Hedef Belirleme Piramidi

Hedef belirlemek de bir beceridir. Yavaş ve küçük adımlarla ilerlemenizi ister. Ne istediğini gerçekten bilen biri hedef belirleme konusunda problem yaşamaz ve hedefe odaklanabilir.

Hedef; “Ulaşılmak istenen amaca göre davranmak, o amaca ulaşmak istemek.” Şeklinde tanımlanmış. Peki bir hedef belirlemek anlık bir durum olabilir mi sizce? Düşünerek mi belirlenir yoksa ansızın otomatik bir tepki mi verilir? Aklıma hemen Maslow’un Piramidi geliyor. Bu piramit beş kategoriye ayrılmış ve aslında her kategoriye ulaşmak için (fizyolojik ihtiyaçlar dışında) küçük de olsa hedefler koyarak ilerlememiz gerekmekte diye düşünüyorum.

Hedefe Bağlılık

Benim hedefim saygı duyulan biri olmak ise öncelikle fiziksel, güvenlik ve ait olma kategorilerini elde etmeliyim. Belki hedefiniz için bir piramit bile oluşturabilirsiniz. Başarmak istediğiniz konuyu piramidin en üst kısmına yerleştirip alt katmanları nasıl doldurmanız gerektiğini belirleyip adım adım ulaşmak için en tepeye çıkabilirsiniz.

Hedef belirlemek de bir beceridir. Yavaş ve küçük adımlarla ilerlemenizi ister. Ne istediğini gerçekten bilen biri hedef belirleme konusunda problem yaşamaz ve hedefe odaklanabilir. Kendinize bir haftalık, bir aylık, altı aylık, bir yıllık, üç yıllık gibi hedefler koyabilirsiniz. Ve her hedefi yakalamanızda kendinizi doyurduğunuzu görebileceksiniz. Bu da huzur ve mutluluğun yanı sıra bir sonraki hedefinize kilitlenmenize sebep olup sizi daha da cesaretlendirecek.

15 Dakika Yeterli

Ulaşmak için belirlediğiniz hedefi zevk için mi, para için mi, ne için istediğiniz cevabını da bilmelisiniz elbette. Bunu bilebilmek için kendinize dönüp sorular sormanız gerekiyor?

Başlangıç olarak; Şu an neredeyim? Ne istiyorum? Ne istemiyorum?  İstediğim şey için ne kadar çaba harcamam gerekiyor ve bu çaba beni yorsa da devam edecek miyim? Ne kadar süreli bir hedefim var?

Bu soruları kendim rastgele yazdım fakat yardımcı olacağından eminim. Evet gerçekçi planlar yaptığınız sürece sizi bu yoldan alıkoyacak engeller olsa bile aştıktan sonra tekrar devam edebilirsiniz. Hedefinizi belirleyin ve ulaşın. En fazla 15 dakika sürecek bir planlama sürecinin ardından arkanıza yaslanıp bir kahve eşliğinde ya da sevdiğiniz başka bir içecekle planlama sonucundaki sizi hayal edip rahatladıktan sonra işe koyulabilirsiniz. Şimdi yerinizde saymaya devam etmek mi istersiniz yoksa hemen hedef belirlemek için kendinize ne istediğinizi sormak mı istersiniz? Tercih sizin.

Karar Verme

Karar verme bir konuyu bir sorunu karara bağlamak ve kararlaştırma anlamına gelir. Karar verme düşünmeye dayalıdır. Düşünmeden hareket edersek buna karar vermek değil; otomatik, rastgele tepkimeler bile diyebiliriz. Bu yazıyı yazıp bu konuyu seçme sürecimde de bir karar verme durumu söz konusu. Elbette yazıyı yazarken düşünme kısmı da devrede.

Çocukluğumuzdan bulunduğumuz konuma gelene kadar her anımız karar vermekle geçiyor. Kırmızı şekeri mi almalıyım yoksa turuncu şekeri mi? Örgün eğitime mi kayıt olsam, açık öğretimden başlayıp bir yandan okuyup bir yandan para mı kazansam? Çikolatalı kek mi yapsam portakallı kek mi ya da tuzlu poğaça mı yapsam? Birkaç sayfa kitap mı okusam internetten dizi mi izlesem? O kadar çok örnek verebiliriz ki bu karar verme konusuna. Britanyalı filozof, karşılaştırmalı dinler uzmanı ve yazar olan Alan Wilson Watts’ın karar verme sonucu seçimlerle ilgili düşüncesi şöyle: Seçim, bir karara varmadan önce gösterilen bir tereddüttür. Fikirsel bir sallantı anıdır. Yaptığımız şeyin doğru şekilde mi yapıldığı, doğru şey mi olduğu konusunda sürekli bir şüphe içerisindeyizdir. Kendinden emin olmadığını fark ettiysen şüphesiz hatalar yaparsın. Kendinden eminsen yaptığın tamamen yanlış olsa bile bu sana dokunmaz.

Sorumluluk Yetisi

Kendini bir bulut veya dalga gibi hayal edersen, aslında ne yaparsan yap, asla hata yapamayacağını fark edersin. Bu özgüvenle, sezgilerine güvenmeyi öğrenirsin. Bu farkındalıkla seçmediğin yolu telafi etmeye çalışmadan, kendi varlığınla iyi durumda bir noktaya ulaşacaksın ve kendi cesaretine güveneceksin. Karar Verme Ve Uygulama çok basit değildir. Üstelik karar vermek sorumluluk ve düşünme yetisi isteyen bir şeydir. Günlük hayatımızda da istemli ya da istemsiz karar vermek durumunda kalıyoruz. Bazı kararlarımız için çok düşünmemiz gerekiyor bazıları için ise az düşünmemiz gerekiyor. Fakat karar verme deyince düşünmek kelimesi de karşımıza çıkıyor. Tek başına nedir bu diye düşünemeyiz.

Bir psikolojik danışmanın yazısını kaynak göstermem gerekirse karar verme sürecinde basamaklar kadar stratejiler de önemlidir. Bu stratejiler: İç Tepkisel Karar Verme: Seçenekler üzerinde yeterince düşünmeden, içten geldiği gibi karar verme. Mantıklı Karar Verme: Karar verirken seçenekler hakkında bilgi toplama, seçenekleri dikkatlice inceleme ve her birinin olumlu ve olumsuz yanlarını değerlendirerek karar verme. Bağımsız Karar Verme: Kendi başına karar verme. Kararsız: Verdiği kararları sık sık değiştirme isteği ve hiçbir karardan hoşnut olmama.

Yazar: Esra Çelik