İş Dünyasında Negatif Düşüncelerin Üstesinden Nasıl Gelebiliriz?

İş Dünyasında Negatif Düşüncelerin Üstesinden Nasıl Gelebiliriz?
Photo by Ethan Sykes / Unsplash

Kaçımız negatif düşünceleri aklına getirmeden bir saat geçirebildi? Ya da kaçımız hiç negatif bir düşünce aklına gelmeden bir günü bitirebildi? Aslında iş dünyasında girişimciler ya da satış temsilcilerinin büyük bir çoğunluğu strese bağlı olarak gün içinde sürekli negatif düşüncelerle baş etmeye çalışıyor. Kimisi bu kaygılara sosyal durumları yüzünden kimisi ise duygusal hassasiyetlerinden bu düşüncelerle baş etmekte güçlük çekiyor.

İş dünyasında negatif düşüncelerle baş etmeye çalışan herkese tavsiyemiz şu ki; "Kendilerini düşünerek bulduklarında ne düşündüklerine dikkat etmeleri. Çünkü siz isteseniz de istemeseniz negatif ya da pozitif düşünceyi çekersiniz."

Negatif Düşünceyi Yenmenin Yöntemleri

Negatif düşünceleri kafamızdan atmak onlar ile başa çıkmak mümkündür. Sadece sistematik bir düşünce tekniği geliştirmek ve negatif düşüncelerle mücadele etmeye karar vermek yeterlidir. Negatif düşünceyi yenmenin yöntemlerini 4 ana maddeyle anlatmaya çalıştık:

Düşünce teknikleri geliştirmek konusunda gelişmek isterseniz; 6 Şapkalı Düşünme Tekniği Eğitimi alabilirsiniz.

Bilinç Altınızın Size Ne Söylediğini Dinleyin

Aklınızdan geçen sayısız negatif düşünce yüzünden hemen panik havasına bürünmeyin. Eğer negatif bir şey düşündüğünüzü fark ederseniz bunu önemsemeyin. Yöneticilerinize ya da iş arkadaşlarınıza bu düşünceyi anlatarak dillendirmeyin. Aynı zamanda bu negatif düşünceleri pozitife çevirmeyi deneyebilirsiniz. Mesela "Bugün hiç satışım yok" cümlesini kurmak yerine "satış ortamı zorlayıcı ama ben buna varım" cümlesini kendinize söyleyin.

Hisselerinizi Yönetmeyi Öğrenin

Aslında söylerken kolay olan bu adım uygulamada en zor olanlardan birisidir. Değiştirmek istediğiniz hisleri serbest bırakarak yeni hisler edinirseniz sonuçları ne olur kıyaslayarak başlayın. Örneğin şu an kaygı hissediyorsunuz ancak bunun yerine soğukkanlı olsaydım şu sonuçlar doğardı diye karşılaştırmalı bir gözlem yaparsanız hislerinizi değiştirmeye yetecek motivasyonu sağlayabilirsiniz.

Olumlu Olmaya Çalışın

Eğer çaba göstermezseniz ya da eylem de bulunmazsanız değişiklik asla kendiliğinden gelmez. Gününüzü aktif geçirin ve öğrendiğiniz her şeyi uygulamaya çalışın. Fırsatlar her zaman vardır, bu olumlu öğretiyi beyninize empoze edebilirseniz daha çok şansınız olacaktır. Elbette bunu başta yapmak çok da kolay olmayacak ancak hiç bir şey bir günde olmadı.

Pozitif Olmanıza Yardım Edecek Şeyler Yapın

Pazartesi günlerinden herkes nefret eder değil mi? Her pazartesi, pazartesi sendromu ile uyanmak yerine sizin için pazartesini daha güzel hale getirebilirsiniz. Mesela çalışma odanızda görebildiğiniz bir panoya "Pazartesi Motivasyonu" yazan notlar yapıştırabilirsiniz. Böyle bir panoda notlar görmek size ve arkadaşlarınıza en baskın zamanlarda pozitif kalmayı hatırlatacaktır.

İş dünyasının şartları zordur. Hele de satış gibi aktif işler yapan insanlar için bazen daha zorlayıcı olabilir. Ancak yukarıdaki adımları uygulamaya çalışırsanız daha kolay ilerleyebilir negatif düşüncelerle baş ederek daha fazla hız kazanabilirsiniz.

Negatif Düşünce Nasıl Yenilir?

Negatif düşünceleri kafamızdan atmak onlar ile başa çıkmak mümkündür. Sadece sistematik bir düşünce tekniği geliştirmek ve negatif düşüncelerle mücadele etmeye karar vermek yeterlidir.

Negatif Düşünceyi Yenmenin Yöntemleri Nelerdir?

Negatif düşünceyi yenmenin yöntemlerini 4 ana maddeyle anlatmaya çalıştık: Bilinçaltınızın size ne söylediğini dinleyin. Hisselerinizi yönetmeyi öğrenin. Olumlu olmaya çalışın. Pozitif olmanıza yardım edecek şeyler yapın.

İş Dünyasında Negatif Düşünceyi Yenmek İçin Tavsiye Nedir?

İş dünyasında negatif düşüncelerle baş etmeye çalışan herkese tavsiyemiz şu ki;

Kendilerini düşünerek bulduklarında ne düşündüklerine dikkat etmeleri. Çünkü siz isteseniz de istemeseniz negatif ya da pozitif düşünceyi çekersiniz.