İş Dünyasına Yenilmeyin

Hepimiz üniversiteyi bitirdiğimizde iş hayatına atılmak için can atarız. Beynimizde iş ve kariyerimiz ile ilgili milyonlarca hayallerimiz vardır. Gerçekleşeceğine çok emin olduğumuz kariyer hedefimiz vardır. İlk iş randevusu; çok heyecanlıyız. Kıyafetler özenle seçilir birlikte görüşeceğimiz insan kaynakları uzmanına vereceğimiz belgeler projeler özenle dosyaya konulur ve en az randevuya 20 dk öncesinden firmada hazır bulunulur. Heyecan tavan yapmıştır. Toplantı başlar. Sorular sorulur, kendinizi tanıtın senaryoları vs. O çok heyecan ile beklenen görüşme sadece 15 dakika sürmüştür. Ve istediğimiz cevabı almak için bekleriz. Fakat yanıt “Olumlu olumsuz size geri dönüş yapılacaktır,teşekkür ederiz”

İş Dünyası İçin Tavsiyeler

Senaryo 1

Şimdi ne düşünülmeli? Sevinelim mi? Yoksa Üzülelim mi? Hayallerimiz yıkıldı mı? Yoksa yetersiz miyiz? Görüşme analizleri zihinde tekrar canlanır belki de kendimizi suçlamaya başlarız.

Senaryo 2

Yaklaşık 2 hafta sonra yanıt firmadan gelir “Sizinle çalışmaya karar verdik evraklarınızı tamamlamanızı ve Pazartesi günü işbaşı yapmanızı rica ediyoruz.” Harika iş oldu, kariyer basamakları tek tek çıkmaya hazırlanıyor, çok şanslıyım ve bu iş tam bana göre. İşe başlarız, ilk 1 ay güzeldir. Çalışma ortamı mükemmeldir. O kadar mükemmeldir ki etraftaki sıkıntılı ve yürümeyen işler biraz da acemi olduğumuzdan pek göze batmaz. Çünkü; hırslıyız, çözüm odaklıyız, kararlıyız ve önümüzde durabilecek engel yok. Zaman ile ayrışmalar başlar toplantıda sıkıntılı konular vardır, kendimizi ifade ederiz ancak yönetmelik, sirküler, hiyerarşi derken bir bakmışız ki yılsonu gelmiş Performans dönemi girmiş A performans beklerken C performans alırız. Neden? Biz yıl içinde çok çalıştık tüm kurallara uyduk ama doğru gitmeyen bir şeyler var. Şimdi ne yapmalıyız?

  • İstifa edelim
  • Farklı iş ilanlarına başvuru yapalım
  • PES ETMEYELİM

Pes etmeyelim doğru şık. İş hayatı hayatımızın sadece önemli bir kısmını oluşturur tamamı değildir. Bunu unutmayalım

  • Yeni fikirler,sunumlar, projeleri bıkmadan üretmeye devam edelim
  • Kendi yetkinliğimizin farkında olalım,geliştirelim işyerindeki yöneticilerimizin bizi fark etmelerini sağlayalım.
  • Yetkinliğimizin ve iş-ahlak kuralları çerçevesinde yönetici ve üst yöneticiler ile görüşmeler yapalım. Bugüne kadar yaptığımız tüm proje ve taze fikirlerimizi onlar ile paylaşalım.
  • Farklı şirketlere kendimizi kapatmayalım ama bu durumu da kendimize kaçış yolu olarak görmeyelim.

Tüm yeni fikirler ve ortama açık olalım unutmayalım iş hayatında sorun yaşayan sadece biz değiliz. Bir sorunun birçok çözüm yöntemi vardır. Herkesin mutlaka gizli kalmış yetkinlikleri ve özellikleri vardır. Üretelim ve geliştirelim. İş hayatının en büyük düşmanı; heyecan, kendine güven ve azimdir. Kaybetmeyelim. İş hayatımıza yenilmeyelim.