İnsan Kaynakları İlgili Bilinmesi Gerekenler

Küreselleşen dünya ve gelişen teknolojiler karşısında şirketler arasındaki rekabet ortamı her geçen gün artıyor. Böyle zamanlarda firmalar rakiplerine karşı üstünlük sağlamak adına çok daha iyi üretim ve satış stratejileri gerçekleştirmek zorundadırlar. Bu üstünlüğü de şirketler yalnızca ellerinde bulundurdukları insan kaynağı ile sağlayabilirler.

İnsan kaynakları nedir sorusuna verilebilecek en genel yanıt şirketlerin ellerinde bulundurduğu insan kaynağını en iyi şekilde kullanarak rekabet ortamında önemli üstünlükler sağlaması ve şirket içerisinde bir çalışma bütünlüğü sağlanması adına yapılan her çalışma denilebilir. Önceden yalnızca personel yönetimi olarak bilinen insan kaynakları muhasebe gibi alanlar ile birlikte yürütülürken şirketlerin büyümesi ve daha global iş ortamlarının ortaya çıkması bu alanda profesyonel insanların görev almasını gerekli kılıyor.

İnsan Kaynakları Bölümünün Görev Alanı Nedir?

ik, insan kaynakları, insan kaynaklarıyla ilgili bilinmesi gerekenler

İnsan kaynakları bölümünün ve ik uzmanlarının en asli görevi, insandır. Söz konusu şirkette çalışan personeller ile ilgili olarak her konu insan kaynakları bölümünün görev tanımı içerisine giriyor. Şirketlerde işe alma, iş başında eğitim, planlama, iş tanımlarının hazırlanması, iş başvurusu yapan insanların özgeçmişlerini incelemek, geleceğe dair iş gücü ihtiyacını ortaya koymak, işten çıkarma durumlarını yakından takip etmek, şirket prosedürleri içerisinde yer alan disiplin cezaları gibi durumların adaletli bir şekilde yerine getirilmesini sağlamak gibi birçok görevi vardır. İk nedir sorusu karşısında düşünülebilecek şey sadece insan ile ilgili olan konular denilebilir.

İnsan Kaynaklarının Şirketlere Faydası Nedir?

Büyük şirketlerde ve holdinglerde ayrı bir bölüm olarak hizmet veren insan kaynakları bölümü bu alanda hizmet alan profesyonel insanlar tarafından yönetiliyor. İk önemini kavrayan şirketler rekabet içerisinde bulundukları sektörde çok daha hızlı bir şekilde ilerleme kaydedebiliyorlar. Bir şirketin hızlı ilerlemesi mutlu çalışanlar, uyumlu bir çalışma ortamı gerektiriyor. Bunu da sağlayabilecek olan tek bölüm insan kaynaklarıdır. Alanında uzman olan insanlar şirketlerdeki dikey ve yatay hareketlilik karşısında uyumlu bir çalışma ortamı yaratarak şirket çalışanlarına rahat çalışma alanları sunuyorlar. İşe yeni alınan bir personelin eğitimi gibi sorumlulukları üstlenerek işe alıştırma sürecini daha profesyonel bir şekilde yerine getirerek yeni personelin kısa zamanda şirkete uyumunu sağlıyor.