İnanmak Başarmanın Yarısıdır

İnançla beslenir başarılarınız fakat korkuya da hapsolurlar. Siz siz olun sakın korkmayın kaybetmekten, başarısız olmaktan ve hata yapmaktan.

Başarı ne kadar geniş kapsamlı bir kelimedir. Belki de göreceli bir kavram olduğu için kapsamı bu denli geniştir. Göreceli bir kavramdır dedim çünkü herkesin başarı olarak gördüğü durumlar farklıdır.

Başarı Örnekleri

Bununla ilgili birkaç örnek vereyim. Mesela iş görüşmesi için mülakata gitmiş bir kişi işe kabul edildiğinde mülakatı geçmiş olmayı bir başarı olarak görür. Ya da olimpiyatlara katılmış bir sporcu alanında birinci olduğunda o onun başarısıdır. Okuma yazmayı yeni öğrenen bir çocuğun okuduğu ilk kelime ona göre bir başarıdır.

Hayalindeki üniversiteyi kazanmış bir öğrenci hayalini gerçekleştirebilmiştir  ve bu da onun için büyük bir başarıdır.Peki tüm bu verdiğim örneklerin ardında yatan sır nedir? Bu insanlara ne oluyor da hayatta başarı sahibi olabiliyorlar? Aslında cevabı çok basit: sadece inanmak. Evet inanıyorlar.

İnanmak En Önemlisi

Başaracağına gerçekten yürekten inanan insanlar aslında işin en zor kısmını halletmiş oluyor. Çünkü inanmazsanız denemezsiniz ki hiç. Mesela olimpiyat sporcumuzu ele alalım. Hedefini getirebileceği en yüksek noktaya getirdi ve olimpiyatlarda birinci olacağına inandı. Antrenmanlarını ona göre yaptı. Başarıya ulaşacağına inanarak ter döktü, çalıştı, yoruldu. Olumlu bakmaya çalışın. Çünkü zafere giden yolda çekilen çile kutsaldır. Sonuç olarak hedefine ulaştı ve başardı.

Peki ya üniversite sınavını kazanan öğrencinin hikayesi neydi? Her şeyden önce onun da bir hayali bir hedefi vardı. İstediği üniversiteye yerleşebilmek... O da bunun için çok çalıştı ve kazanabileceğine inandı. Gerçi başarı, sadece akademik veya kariyer anlamında elde edilen dereceler demek değildir. Elbette bununla ilgili örnekleri çoğaltabiliriz. Sınırsızdır başarının ifade ettikleri, mutlak değerler içine hapsedemeyiz onu. Aldığınız her yeni karar, uyandığınız her yeni gün, yaptığınız her eylem sizi küçük ya da büyük başarılara götürebilir, bu aşikar.

Başarısızlıktan Korkmayın

İnançla beslenir başarılarınız fakat korkuya da hapsolurlar. Siz siz olun sakın korkmayın kaybetmekten, başarısız olmaktan, hata yapmaktan. Thomas Edison korksaydı ampulü icat ederken, adını tarihe yazdırabilir miydi?  Bıkmayın denemekten. Alexander Graham Bell defalarca denemeseydi, telefonun mucidi olabilir  miydi? Başarıyı tek seferde elde edemediler belki. Denediler, yanıldılar da hatta defalarca. Ama pes etmediler. Siz de denemekten korkmayın.

Denediniz, olmadı mı? Bu sefer de pes etmeyin. Olana kadar tekrar deneyin. Her şey için sona yaklaştığınızı sandığınızda, tam da vazgeçecekken, bir tek inancın gücünü aklınızdan çıkarmayın. Başardığınızda da oldu diye kestirip atmayın. Hep daha iyisi için uğraşın. Bu sizi daha donanımlı biri yapacaktır. Bir kere başarmak demek yeni başarıların da beraberinde gelmesi demektir. Yeni başarılar ise mutluluğu getirir peşi sıra.

Motivasyon Mutluluk

En büyük motivasyonunuz olsun mutluluk. Bir işi yaparken kendi iyiliğiniz için yaptığınızı, sonucunda mutlu olacağınızı düşünerek atın adımlarınızı. Başarı imkansız değildir. Her adımda daha sağlam basın yere. Ve dimdik durun “ben yapabilirim” diye. Hedefinize ulaşama sürecinizde çevrenizde sizi destekleyen insanlar olacaktır. Hatta desteklemeyen insanlar da çıkacak karşınıza. Bu sizi şaşırtmasın. Size kimin inanıp kimin inanmadığı önemli değil zaten. Önemli olan sizin kendinize olan inancınız. Ancak böyle çıkabilirsiniz sınırlarınızın dışına. Böylelikle farkınızı ortaya koyabilirsiniz.

Hezarfen Ahmet Çelebi kanat takıp Galata’dan uçacağını söylediğinde insanlar ona inanmadılar ve bunun bir delilik olduğunu söylediler. Asla başaramayacağına ikna etmeye çalıştılar onu. Kimse ona inanmadığı halde o inandı kendine ve bu inancı onu dünyada ilk kez uçmayı başaran Türk bilgini yaptı. Sizin de hedefleriniz olsun. Sıkı tutunun hedeflerinize. Yapamazsın diyenler olacaktır. İnanmayacaklardır size. Umursamayın, duymayın onları. Başkalarının size koymaya çalıştığı sınırlara izin vermeyin. Unutmayın, bunlar sizin sınırlarınız değil, onların sınırları.

Yazar: Aycan Kümüş