Hedef Belirleme Gerekli Mi?

Hedef belirleme hayatımızda mutlaka olmalı mı? Ya da bazı şeyleri hayatın akışına bırakıp anlık davranışlarla yola devam etmek daha mı kolay?

Hedef belirleme hayatımızda mutlaka olmalı mı? Ya da bazı şeyleri hayatın akışına bırakıp, anlık davranışlarla yola devam etmek daha mı kolay? Buna karar vermek ve uygulamak pek mümkün değil dediğinizi duyar gibiyim. Bana göre bu konu hedef belirlediğimizi sanmak ve gerçekten hedef belirlemek olarak ayrılıyor ve ikisi birbirine hiç benzemiyor.

Toplum Ve Ailenin Belirlediği Hedefler

Daha doğumumuzdan itibaren öncelikle ailemizin bizim için belirlemiş olduğu hedeflere ulaşmamız beklenir. Daha bebekken ailemizin ve içinde bulunduğumuz sosyal çevrenin bizim için ideal gördüğü gelişim evrelerini tamamlamamız gerekir. Biraz büyüyüp okul hayatına başladığımızda bu evrelere bir de akademik başarı beklentisi eklenir. Her çocuğun iyi notlar alması derslerinde başarılı olması okula hayatına tam olarak uyum göstermesi istenir ve çocuğun da tam olarak bunları hedef olarak belirlemesi beklenir. Halbuki siz henüz ilkokul çağında kime göre ideal olduğu tartışılabilecek böyle bir hedefi gerçekleştirmeye hazır olmayabilirsiniz. Okul hayatı boyunca bu hedefler artarak ve zamanla sizi de etkisine alarak devam eder .

Üniversite kapısına gelince mutlaka bulunduğunuz toplumda kabul gören bir meslek için eğitim almak üzere hedef belirlemeniz beklenir. Ancak toplumumuzda kabul gören meslekten kasıt genellikle en kısa zamanda iş bulup en iyi parayı kazanabileceğiniz meslektir. İş aşaması da tamamlandıktan sonra artık doğru hedefinizin ne olduğunu tahmin etmelisiniz. Helal süt emmiş birisiyle evlenip yuva kurmalısınız. Mümkünse çalışan birisi olması iyi huylu olmalı bir de çocuklarınız doğarsa artık ideal hedeflere ulaştınız. Daha ne isteyebilirsiniz ki hayattan değil mi?

Bundan sonrasında aklınız varsa bu şahane düzeni bozmayıp hayatınıza bu çemberde devam etmelisiniz. Ev, araba, yazlık sahibi olmalısınız ve çocuklarınıza en iyi imkanları sunmalısınız yani sizden iyisi olmamalı. Buraya kadar yazılanları okuduğunuzda hedeflere ulaşmaktan çok kendinizi bir projeyi tamamlamış gibi hissettiniz değil mi?

Kendi Hedeflerinizi Belirleme

Buraya kadar çizdiğimiz tablonun içinde yaşarken gerçekten mutluysanız sorun yok çünkü hayatta asıl hedef mutlu olmamız. Ancak belli bir noktaya geldikten sonra gerçekten istenip yapılamayanlar, düzenin içinde boğulmalar başımı alıp gitmek istiyorum söylemleri hep bir şeylerin eksik olduğu hissi kafaları kurcalıyorsa burada bir sorun var.

Bu nedenle hedef belirleme ile proje oluşturmayı birbirinden iyi ayırmamız gerekiyor. Eğer daha aile ortamında bizlere yaşımıza uygun ama kendi belirleyeceğimiz hedefler koyma ve bunları uygulama imkânı verilse gelişimimiz bambaşka olacak. Bence insan en çok kendi hayal edip isteyip yapmaktan keyif alacağına inandığı şeyler için çaba gösterebilir. Başkalarının gösterdiği hedeflere kesinlikle aynı kararlılıkla ilerleyemezsiniz.

Toplum baskısı olmadan ve ideali düşünmeden hedefler belirleyebilmeliyiz. Ama bunun için öncelikle hayallerimizin olması gerekir diye düşünüyorum. Hedeflerimizi en iyi hayallerimiz belirler. Başkalarının hedefleri için çalışan insan pes edebilir ama gerçekten kendi isteyerek yola çıkanlar sonuna kadar mücadele ederler.

Tabi şu da bir gerçek ki günümüz toplumlarında sorumlulukların artması, geçim sıkıntısı, korkutan işsizlik gerçeği insanları kısıtlamaktadır. Özellikle iş hayatında kalıpların dışına çıkmaktan korkutup işin gereği standart hedeflere ulaşma çabasına mahkum etmektedir.

Doğru Şartlarda Hedef Belirleme

Hep olumsuz bir tablodan bahsettik ama örneğin zevkle yaptığımız bir işte de hedef belirleme bize birçok kazanç sağlayacaktır. Geleceğe dair beklentiniz artacak ve sistemli bir çalışma düzeniniz olacaktır. Ulaştığınız hedef sizi mutlu edecektir. Sadece iş hayatında değil öğrencilik döneminde de severek isteyerek eğitim aldığınız bir dalda çalışma isteğiniz yaratıcılığınız çok daha yüksek olacaktır.

Kısacası yaşama dair her konuda olduğu gibi hedef belirleme konusunda da hangi şartlarda hangi ortamda hareket ettiğimiz önemlidir. Bu durumda sanırım en doğrusu daima bizi mutlu edecek ve hayallerimizi gerçekleştirecek şartlarda yaşama şansımızın olmasını dilemek olacak.

Yazar: Meltem Sümer