Hayatın Yeni Yüzü: Sosyal Medya

Ek iş hatta bir iş olarak bile görülmezken artık gündemdeki mesleklerin bulunduğu Sosyal medya dünyasında yerinizi almak için hala geç değil. Beğeni ve talep çeşitliliğinin bu kadar fazla olduğu bir ortamda kimin, ne kadar sevileceği ve popüler olacağı bilinmez

Günden güne sürekli gelişen ve büyüyen teknolojiler sayesinde hayatımız çok değil bundan 15 sene öncesine göre artık tamamen farklı bir hale geldi. Çok kısa bir zaman önce radyo, televizyon, gazete ve ansiklopediler dünyasında yaşarken şimdi sosyal medya dünyasına geçiş yaptık.

Sosyal Medya Nedir?

En basit haliyle Web 2.0'nin kullanılmasıyla beraber artık tek yönlü bilgi dünyasından çift yönlü bilgi paylaşımına geçtiğimiz süreç diyebiliriz. İlk yıllarında ilkokul arkadaşlarımızı bulmakla başladığımız yolculuğumuz artık tüm iletişim, haber, bilgi kaynağımız haline gelmiş durumda. Artık aradığımız her şeyi, istediğimiz her zamanda, istediğimiz her yerde bulabildiğimiz ve üstelik tartışabildiğimiz, fikrimizi özgürce paylaşabileceğimiz bir dünyadayız.

İstediğimiz her şeye ve herkese ulaşabilir durumdayız. Merak ettiğimiz konularda dünyanın öteki ucundan bilgi alabilmek, sevdiklerimizin yüzünü görebilmek ve hatta istediğimiz her alanda uzmanlaşabilmek sadece bir internet bağlantısı ile mümkün hale geldi. Bunlarla da kalmadık, ürettik ve bolca tükettik. Market, yemek ve giyim gibi temel ihtiyaçlarımızı bile internet ile sağlamaya başladık. Bazen ihtiyacımız olmayanları da ihtiyacımız sanarak sürekli göre göre tükettik.

Doğru Kullanmak Gerek

Her ne kadar çocukların ve gençlerin gelişimini olumsuz etkilediği tartışılsa da doğru kullanıldığı takdirde sosyal medya geleceğimizi oluşturuyor. Potansiyeli olan ancak bunu nasıl kullanacağını ve göstereceğini bilemeyen pek çok insanın hayatını çok olumlu yönde değiştirdiğini görüyoruz. Bugün sadece bir internet bağlantısı sayesinde herkes, her konuda içerik ve ürün üretebilir, satabilir hale geldi.

Sosyal medya sınıf ayrıcalığını ortadan kaldırdı. Köydeki Ayşe teyzeyi sosyal hayatında sadece aynı köyde yaşadığı insanlar tanırken, Sosyal medya sayesinde artık tüm dünya tanıyor. YouTube'da çektiği videolar aracılığıyla onun verdiği tariflere bugün tüm dünya ulaşabiliyor ve Ayşe teyze bu sayede ürettiği içeriklerle para kazanıyor. Gizli kalan, görülemeyen ve görülmesi istenen her ürün, her bilgi, her haber artık kolay ulaşılabilir durumda.

Videolar Çok İzleniyor

Video içeriklerinin, görsel içeriklerden daha fazla dikkat çektiğini belirten araştırmalar ile okumanın yerini izlemenin aldığını net bir şekilde biliyoruz. İçerik Üreticiliği, Sosyal Medya Uzmanlığı, YouTuberlık gibi meslekler yeni dünyada gündemde olan ve saygı duyulan işler haline geldi. Üstelik bir konu hakkında uzman olmaya da gerek yok. Gerekli olan tüm malzemeler yine sosyal medya kanalıyla bulunabilir. Güzel yemek yapıyor ya da terzilikten anlıyor olabilirsiniz, ancak nasıl video üreteceğinizi bilmiyorsanız hemen Youtube videolarından nasıl video yapabileceğinizi öğrenip ürünlerinizi sergileyebilirsiniz.

Hiçbir konuda bilgi sahibi değilseniz bile sıfırdan her konuda uzman olup, kendi içeriklerinizi Youtube kanalınızda tüm dünyaya gösterebilirsiniz. Hatta bir bilgiye sahip olmanıza da gerek yok, biraz fazla özgüvenle sadece kamera karşısına geçip konuşarak ve insanların zamanını hoş bir şekilde geçirmesini sağlayarak da üretebilir ve kazanabilirsiniz. Çünkü tüm ihtiyaçlarımız gibi eğlence ihtiyacımızı da sosyal medya sayesinde karşılar hale geldik. Kolay, hızlı ve çeşitli ihtiyaçlara hitap etme becerisi sayesinde hepimizin ilk tercihi artık sosyal medya oldu.

Ek iş hatta bir iş olarak bile görülmezken artık gündemdeki mesleklerin bulunduğu Sosyal medya dünyasında yerinizi almak için hala geç değil. Beğeni ve talep çeşitliliğinin bu kadar fazla olduğu bir ortamda kimin, ne kadar sevileceği ve popüler olacağı bilinmez. Üretebilen herkesin şansını denemesi gereken bir dünya yeni sosyal medya dünyası. Pek çok sektörün yakın gelecekte insanlara olan ihtiyacı tükenecek ve büyüme hızına bakarsak sosyal medya hayatımızı daha çok alanda saracak gibi görünüyor.

Yazar. Burçin Kinet