İş Görüşmesi: İşe Alınmak İçin Bu Cümleleri Kurun

Eğer bir iş arıyorsanız bilmeniz gereken birkaç husus var. Aslında bunları genelde birçok kişi biliyor ancak yanlış kullanıyor. İş görüşmesinin bir kullanma kitapçığı olmadığından yanlış kullanımı da gayet doğal.

İş görüşmesinde "kendinizden bahseder misiniz?" sorusu özgeçmişinizde yer alan bilgileri tekrar etmeniz için sorulmuyor. Burada üzerinde önemle durmanız gereken iki şey var.

  1. Bu şirkette neler yapabileceğinize dair vaatlerde bulunmanız gerekir.
  2. Yapacaklarınızın pratiğini iyice anlatmanız gerekir.

Elle tutulur somut birşeyler vermezseniz bu görüşme tıkanacak ya da olumsuz sonuçlanacaktır. Siz işveren olsaydınız bir çalışandan neler isterseniz, onlara onu vermeye çalışın.

İş görüşmesi cümleleri

İş görüşmesinde kullanmanız ve kullanmamanız gereken cümleler aşağıdaki gibidir.

Yanlış: İş arıyorum!

Burada kullandığınız iki kelime basit ve sıradan. Nerede iş arıyorsunuz? Bir sanayi kuruluşunda mı? Hizmet sektöründe mi? Tam olarak aradığınız nedir?

Yanlış: Ben üretim sektöründe iş arıyorum.

Bu çok geniş bir alan ve özellik belirtmiyorsunuz. Bir ayrıcalığı ve ayırt ediciliği olmalı.

Doğru: Ben hizmet sektöründe restaurant işletmeciliği üzerine yönetici pozisyonunda bir iş arıyorum.

İş bulmak için farkınızı belli etmeniz gerekir. Eğer bir farkınız yoksa iş görüşmesinde diğer adaylar arasında parlamanız zordur. Şansınız da diğer adaylarla eşit olacaktır. Bunu başarmak için aşağıdakileri deneyin.

Parçası olduğunuz bir proje takımında nasıl katkılar sağladınız? Proje takımında şirkete büyük kar sağladım.Gelirlerin %5 oranında artmasını sağlayabilecek bir pazarlama stratejisi geliştirdim.

Çalıştığınız son iki şirket nedir? Ben sabancı ve koç holdingte çalıştım. Son 5 yılımı sabancı ve koç holdingte geçirdim.

Kariyeriniz nasıl ilerliyor? Çalıştığım şirketlerde sürekli terfi aldım. Çalıştığım sabancı holding kuruluşunda ilk yılımda terfi aldım. Koç grubunda ise 3 yıl içerisinde iki kez terfi aldım.

Geliştirdiğiniz yetenekler var mı? Sürekli eğitime önem veriyorum. Sosyal medya kanalları üzerinden farklı pazarlama stratejileri üzerine birçok şey öğrendirm.

Sonuç: Bir iş görüşmesinde ne söylediğiniz kadar neyi nasıl söylediğiniz de önemlidir. Kısa öz cevaplar vermek yerine açıklayıcı ve betimleyici cümleler kurmak sizi her zaman daha akılda kalıcı ve ön planda gösterir. İyi bir İş görüşmesi her zaman akılda kalıcı olmalıdır. Betimleyici cümlelerle bunu sağlayabilirsiniz.