Hedefe Ulaşabilme Senaryosu

Hedef belirlemek sizi daha sağlıklı, mutlu ve başarılı yapar. Öz saygının azlığı ve duygusal çöküntü ve hedefsizlik sağlığınızı olumsuz etkiler Hedef insanların size ve yeteneğinize ihtiyacı olduğunu hissetmenizi sağlar.

Hedef belirleme sizi daha sağlıklı, mutlu ve başarılı yapar. Özsaygının azlığı ve duygusal çöküntü ve hedefsizlik sağlığınızı olumsuz etkiler Hedef insanların size ve yeteneğinize ihtiyacı olduğunu hissetmenizi sağlar.

Kendinizi gerçekleştirme ve içinizdeki cevheri ortaya çıkarma fırsatı sunar. Hayal gücünüzü ve yaratıcılığınızı kullanırsanız sizi hedefinize ulaştıracak daha etkili senaryolar üretebilir ve gerçekleştirebilirsiniz. Sizi kısıtlayan geçmişsinize değil hedeflerinize bağlanırsanız kendi hayatınızın yaratıcısı olabilirsiniz.

Hedef Yetenek Ve Zekadan Daha Önemlidir

Unutmayın hedefinizi bilirseniz dağları delersiniz.  Hedef belirleme gibi bir niyetiniz yoksa hayatınız kaptansız geminin azgın denizde rastgele sürüklendiği gibi sürüklenir. Tutkulu bir hedef hayata dört elle sarılmanıza yardım edecektir. Olmayı arzuladığınızı, şimdi yapın. Hayatınızın kontrolü kendi elinizde değilse koşulların ve başkalarının senaryolarının bir parçası olursunuz. Bedel ödemeye hazır olun. Böylece kendinizi geliştirip daha da güçleneceksiniz Kendi   hayat yoluculuğunuzun baş aktörü olursunuz. Hedefinize samimiyetle bağlanın. Hedefinize ne kadar bağlıysanız geri dönme ihtimaliniz o kadar azalır. Sorumluluklarınızı yetine getirirsiniz.

Mazeretlere Sığınmayın

Böylelikle sorumluluklarınızı yerine getirmek daha kolay olacak hedeflerinize koşar adım ilerleyeceksiniz. Mutluluk hedef yolculuğunu sürdürürken gelir. Etki alanınızı genişletince emek vermek ve çabalamaktan çok daha mutlu olduğunuzu göreceksiniz. Hedefe ulaşmak için çok güçlü bir arzu duyun. Bu arzu hedefe giden yolda size yakıt olacak diğer eksikliklerinizi telafi edecektir. Güçlü bir arzu hedefe ulaşma ihtimalinizi yükseltir. Sizi neyin kamçıladığını bulun. İçten gelen bir motivasyonla başarı yolculuğunuzu kısalırsınız.

İç sesinizin kullandığı dili olumluya çevirin. İç sesiniz yapamazsın ve başaramazsın gibi olumsuz yargılar fısıldıyorsa buna dur demezseniz size en büyük engel teşkil edecektir. Yaratıcımın bana büyük bir potansiyel verdiğinin farkındayım gibi olumluya programlayın. Gerçek başarının insanın kendisine karşı kazandığı zafer olduğunu unutmayın. Kendi hayatımızdan kendi mutluluğumuzdan sorumlu olduğunuzu unutmayın. Karşılaştığımız koşulların çoğundan ve hedeflerimize ulaşmaktan kendinizin sorumlu olduğunu bulun. Herkesin ruhunda uyandırılmayı bekleyen bir dev vardır. Bu devi siz hedeflerinize ulaşmakta kullanın.

Hedefi Göremediğinde Ne Yapmalısın?

Florance Chadwick hem Fransa’dan İngiltere’ye hem de İngiltere’den Fransa’ya yüzerek Manş Denizi'ni iki yönde geçen ilk bayan yüzücüydü. Bir iddialı daha vardı. Catalina  Adası’ndan California sahiline kadarki 21 millik mesafeyi yüzen ilk bayan olmak.Ama bu iş hiçte kolay değildi. Yılın en sıcak günlerinden olan Temmuz’da bile yüzeceği denizin suyu bedeni uyuşturacak kadar çok soğuktu. Hava o kadar sisliydi ki yüzücü kendisine eşlik eden tekneleri bile tam seçemiyordu. Bir de o bölgede köpek balıkları vardı. Florance dondurucu soğuğa ve köpekbalıklarına rağmen tam 15 mil yüzdü.

Teknede bulunan annesi ve antrenörü “Başaracaksın. Az kaldı” diye bağırıyorlardı. TV’lerin başında onu izleyen insanlar başarısı için dua ediyordu. Sonra 5 mil daha yüzdü. Hatta sahillerine   sadece yarım mil kala teknedekilerin bütün teşviklerine rağmen pes edip tekneden kendini tekneden çıkarmalarını istedi. Herkes hayal kırıklığına uğramıştı. Sadece birkaç kulaçlık mesafe kalmasına rağmen başarılı yüzücü pes etmişti. Florance daha sonra başarısızlığının sebebini şöyle açıkladı: “Önümde hiçbir şey göremiyordum. Karayı görebilseydim başarabilirdim! “. Onu durduran şey ne soğuk ne yorgunluk ne de köpek balıkları değildi.

Başarısızlığına karayı yani hedefi görememesi olmuştu. 2 ay sonra tekrar denedi. Şu yine soğuktu köpek balıkları yine vardı. Sisten yine bir şey gözükmüyordu. Ama bu defa sisin ardında bur yerde kıyının olduğunu düşünerek yüzdü. Sahili hayal ederek yüzmeye devam etti. Ve başardı. Catalina Kanalını geçen ilk kadın olarak ismini yazdırdı. Hem de erkeklerin rekorunu 2saat farkla geçerek.  Bize düşen hedef belirledikten sonra var güçlümüzle savaşmak gerekir. Kendi önümüzden çekilebilirsek birçok başarı ve hedefe ulaşarak mutluluk kapısını aralarız.