Hedefleriniz İçin Harekete Geçin

Herkesin gelecekte ne olmak, nerede olmak istediğine ve yaşamını nasıl sürdüreceğine ilişkin bir hayali vardır. Çok azımız bu hayali gerçekleştiririz.

Herkesin gelecekte ne olmak, nerede olmak istediğine ve yaşamını nasıl sürdüreceğine ilişkin bir hayali vardır. Çok azımız bu hayali gerçekleştiririz. Hedefsiz bir insan düşünelim.

Bu insan günlerini nasıl geçirir? Sabah kalkar, kahvaltısını yapar, sonra oturur, biraz daha oturur, yemek yer, yeniden akşama kadar oturur, televizyon seyreder, yemek yer, yine oturur, uykusu gelince de yatar. Bu insanın nasıl bir hayatı olur? Boş, amaçsız, sıkıcı, enerjisiz bir hayatı olur değil mi?

Hedefe Sahip Olmak Hayatımızı Nasıl Değiştirir?

Hedef başarı ve mutluluk mu? Tabi ki evet.  Hedef yaşamımızı anlamlı kılar. Enerjimizi, zamanımızı ve içimizdeki potansiyeli uygun bir biçimde kullanmamızı sağlar. Kendimizi geliştirmemizi sağlar. Bize gidecek bir yol verir.

Kendinize Sorun

Peki hedef için neler yapmalıyız ve nasıl yol izlemeliyiz? Öncelikle;

  • Bugün ne yapmak istiyorum?
  • Yarın ne yapmak istiyorum?
  • Bundan 10 yıl sonra kendimi nasıl bir konumda görmek istiyorum?

İşte bu soruları kendinize sık sık sorun. Bunlara vereceğiniz cevaplar tamamen sizin kendi düşünceniz olsun. Gözünüzde canlandırabileceğiniz yani somut hedefler koyun. Gerçekçi olun. Örneğin, “Daha fit ve sağlıklı olmak istiyorum” gibi bir hedef yerine, “Artık ekmek ve şeker tüketmeyeceğim” demeniz çok önemli.

Kısa vadede yapmak istediğiniz hedefler için not tutun. Notlarınız hep olumlu olsun. “Bu hedefimi gerçekleştirmem bana ne kazandırır” diye düşünün ve bunu da yazın. Hedef belirlerken kendinizi daha büyük hedefler düşünürken bulabilirsiniz. Bu çok normal. Yalnız kısa vadeli hedeflerinizin büyük hedeflerinizle bağlantılı olması gerekir. Çünkü bu sizi her zaman bir adım ileriye götürür.

Pozitif Enerji Şart

Bir diğer kural. İçinizi tüm herkese açmayın. Kişiler kendi yapamadıkları şeyleri başkalarının yapmasından hoşlanmaz. Sizi olumsuz etkilemelerine izin vermeyin. Enerjinizi pozitife yönlendirin. Tabi ki çok güvendiğiniz insandan sizi motive etmesini ve uyarmasını isteyebilirsiniz ama yine de bu konuda dikkatli olun. Yolunuza tabi ki olumsuzluklar çıkacaktır. Olumsuz olaylarla karşılaşmak sizi yıldırmamalı.

Çıkarıp notlarınıza tekrar bakın. Notlarınızı açıp okumak sizi üşendirmesin. Bir Japon atasözü der ki, “Planlamaya ayrılan on dakika uygulamada bir saat kazandırır” der. Ayrıca Japonlar söylediyse kulak vermek lazım. Küçük hedefleri başardığınızda bunu kutlayın. Küçük de olsa kendinizi ödüllendirin. Kendinizi bir adım öne götürecek başka plan kurun. En uzun yolculuklar bile küçük bir adımla başlar. Ve hep şükredin. Her zaman daha fazla. Bu sizi daha olumlu ve canlı tutacaktır. Hadi şimdi hemen başlayın.

Yazar: Betül Yerdelen