İş Günü Nasıl Verimli Geçirilir?

İş Günü Nasıl Verimli Geçirilir?
Photo by Surface / Unsplash

İşte verimlilik hem çalışanlar hem de işverenler için önemli bir konudur. Verimlilik dediğimiz kavramı çalışma saatleri içinde maksimum performans göstermek olarak kısaca tanımlayabiliriz. Çalışma saatlerimizin belli aralıklarda olduğunu göz önünde bulundurursak bu saatleri en etkin şekilde kullanmamız gerekir.

İş Gününü Verimli Geçirmek İçin İzlenmesi Gereken Adımlar Neler?

Haftalık program kullanmak, çalışma alanını temiz tutmak, işini sevmek, iş arkadaşlarınızla iyi ilişkiler geliştirmek.

Hepimiz verimli bir iş günü geçirmek isteriz. Bazı günler iş günümüzü verimsiz geçirdiğimiz düşünürken bazı günler kendimize güvenli ve başarmış hissedebiliyoruz. İş günümüzü verimli geçirmek aslında sandığımız kadar zor değil. Yalnızca bazı ip uçlarını takip etmemiz gerekiyor.

Haftalık Program Kullanmak

iş programı, program yapmak, planlı çalışma

Bazı çalışanlar iş günü içinde yazılı veya otomatik planlara çok fazla güvenmezken araştırmalar planlamanın iş gününün verimi üzerinde etkili olduğunu göstermektedir. Çalışmalarınızı plan içinde yapmak bütün görevleri tamamlamanızı ve hiçbir şeyi gözden kaçırmamanızı sağlar.

Planlama yapmanın bir diğer faydası da size vakit kazandırmasıdır.

Çalışma Alanınızın Temiz Olması Neden Önemli?

çalışma masası, düzenli masa

Çalışan deneyimlerine göre çalışma alanınızın temiz ve düzenli olması performansı olumlu yönde etkilemektedir. Düzenli bir çalışma alanı ihtiyaç duyduğunuz malzemeleri daha kolay bulmanızı sağlar ve sizi gereksiz vakit kayıplarından kurtarır.

İşini Sevmek

Her gün işe gitmek ve sorumluklarınızı yerine getirmek işinizi sevdiğinizde daha kolay bir hal alır. Mevcut iş veya alanları sevmekte, bu alanlarda mutlu olmakta zorluk çekiyor olabilirsiniz ama işi size çekici kılacak özellikleri bulmaya çalışırsanız bu sorunu aşmanız kolay olacaktır.

İş Arkadaşlarıyla İyi İlişkiler Kurmak

iş arkadaşı, iş ilişkileri, arkadaşla konuşmak

İşe başlamadan önce, öğle yemeğinizde ya da mesai sonrası iş arkadaşlarınızla iletişim halinde olmak önemlidir. İş arkadaşlarınız her gün vaktinizin büyük bir çoğunu geçirdiğiniz insanlardır. Bu vakti iyi ilişkilerle geçirmek verimliliğinizi artıracaktır.
Bir çalışan için verimli bir iş günü geçirmek önemlidir. Bazı günler elbette diğer günlerinizden çok daha verimli geçebilir ancak verimli geçmediğine inandığınız durumlarda bile soğukkanlılığınızı korumalısınız.