Hedef Olmadan Yol Bitmez

Bütün büyük başarılara giden yol bir adımla başlar. Asla atacağımız adımları küçümsememeli sabır ve gayretle varmak istediğimiz noktaya kilitlenmeliyiz.

Her insanın hayatının belli başlı dönemlerinde geleceğini etkileyecek birtakım hedefleri olmuştur. Bir düşünürün dediği gibi "hedefi olmayan gemiye hiçbir rüzgar yardım edemez." Herkesin kendi çerçevesinden bakıp ileriye dönük belirlediği bir hedefi vardır. Hedef belirlemede en önemli unsur gerçekten neyi istediğimiz konusudur. Olmak istediğimiz yeri öncelikle belirlemeli ve bu hedefe doğru ilk adımlarımızı atmalıyız.

Başarıya Giden Yol

Bütün büyük başarılara giden yol bir adımla başlar. Asla atacağımız adımları küçümsememeli sabır ve gayretle varmak istediğimiz noktaya kilitlenmeliyiz. Bir yol haritamız mutlaka olmalı. Üzerine ciddi kafa yorduğumuz, araştırma yaptığımız bir yol haritası, bir plan. Rehbersiz yola çıkan yolda kalır hiçbir zaman istediği menzile ulaşamaz. Belirlediğimiz rotada ayaklarımıza diken batabilir olumsuzluklarla karşılaşabiliriz. Veya tahmin edemeyeceğimiz engebeler çıkar fakat biz amacımızda doğru ve samimi isek mutlaka bu engellerin üstesinden geliriz. Sorunlarla başa çıkmak için çözümler üretmeli veasla pes etmemeliyiz. İçinde bulunduğumuz zaman ve mekanı çok iyi değerlendirmeliyiz.

İnişler Çıkışlar

Her insanın hayatında inişler çıkışlar olabilir. Düştüğümüz zaman pes etmemeli tekrar ayağa kalkmasını bilmeliyiz. Kolay pes edenler hedeflerine ulaşamayan suyun akıntısına bırakılmış bir çöp misalidir. Hedefi yoksa nereye gittiğinin, nasıl savrulduğunun da bir önemi yoktur. Kendisine verilen akıl nimetini yerli yerinde kullanamayan insanda böyledir. Bir amaç uğruna aklını iradesini kullanmıyorsa boşa yaşamış demektir.

Ben doğuda büyümüş bir kız çocuğu olarak ilk okul 5. sınıfı bitirir bitirmez okul hayatıma son verildi. Çok istememe rağmen hatta günlerce aylarca ağlamama rağmen kimse beni okula göndermedi. Ayıptır denilip söz hakkı tanınmadı. Benim okuma isteğim çevremde büyük bir ayıp olarak karşılandı ve hatta çok ağır hakaret edenler oldu. Ama okuma aşkım hiçbir zaman bitmedi. Erkek kardeşlerimin okul kitaplarını sürekli defalarca adeta ezber yapar gibi okuyup durdum. Gizli gizli notlar tutar yazı yazardım çünkü çevremde birçok kişi körelmiş ilkokul mezunu olmasına rağmen yazmayı unutmuştu.

Öğrenme Aşkı

Kalemi ve kitabı hiçbir zaman elimden bırakmadım. Ekmeğe sarılı gazete kağıtlarını hep biriktirir gizli gizli okurdum. Sonra 19 yaşıma geldiğimde neden gidip açık öğretimden kayıt yaptırmayayım diye kendime sordum ve ailemden gizli gidip kayıt yaptırdım. Sınav zamanları hep bir bahane uydurup sınavlara katıldım. Derken ortaokul diplomasını aldım. Liseye kaydoldum ve lise diplomasını da aldım. Bu arada evlendim eşim de destek verdi. Bazen karnım burnumda bazen de yeni doğum yapmış olarak sınavlarıma girdim. Meslek lisesine merak saldım 3 küçük çocuğum varken hafta sonları okula gitmeye başladım. Derken üniversite ve son bir yılım kaldı mezun olmama.

Okuma Serüveni

Bir hedefim vardı çocukken okumak. Bunun için elimden geleni yaptım ve başardım. Arada sürekli gittiğim halk eğitim merkezi kursları da oldu. Şimdi çocuklarıma bu çabalarımı gururla anlatıyorum. Çünkü bu okuma serüvenim emin olun ki burada yazılan üç satır kadar kolay ve basit olmadı. Sizler de özellikle genç kardeşlerim mutlaka bir hedefiniz amacınız olmalı. Kendinize bir hedef belirleyin ve bu yolda pes etmeden ve engellere takılıp kalmadan ilerleyin. Hedef belirleme hayatınızın yol haritası olmalı.

Yazar: Özlem Yıldırım