Hedefe Ulaşma Yolculuğu

Kişi hayatta oradan oraya sürüklendiği hissine kapılıyor ve monotonluk hissediyorsa, bu histen kurtulmak için yapması gereken şey hayattan ne istediklerini ne beklediklerini düşünmek ve ciddi bir hedef belirleme sürecine girmektir

Kişi hayatta oradan oraya sürüklendiği hissine kapılıyor ve monotonluk hissediyorsa, bu histen kurtulmak için yapması gereken şey hayattan ne istediklerini ne beklediklerini düşünmek ve ciddi bir hedef belirleme sürecine girmektir. P.Drucker der ki “Gideceğiniz yeri bilmiyorsanız, vardığınız yerin önemi yoktur”.  Hedef belirleme sayesinde hayatta varmak istediğimiz yeri net olarak bilir ve tüm çabamızı doğru yere harcarız. Ayrıca zamanımızı ve kaynaklarımızı daha iyi düzenleriz.

Albert Einstein der ki: "Mutlu bir hayat yaşamak istiyorsanız, hayatınızı bir amaca bağlayın, kişilere veya eşyalara değil". Evet! Bir hedefe ulaşma yolunda yılmadan yürümek ve sonunda hedefe ulaşmak öz güvenimizi artırır ve bizi mutlu eder. Hatta hedefe ulaşamasak da o yolda yürümek bile mutluluk verir.

Hedefimizi Belirlerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Hedefimizin bir amacı olmalı. Hedef belirleme sürecinde önce ulaşmak istediğimiz amacı doğru belirlemeliyiz. Mesela amacımız mutlu olmak ise kendi sevdiğimiz bir mesleği hedefimize koyarız. Hedefe tıp okumayı koyduk diyelim. Tıp okumaktaki amacımızın ne olduğunu bilmemiz ve benimsememiz hedefe ulaşma yolunda bizi motive edecektir. Hedef belirleme sürecinde motivasyon ve amaca inanma çok önemlidir. Ayrıca niçin bu hedefe ulaşmalıyım sorusunu kendimize sormalıyız. Buna anlamlı bir cevap bulamıyorsak hedefimizi gözden geçirmeliyiz. Aksi taktirde; “istediğim her şeye sahibim ama hala mutlu olamıyorum” deriz. Hedef belirleme sürecine doğru bir amaç belirledikten sonra başlamalıyız.

Hedefimiz Ulaşılabilir Olmalı

Hedef belirleme sürecinde hayalci olmamalı. Ulaşılması imkânsız olmayan ship olduğumuz yetenek ve güçle ulaşılabilir hedefler belirlemeliyiz. Daha emeklemeden koşmaya çalışmamalıyız. Bunun için kendimizi iyi tanımalı, ne istediğini iyi bilmeli, elimizde ne olduğunu ve başka neler olması gerektiğini bilmeliyiz.

Hedefimiz %100 bizim olmalı. Hedefimizi, ailemiz veya başkalarının isteklerine göre değil kendi istek ve beklentilerimize göre belirlemeliyiz ki hedefe ulaştığımızda kendimizi mutlu hissedelim. Yani hedef belirleme sürecinde kimsenin etkisi altında kalmamalıyız. Aksi takdirde hedefe ulaşsak dahi kendimizi mutsuz hissederiz. Hayatta başarmak istediğimiz şeyi tam olarak belirlemezsek çabamızı nereye yoğunlaştıracağımızı bilemeyiz.

Hedefimiz Kesin Çizgilerle Belirlenmiş Olmalı

Hedefi kesin çizgilerle belirlemezsek hedefe ulaşıp ulaşamadığımızı anlamayız. Mesela hedefi zengin olmak olan biri zenginliği evim, arabam olsun şeklinde tanımlarken, bir başkası ise başka bir şekilde tanımlayabilir. Bu nedenle hedefler göreceli olmamalı ve net olarak belirlenmelidir.

Hedefleri küçük bölümlere ayırmalı ve her bir hedefe bir süre vermeli. Hedef belirleme sürecinde önemli bir kural budur. Hedefimizi bölümlemezsek hedefe ulaşmamız uzun zaman alacağından umutsuzluğa kapılabiliriz. Mesela genel müdür olmayı direk hedeflemek yerine hedefimizi kısa, orta ve uzun vadeli olarak kısımlara ayırmalıyız. Kısa vade haftalık ve aylık, orta vade bir yıllık, uzun vade ise beş-altı yıllık olmalıdır.

Bilgi Toplama

Hedef belirleme sürecini tamamladıktan sonra hedefimize nasıl ulaşabileceğimiz hakkında bilgi toplamalı ve bir plan yapmalı sonra da bu plan doğrultusunda hedefimize doğru kararlı bir şekilde ilerlemeliyiz. Bu planı bir kağıda yazıp daima görebileceğimiz bir yerde bulundurmak da yararlı olacaktır. Hedefimize ulaşma yolunda karşımıza engeller zorluklar çıksa da bunları aşmaya çalışarak ilerlemeli asla umutsuzluğa kapılmamalıyız.

Ancak hedefe ulaşma yolunda etrafımıza da zarar vermemeliyiz. Mesela terfi etmeye çalışırken bir çalışanın ayağını kaydırmamalıyız. Hedefe ulaştığımızda ise kendimize yeni bir hedef belirleme sürecine girerek daima yolumuza devam etmeliyiz. Çünkü durağanlık insanı mutsuz eder. O yüzden hayal et ve hedef belirle.

Yazar: Mehmet Ali Sürücü