İnsanların Hayatı Dünyada Tehlikede mi?

İnsanların Hayatı Dünyada Tehlikede mi?
Photo by krakenimages / Unsplash

İnsanoğlu her zaman uzayı hayal etti. Eski insanlar, ilk önce mitolojik amaçlarla uzayı gözlemlediler. Sonra ay ve güneş arasındaki değişimleri fark ettiler ve denizde yönlerini bulmak için yıldızlardan faydalandılar. Yazarlar uzay hakkında birçok kitap yayımladı. Aya ilk adım atılmasıyla uzay çalışmaları oldukça ilerledi. Uzay istasyonu kuruldu, uydular arası haberleşme iyileştirildi. Günümüzde ise insanoğlu, gelecekte Mars’a yerleşmek ve uzaya turistik geziler düzenlemek için hazırlıklara başladı.

Neden Uzaya Yerleşmek İstiyoruz?

Uzaya yerleşme için çalışmalar hızlandı. Bütün bu gelişmelerin türümüzün yalnızca meraklı oluşunun bir sonucu olduğu akla ilk gelse de tek sebebi bu değil. İnsanlar uzaya yerleşme isteği içinde çünkü hayatta kalmak için bunu yapmaya ihtiyaçları var.
İnsanoğlunun yaşamının tehlikede olmasının ilk sebebi, dünya üzerinde bulunan ve yaşamımız için gerekli olan doğal kaynakları bilinçsizce tüketmesidir. Dünya nüfusu gittikçe artarken bu kaynaklar, hiç kimseye yeterli olmuyor.

O yüzden insanların yaşamak için yeni kaynaklar bulması gerekiyor. Ayrıca insanlar havayı, suyu, toprağı kirleterek küresel ısınma ve iklim değişikliği gibi birçok önemli soruna sebep oluyor. Sağlıklı ve uzun yaşamak istiyorsak başka gezegenlere ve uzaya yerleşme ihtiyacımız var. Çünkü dünyaya verdiğimiz hasarları çok geç fark ettik ve bunları onarmak için ise zamanımız kalmadı. Uzaya yerleşme ihtiyacımızın diğer bir nedeni ise kozmik olayların dünyayı yok etme olasılığıdır. Göktaşı düşmesi ve yıldız patlamaları bu duruma örnek verilebilir.

Uzaya Yerleşmenin Faydası Var Mı?

Uzaya yerleşme gereksinimimizin çoğu insanların oluşturduğu olumsuzluklardan meydana gelmiş olsa da bu durumun teknoloji alanı başta olmak üzere bize birçok faydası var. Uzay çalışmaları insanoğluna sadece uzay gelişmeleri hakkında bilgi sağlamaz. Aynı zamanda bu çalışmalar günlük hayatımızdaki sorunlar için pratik çözümler oluşturur.

Elektrikli süpürge, yangın tüpü, konum bilgisi veren GPS ve bunlar gibi pek çok ürün uzay çalışmalarının bir sonucudur. Ayrıca uzay çalışmaları ve diğer bilim dalları arasında oluşan ilişki olumlu etkilere sebep oluyor. Malzeme mühendisliği, internet ve ağ teknolojileri jenerasyonumuzun gelişmesini ve ilerlemesini destekliyor. Bunun sonucunda gençlere, yeni iş alanları ve çeşitli kariyer fırsatları oluşturuyor. Böylece ekonomik kalkınma ve askeri alanlarda da hızlanma bekleniyor.

İnsanoğlu Yaşamak İçin İkinci Bir Şansı Hak Eder Mi?

İnsanlar her gün daha çok bilinçleniyor ve eğitim düzeyleri artıyor. Çevrelerine karşı daha duyarlılar. Hatalarının nedenlerini ve sonuçlarını görüyorlar. Sorunlara karşı sürdürülebilir çözümler üretmenin peşinde koşuyorlar. Kendi çıkarlarını değil, tüm toplumun çıkarlarını gözetiyorlar. Bunlar da uzaya yerleşme hareketine hazır olduğumuz anlamına geliyor. Ama öncelikle geçmişte yaptığımız hataları tekrarlamamamız gerekli.

Ciddi bir plan yapmalı ve önlem almalıyız. Gelecekte oluşabilecek hataları şimdiden öngörüp ona göre hareket etmeliyiz. Ayrıca uzaya yerleşme için gönderilecek insanları seçme olanağımız da var. Bu insanlar için özel eğitimler şart. Sağlık kontrolleri de yapılması gerekli. Böylece oluşabilecek birçok problem yaşanmadan önlenebilir. Son olarak her canlının olduğu gibi insanların da yaşama hakkı vardır. Eğer yaşama şansımız varsa geçmişteki olumsuzluklara rağmen bunu kullanmalıyız. Her gün daha çok gelişiyor ve ilerliyoruz. Uzaya yerleşmemiz de kaçınılmaz. O yüzden bu konu hakkında olumlu ve yapıcı düşünmemiz şart.