olarak özetleyebiliriz. Birçok işimizi bu platformda yapıyorsak, neden eğitimi buradan yapmayalım ki?

Tabi ki eğitimde bu platformda yerini aldı. Uzaktan eğitim modelinden sonra online eğitim de bu platformda yerini almış oldu. Birbirine çok benzer olsalar da aslında özünde farklıdırlar. Çünkü uzaktan eğitim metinler ve videolardan oluşur. Online eğitim ise metinler, videolar, canlı ders ve online yapılan sınavlardan oluşmaktadır. Kısaca diyebiliriz ki katıldığımız bu eğitim günün her saatinde ve istediğimiz her yerden ulaşabiliriz. Bu sayede derslerimizden geri kalmaz, planladığımız zaman dilimlerinde derslere katılır alabileceğimiz en iyi verimi alırız.

Faydaları Nedir?

Öğrendiklerimizin iş hayatımızda bize oldukça fayda sağlayacağı aşikârdır. Özellikle kariyerinizde kendinizi eksik gördüğünüz alanlarda bu eğitim modelinden oldukça fayda sağlarsınız. Bir mağaza çalışanı olduğunuzu düşünelim ve bu mağazada müdür olmak istiyorsunuz fakat yöneticilik vasfınız olmadığından bu konuda kendinize güvenmiyorsunuz. O zaman yöneticilik eğitimi alabilirsiniz. Böylelikle kendinize olan özgüveninizle birlikte müdür olmak isteyen başka adaylarında önüne geçebilirsiniz.

Çünkü bu eğitimi başarıyla tamamladığınızda, eğitim aldığınız kurum tarafından size eğitiminizi başarıyla tamamladığınıza dair bir sertifika verebilir. Bu sertifika sizi diğer adayların önüne koymaya yeterli olabilir.

Başka bir örnek verecek olursak. Yurtdışına tatile veya geziye gitmeyi düşünüyorsunuz. Hemen bir dil eğitimine katılabilir öğrenmek istediğiniz dili konuşabiliyor ve anlayabiliyor olduğunuzdan, tatilinizde iletişim sorunu yaşamazsınız. Eğitim ve amaçlar birbirinden ayrı duruyor gibi gözükseler de bir noktada ikisi birleşir ve sizi hedefinize yaklaştırır.

Süresiz eğitim ve uzaktan eğitim modelinde, hayalinizi gerçekleştirebilecek eğitimler bulabilirsiniz. Güçlü altyapısı, zengin ders içerikleri, uzman kadrosu, alanında profesyonel eğitmenleri ile İstanbul İşletme Enstitüsü sizin için daha fazla online eğitimler programları sunmaktadır. Eğitim süresince size yardımcı olmakla beraber eğitimizi bitirmiş olsanız dahi eğitiminizle ilgili yaşadığınız sorunlarda size her zaman yardımcı olur. Eğitimizi başarıyla tamamladığınız da sizin adınıza hazırlanan sertifika ile eğitiminizi başarıyla tamamladığınız, iş hayatında da fark yaratacaktır.

Yazar: Sıtkı Akbulat