Hayata Tutunmak

Kendi mutluluğumuzu seçtiğimizde değer verdiklerimiz üzülecekse bizim mutluluğumuzun bir anlamı kalır mı? Duyarlı bir yürek kendi mutluluğunu, mutsuzluğun üzerine kurabilir mi? Gözler yaş dolar, yürek yaş dolar. Sonra başlayan karanlıklar, uçurumlar hayatın içinde yaşanılası yaşanmışlıklardır.

Yürek sıkışır, ezilir ve nefes alamaz. Gitmek uzaklaşmak her şeyden kaçmak ister zeka ama akıl kalmak ister. Zeka akıldan ayrılır, nefsin peşine düşer bilinmeyeni merak eder, içinde bulunduğu koşuldan daha iyi olacağını düşündüğü yeri arzular.

Sorgulamalar

Acaba olabilecek midir? Uzak yerler gitmek istediği yerler midir? Ya içinde bulunduğu durumdan daha zor koşullar onu bekliyor olursa ya’’Midyat’a bulgura giderken evdeki pirinçten olursa?’’ Kanat takıp uzaklara gitmek istense de kalınmalıdır yaşadığı hayatın içinde, yaradan izin verdiği müddetçe. Çünkü sorumlulukları vardır, yapılması gerekenler. Onları görmezden gelmek sorumsuzca bir yaşamın getirdikleri değil midir? Sorumluluklar değer verdiklerimize sevdiklerimize, hayatımız da bizim için anlamı olanlara karşı olan sorumluluklarımız.

Bencillik Değil Mi?

Kendi mutluluğumuzu seçtiğimizde değer verdiklerimiz üzülecekse bizim mutluluğumuzun bir anlamı kalır mı? Duyarlı bir yürek kendi mutluluğunu, mutsuzluğun üzerine kurabilir mi?

Gözler yaş dolar, yürek yaş dolar. Sonra başlayan karanlıklar, uçurumlar hayatın içinde yaşanılası yaşanmışlıklardır. Önümüze çıkan bizi mutsuz eden engellerle mücadele etmemiz gerekirken, duyarsız ve tepkisiz kalarak şikayet ederek talihimize, kaderimize küserek sorunları görmezden gelmek, kaçmak, kaçmayı istemek en büyük sorumsuzluk örneği değil midir?

Yıllarca yaşanılan bir hayatın içinde yaşadıklarımız bizlerin tercihleri ile yaşanmadı mı? Evet belki hatalı tercihler yaptık, hatalı kararlar aldık ama bizim tercihlerimiz bunlar. Üstelik bizim tercihlerimiz başkalarının hayatını da etkilemedi mi? Farkındalığı yakalayan bir yürek hatalı da olsa tercihlerinin sorumluluklarını taşır ve asla kaçmaz. Mücadele etmeli insanca yaşamak ve yaşatmak içim sonuna kadar mücadele etmeli. Aldığımız nefesi içimize çekerken yüreğimizden aldığımız güçle pes etmeden, yorulmadan devam etmeliyiz hayat yolumuza.

Hayaller

Bu demek değildir ki; hayallerinin peşine düşme. Tam tersi hayallerinin peşinden koşarken yüreğinin sesini dinlerken, verdiğin kararların farkında olmaktır bahsettiğim. Farkındalığı yakalamış bir insan; zekası, aklı ve yüreği ile birlikte hareket eder, aldığı kararları insan olmanın erdemlerini taşıyarak verir. Gücünü sevgiden alan idrak edebilme kabiliyeti ile yaşanan olayları ve çevremizdeki detayları algılayabildiğimiz de algılanan bu olayların temelinde ki saf niyeti ve gücü görebildiğimizde, farkındalığımızın ne denli önemli olduğu anlaşılacaktır.

Farkında olunan en küçük bir ayrıntı, mutluluğu yakalayabilme olanağı ve ardından gelen mutlu bir sürecin başlangıcı olabilecektir. Tohumun ekildiği tarla ne kadar kaliteli olursa olsun, tarlanın verimi ne kadar ürün vermeye müsait olursa olsun, bakım görmeyen tohum çürür, toprak da zamanla çoraklaşır ve mahsul alınamaz. Yüreklerimiz de tertemiz ekilmeye hazır topraklar gibidir, yüreğimize sevginin, iyiliğin, güzelliğin, inançlarımızın tohumlarını ekersek mutlak meyvesi yenilebilir güzellikte olacaktır. Bu ürün de sevgiyle diğer insanlarla paylaşılarak çoğalacaktır. Allah her insana en güzel özellikler ve meziyetleri vermiştir.

Dünya Kirleniyor

İnsanlar kirleniyor. Etrafımızda olup bitenlere ne kadar duyarsız kalırsak ne kadar insanlığımızdan uzaklaşıp sadece bencilce isteklerimizin peşine düşerek yaşamayı bırakırsak, bizler insanlık adına büyük adım atmış olacağız. Bizden sonra ki nesillere bırakacağımız ne olmalı kendimize sormalıyız bunu? Hayatımızı; sorumluluklarımızın bilinciyle varlığımızla, duyarlılığımızla iyileştirilebilecek yanları keşfedip, olayları büyütmeden, elimizden gelenin en iyisini, en doğrusunu yapmalı ve mutlak mutlu olmayı bilmeliyiz.

Öğrenmeli, kendimizi geliştirmeli Hayattan kopmadan, sıkıca tutunmalı, göz açıp kapayana kadar geçecek kısa bir zaman içinde, elimizde olacak olan hayatımızın değerini bilmeliyiz. Başka bir gün yok, dün yok, yarın belki; ama şu an elimizde bugün var. Bugün dün olmadan; dünün tozlu sayfaları arasına karışmadan, hadi bugüne gülümseyelim hep beraber.


Yazar: Hülya Akyıldız