Hedefiniz Ve Siz

Çocukların ve evin ihtiyaçlarını planlayarak hedeflerimize doğru ilerlemek için kendimize zaman ayarlayabiliriz. Birçok araştırma başarıyı yakalamış insanların bu başarılarını planlı ve programlı yaşamaya borçlu olduklarını gösteriyor.

Sevgili genç bayanlar, çocuklarına ve evlerine kendini adamış anneler ve emekli teyzeler. Kendini tekrar eden dizilerden ve hiç bitmeyen gelin kaynana çekişmelerinden bıktıysan, "Kahveye geliyorum komşum. Evde misin?" cümlesindeki dedikodu açlığı artık seni bunaltmış ise kendini sorgulamaya başlamışsın demektir. Ben kimim ve şu yaşadığım hayat, yaşamak istediğim hayat mı? Eğer bu sorunun cevabı "Hayır!" ise yaşamak istediğin hayata gidecek 5 adımı sana tarif edebilirim.

Karar Vermek

Hayatını değiştirmeye karar vermelisin. Hayallerini gerçekleştirmek istediğinden emin olmalısın. Karar verme ve uygulama yöntemiyle bunu başarmak mümkün. Bunun için hemen eline bir kalem ve kağıt al. Yazarak içindeki hayalleri ete kemiğe bürüdün. Tebrikler. Şimdi aklına gelen 5 hedefi hemen alt alta yazmalısın. Sonra bunları en kolaydan en zora doğru sırala.

Sen ve Hedefin Bir Bütün Müsünüz?

"Önce ateş edip sonra nişan almaya kalkmayın. Sürekli nişan alıp bir türlü ateş edemeyen insan da olmayın." diye bir tavsiyede bulunur Jackson Brown.  Hedeflerimizi seçerken iki önemli noktaya işaret eder böylece. Amacını seçmeden önce hedeflediğin şeyin yapmak istediğin şey olduğundan emin ol. Ya da "Hedefin ulaşılabilir mi?" diye bir düşün. Birçok insanın başarısızlığının altında yatan sebebin kişinin kendine yanlış hedefler seçmesinden kaynaklandığını biliyor muydun?

Öyleyse, listendeki ilk hedefi düşünelim. Mesela, bu hedef resim yapmak ve bu resimleri internet üzerinden pazarlamak olabilir. Bu istediğin bir şey mi? Bunun için yeteneğin var mı? Eğer, yetenekli ve istekliysen, hedefini gerçekleştirmek için en önemli iki güce sahipsin demektir. Ancak bu yeterli değil. Bunun için eyleme geçmen gerek.

Hedefinin Önündeki Engelleri Tespit Et

Nathaneil Brandan'in de ifade ettiği gibi "Eylem Planı bulunmayan bir hedef ancak hayal olur. " Eyleme geçmek için bizi maddi ve manevi olarak nelerin engellediğini belirlemeliyiz. Şimdi düşünelim. Resim çizmemizde ve bu resimleri pazarlamadaki engellerimiz neler olabilir? Bu kimileri için çocuklarının bakım ve sorumlulukları, kimileri için ise çevrelerindeki insanların olumsuz eleştirilerine maruz kalmak olabilir. Kimileri ise hedeflerine ulaşmak için teknik yetersizliklerden yakınırlar. Örnek hedefimiz üzerinden gidersek, çarpıcı resim yapmak için teknik bilgimiz yetersiz olabilir. Ya da internet pazarlamacılık hakkında hiç bir şey bilmiyor olabiliriz. Bunlar engel gibi görülse de aslında en büyük engel önümüzdeki taşları nasıl kaldıracağımız hakkında bir strateji geliştirmememizden kaynaklanmaktadır.

Hayatını Programla

Çocukların ve evin ihtiyaçlarını planlayarak hedeflerimize doğru ilerlemek için kendimize zaman ayarlayabiliriz. Birçok araştırma başarıyı yakalamış insanların bu başarılarını planlı ve programlı yaşamaya borçlu olduklarını gösteriyor. "Bir hedefe karar vermek çoğu zaman hedefin kendisidir" der Les Brown. Belki de etrafımızdaki insanların hayatları arasına sıkışmış hayatımızı bir uçurtma gibi serbest bırakmak ve yolunu çizmesini sağlamak için ilk önce hayatımızı programlamayı ve bu programa sadık kalmayı hedeflemeliyiz. Her gün kendi hedefimiz için 1 saat ayırmak ilk amacımıza ulaşmada birinci adım olmalı. Bir hafta boyunca her gün 1 saat hedefiniz için çalışın. Haftalık programınıza eğer o günün hedefini tamamlamış iseniz sevdiğiniz bir içeceğin ya da aktivitenin resmini çizin ya da yapıştırın. Mesela bir fincan kahve ya da dondurma. Bir haftanın sonunda hedefinizin ilk adımını tamamlamışsanız bu sizin ilk başarınızdır. Sembolünüz ne ise onu hakkettiniz. Tadını çıkarın.

Başarısızlıktan Başarı Doğar

Çok sevdiğim bir örnek var: Eğer gömleğin ilk düğmesi yanlış iliklediysen öbürleri de  yanlış gider. Aynen öyledir, eğer sevmediğin, sana ve değiştiremeyeceğin yaşam standartlarına uymayan bir hayalin peşinde gidiyorsan sonunda duvara toslarsın. Senin ve etrafındakilerin canı mutlaka yanar. Ancak hedefin ve sen bir bütünsen ve yine de başarısız olmuşsan sunu bilmelisin. Küçük başarısızlıklar büyük başarıların habercisi ve rehberidir. Başarısızlıklarının temeline inip yanlışlarını kabul et. Hatalarını düzelt ve ilerlemeye devam et. Nadide Hayat filmindeki gibi bu gemiden mutlu inebilirsin. Hiçbir şey için geç kalmış değilsin.

Yazar: Betül Ensari