İçsel Dinamizm İle Motive Olmak

Zihnimizi ve bedenimizi, doğru bir şekilde hedeflerimize odaklayabilmemiz için beslenmeye ek olarak motivasyon artırıcı egzersizler yapmak da faydalı olacaktır.

Motivasyon her bireyde olması gereken bir güdülenme biçimidir. Arzulanan şeylere ulaşmak ya da istenilen bir hedefe doğru yol almak için her zaman bir itici güce ihtiyaç vardır. Bu itici güç sayesinde motive olarak yolumuza devam ederiz. Her alanda karşımıza çıkan bu güdülenme sayesinde istediğimiz şeylere kavuşup duygusal ve ruhsal anlamda tatmin oluruz.

Motive Olmak

Motive olabilmekiçin öncelikle bir hedef belirlememiz gerekir. Bu hedef kilo vermek, derslerde başarılı olmak, çok istediğin bir şeyi almak da olsa yapmamız gereken şey içsel dinamizmi harekete geçirmek yani gerçekten ve yürekten istemektir. Peki bunu nasıl yapabiliriz? Motive edici unsurlar neler olabilir? Her ne kadar bu kişiye ve ihtiyaca göre değişse de kendimce şöyle sıralayabilirim :

  • Öncelikle ne kadar uzak ve zor olsa da, hedefinizi her gün düşünüp üzerinde çalışabilirsiniz.
  • İstediğiniz şeyi zihninizde canlandırın ve fotoğraflayın.
  • Odaklanmak istediğiniz şey her ne ise, onun hakkında her gün yazın. Fakat negatif kelimeler kullanmayın ve sürekli pozitif düşünün.
  • Son olarak zihninizde o çok istediğiniz şeyin gerçekleşmiş olduğunu düşünüp hayal kurun.

Sağlıklı Beslenme

Bunların yanı sıra odaklanmada sağlıklı beslenmenin de öneminden bahsetmeden geçemeyeceğim.Eğer odaklanma sorunu yaşıyorsak beslenmemizi de gözden geçirmemiz gerekir. Daha çok C vitamininden zengin hatta antioksidan içerikli meyve ve sebzeler ve Omega 3 kaynaklı besinler tüketmek, stres ve yorgunluğa iyi geldiği gibi odaklanmamızı da kolaylaştırıcı etmenler arasında yer alır.

Zihnimizi ve bedenimizi, doğru bir şekilde hedeflerimize odaklayabilmemiz için beslenmeye ek olarak motivasyon artırıcı egzersizler yapmak da faydalı olacaktır. Bunlar doğa yürüyüşleri, yoga, yüzme gibi aktif sporlar olabilir. Bütün bu saydıklarımızla olmasını hedeflediğimiz duygu ve düşüncelerimiz için bütüncül bir  bakış açısı yakalayabilirsek, Arzu ettiğimiz şeylere kavuşmak hiç de zor olmayacaktır.

Kendine Uygun Motivasyon

Tabi ki motive edici unsurlar kişiden kişiye değişebilir. Önemli olan kişinin kendisine en uygun motivasyonu bulması ve kendisini doğru bir şekilde yönlendirmesidir. Unutmamalıyız ki bazen hiç önemsemediğimiz çok küçük şeyler bile bizi motive edebilir. Motive olmak, insanın olumlu duygularını kamçılayan unsurlardan sadece bir tanesi. Başarılı olmaya adım adım giden bu yol tabi ki içsel dinamizmden geçiyor. Gelin hep birlikte bu dinamizmi açığa çıkarıp evrenle bütünleşelim. Hatta şimdi, tam da şu anda hemen harekete geçelim. Motivasyon ile ilgili Motivasyon Neden Önemli? adlı yazıları okumak size mutlaka faydalı olacaktır.

Yazar: Aylin Toker