Hayat Hedeflere Giden Bir Yolculuktur

Hayatımız bir yolculuktur. Elimizde biletimiz vardır. Biletin üzerine kendi irademiz ve kararlarımızla nereye gideceğimizi yazarız ya da hangi aracı kullanacağımıza karar veririz.

Hayatta başarıyı yakalayanlar bu yolda önlerine hedef koyanlar mıdır? Sadece güneşli günlerde yürürsen hedefe ulaşamazsın. Hedefler en çok sahip olmak istediğimiz şeyler için bizlere gelecek açısından netlik sağlayarak odaklanmamıza yardımcı olur ve bizi daha kararlı hale getirir. Bunun için nelerin gerektiği, donanımlarımızın ne olması gerektiği konusunda yenilikçi düşünceler sunar.

Hedeflere Yolculuk

Hayatımız bir yolculuktur. Elimizde biletimiz vardır. Biletin üzerine kendi irademiz ve kararlarımızla nereye gideceğimizi yazarız ya da hangi aracı kullanacağımıza karar veririz. Kendi arabamızla mı, otobüsle mi, gemiyle mi yoksa uçakla mı? Hayattaki hedeflerimiz bize istediğimiz şeyi elde etmek için içimizdeki enerjimizi yönlendirmemize yardımcı olur ve bizi istediğimiz şeyin tersi yönde götüren bir şey üzerinde zaman harcamaktan kurtarır. Kişisel hedefler aynı zamanda bize sorumluluk yükler ve denetime tabi oluruz. Kendi kendimize hesap verme dürtüsüyle hareket ederiz.

Başarıyı yakalayanlar ve amaçlarına ulaşan insanların büyük bir kısmı küçük yaşlarda bilerek ya da bilmeyerek hayal kuran insanlardır. Her zaman gelecekte olmak istedikleri yerleri hayallerinde canlandırdılar. Bu hayale ulaşmak için beyinlerinde bir düşünce ağı oluşturdular. O basamakları yavaş yavaş çıkarken yanlarına neleri almaları gerektiğine karar verdiler.

Hedef Belirleme

İnsanların birçoğu hayattaki hedeflerini belirleme de zorluklar yaşar. Oysa ki başarılı insanlara baktığımızda bunların kısa ve uzun vadeli hedefler olarak belirlendiğini, bu insanların hayatlarında kişisel organizasyona son derece önem verdiklerini, son derece açık ve esnetilmeye uygun olabildiğini görürüz. Hedeflere ulaşmada sürecin değerlendirilmesi ve gözden geçirilmesi son derece önemlidir. Başta yaptığınız planlara sadık kalmak değişen ve gelişen olumsuz durumlarda pozisyonunuzu uygun hale getirmek olmazsa olmazdır.

Kendinize hep doğru zaman ayırın. Hedefi olmayan bir gemiye hiçbir rüzgâr yardım etmez. İş hayatında hedeflerine ulaşmak için birbirinden farklı ücretsiz online eğitimler alabilirsiniz.   Doğru hedefler seçmek hayatta istediklerimizi elde etmek için ilk adımdır. Öncelikle bunları yazıya dökmek, listelemek bizi motive eder. Bu hedefler öncelikle kişisel gelişim hedeflerimiz, özel hayatımızla ilgili olanlar, başarı ve kariyer hedefleri, sosyal ilişkiler konulu olabilir.

Kariyer Hedefleri

Kişisel gelişim hedeflerimizde eksik yönlerimizi geliştirmek, odaklanmamızı kolaylaştırmak için yardım almak, bir hobimizi geliştirmek, diksiyon kursuna katılmak, öfke kontrolünü sağlamak, mutlaka her gün bir saat kitap okumak, haftada bir film izlemek olabilir. Kariyer hedeflerimizde bizim mesleki gelişimimizde yerinde saymaya mecbur bırakan eğitim eksiklerimizi bir an önce gidermek, örneğin ikinci bir dil öğrenmek, işimizle ilgili bir alanda eğitimlere katılmak, farklı görüş açıları kazanmak için uzaktan eğitim modeliyle değişik eğitimlere katılmak.

Sosyal ilişkilere gelince hayat hedeflerimizle bağlantılı olarak arkadaş gurubumuzu genişletmek, bir kulübe üye olmak onların faaliyetlerine katılmak olabilir. Hayatta hedefleri belirlemek kadar, vazgeçmemek de o kadar değerlidir. Bıkmadan usanmadan çalışmak ve oldurmaya çalışmak ama gerçekleşmiyorsa yeni durumlarda yeni hedefler belirlemek de çok önemlidir. Hayat yolculuğumuzda hedeflerimizi önceden belirlemek ne kadar önemli olsa da bunlara ulaşmaya çalışırken kişiliğimizden ve doğru bildiğimiz şeylerden ödün vermemek, dürüstlükten ve doğruluktan uzaklaşmamak ve bu yolda her şey mubahtır dememek ve iç huzuruyla başarının tadını çıkarmak belki de en önemlisi.

Yazar: Özlem Büyükçelik