Hedefini Belirle Hayatı Kazan

Her bireyin kendine özgü karar verme ve hedef belirleme yöntemi bulunur. Kendi hedeflerinizi başkalarına bakarak kendinizi onlarla kıyaslayarak hedef belirlemeyin.

Hedef amaçtır, gayedir ve bizim aradığımız anlam ise varılmak istenen yerdir. Tarih boyunca yapılan gelişmelere çalışmalara bakarsak hepsinin bir plan dahilinde yapıldığını fark etmemiz zor olmaz.

Bununla birlikte büyük işler başarmış insanların da hayatlarına dair gerçekleştirmek istedikleri planları vardı. Ve hepsinin planları farklı alanlarda ve birbirinden farklıydı. Çünkü herkesin varmak istediği olmak istediği yer farklıdır.

Herkesin Hedefi Kendine

Bu sebeple de her bireyin hedefi kendine özeldir. Her bireyin kendine özgü karar verme ve hedef belirleme yöntemi bulunur. Kendi hedeflerinizi başkalarına bakarak kendinizi onlarla kıyaslayarak hedef belirlemeyin. Bu şekilde hedef belirlerseniz sizi hedefe götürecek motivasyonu sağlayamayabilirsiniz.

Peki nasıl hedef belirleriz? Hayatımızın her alanı için hedef belirleyebiliriz. Bu okul başarısı, kilo verme, iş hayatı, günlük aktiviteler gibi burada çoğaltamadığım daha birçok farklı konuda olabilir.

Hedef belirlemek istediğimiz alan ortaya çıktıktan sonra hedefimizi belirlememiz için derin bir düşünme lazımdır. Derin, gerçekçi, ilgilerimizi, alakalarımızı göz önüne alarak bir düşünme. Aksi halde gelişigüzel belirlediğimiz bir hedef bizim için kalıcı ve güdüleyici olmayacaktır.

Hedefe Gidecek Yol

Hedefimizi belirledikten sonra şimdi ise bu hedefe gidecek yolları bulmakta sıra. Hedefimize giden yol tek değildir hiçbir zaman. Her zaman farklı yollar mevcuttur. Bu yolların kimisi uzun kimisi kısadır. Ama eğer doğru güzergahı bulduysak o yol bizi mutlaka hedefimize götürecektir.

Hedefimize giderken her şey bir an önce olsun isteriz beklemek istemeyiz çünkü yüksek bir motivasyonla hedefimizi belirleyip işe koyulmuşuzdur. Küçük bir aksilik bizim motivasyonumuzu zedeleyebilir. İşte tam da bunun yaşanmaması için bilmemiz gereken çok önemli bir detay vardır.

Büyük Hedeflere Küçük Adımlarla Gidilir

Nasıl mı? İki tür hedef vardır. Uzun vadeli ve kısa vadeli hedef. Uzun vadeli hedefimiz varmak istediğimiz yerdir. Kısa vadeli hedeflerimiz ise bizi uzun vadeli hedefimize götürecek basamaklardır. Yani bizim büyük hedefimize gitmemiz için onlarca belki de yüzlerce küçük basamağa ihtiyacımız vardır. Bu sanıldığı kadar basit bir iş değildir.

Büyük hedefimizi nasıl belirlediysek aynı titizlikle bu kısa vadeli hedeflerimizi de belirleyip, adım adım büyük hedefe gitmeliyiz. Böylesi daha sağlıklı ve eksiksiz olacaktır. Unutmayın! Hedefsiz gemi nereye gideceğini bilemez.

Yazar: Büşra Çalışkan