İş Pozisyonları Hakkında Bilgi

Mesleklerin gereksinimleri hakkında bilgi edinmek için basit yöntemler var. İnterneti kullanmak en basit yoldur.

İşsizlik dünya genelde bütün ülkelerin ekonomik bir problemidir. İşsizliğin başlıca sebebi emek arzının ve talebinin dengede olmamasıdır. Artan dünya nüfusu ile orantılı olarak firmaların kapasitelerinin kısıtlı olması ve teknolojinin gelişmesiyle daha az işçiye ihtiyaç duyulması işsizliğin temel problemlerindendir. Bu yüzden kariyerinizin en başından doğru kararı vermeniz gerekir.

İşsiz kalmamak için okuyacağınız bölüm hakkında veya yapmak istediğiniz meslek hakkında bilgi edinmelisiniz. Mesleklerin gereksinimleri hakkında bilgi edinmek için basit yöntemler var. İnterneti kullanmak en basit yoldur. Ulusal Mesleki Bilgi Sistemi ve Kariyer.Net üzerinde çevrimiçi bir araştırma yaparak istediğiniz işin size uyumlu olup olmadığını öğrenebilir ve kendinizi geliştirebilirsiniz. İşsiz kalmamak için sektörün sizden istediği özellikleri taşımanız gerekmektedir.

Bilgi Yetersizliği

Günümüzde işsizliğin nedenlerinden birisi mesleğimiz hakkımızda pratik bilgilerimizin yetersiz olmasıdır. Örneğin ekonomi bölümünden çok iyi bir derecede mezun oldunuz. Mesleki bilginiz var. Firmalar ise iş görüşmelerine gittiğinizde sizden tecrübe istiyor. Peki tecrübe nedir? Tecrübe pratik uygulamalardır. Üniversite hayatında çok iyi olmanız iş hayatında iyi olmanız anlamına gelmemektedir. İş hayatında yapacağınız mesleğe göre öğrenmeniz gereken özel bilgisayar programları veya sahip olmanız gereken mesleki yeterlilik belgeleri vardır.

Kişisel özelliklerinizin mesleğe uygunluğu da söz konusudur. Genel anlamda meslekler hakkında bilgi edinmek için Ulusal Mesleki Bilgi Sistemi web adresini kullanabilirsiniz. Mesleğin sektör gereksinimlerine ise Kariyer.Net web adresi üzerinden ulaşabilirsiniz.

Ulusal Mesleki Bilgi Sistemi

Ulusal Meslek Bilgi Sistemi kamu ve özel sektörün ortak protokolü ile hizmete sunulmuş mesleki bilgilendirme sistemidir. Bu sistemi kullanarak mesleki alan ilgi ölçeği, yetenek ölçeği ve mesleki değerler ölçeği testlerini uygulayabilirsiniz. Bu testlerin sonuç kısmında size uygun olan meslekler sıralanacaktır. Sistem üzerinden A dan Z ye meslekler sayfasından mesleki yeterlilik gerektiren mesleklerin listesine meslek standartları linkine tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Aynı sayfada bulunan meslekleri tanıyalım linkinden İŞKUR’a kayıtlı meslekler hakkında genel bilgiler edinebilirsiniz. Mesleki ve teknik ortaöğretim linki ise ücretsiz pdf formatında paylaşılmış mesleki bilgilerin bulunduğu e-kitaplara yönlendirmektedir. Bu kısmından pratiğinizi geliştirmek için ücretsiz mesleki kaynaklara erişim sağlarsınız. İşsiz sayısındaki artış ve mutsuz işçi profilinin ana sebebi meslek hakkındaki yetersiz bilgidir. Ulusal Meslek Bilgi Sistemi sizlerin mutlu olmanızı ve sevdiğiniz bir işi yapmanızı sağlar.

Kariyer.Net

Kariyer.Net Türkiye İş Kurumu tarafından yetkilendirilmiş özel bir istihdam bürosudur. Online olarak hizmet vermektedir. İşçi ve işverenin buluşma noktasıdır. Bu temel özelliğin yanında nitelikli işgücünün oluşmasına da katkıda bulunmaktadır. Kariyer Akademi üzerinden online olarak ekonomik fiyat karşılığında mesleki sertifika programları düzenlemektedir. Sektör nitelikli işgücüne ihtiyaç duymaktadır. Kişisel gelişim bu yüzden önemlidir. Kariyer Rehberi içinde ön yazı, özgeçmiş ve referans sunumu hakkında bilgiler barındırmaktadır.

Bunun yanında iş arama, mülakat, iş hayatı ve insan kaynakları konusunda açıklayıcı blog yazılarına ulaşabilirsiniz. Kariyer.Net web adresinin alt kısmında küçük puntolarla yazılmış pozisyonlar linkine tıkladığınızda 972 farklı meslek hakkında bilgi alabilirsiniz. Meslekler hakkında maaşlar, sahip oldukları yetenekler, mezun oldukları üniversiteler ve bölümler, çalıştığı sektörler ve mesleğin tanımı ile ilgi bilgiler yer almaktadır. Kariyer planlamanızı sektör ihtiyaçlarına göre yapmanız işsiz kalma potansiyelinizi azaltacaktır.

Kariyer insanın doğumundan ölümüne kadar yaptığı faaliyetler ve bu faaliyetlerin sonuçları içeren geniş bir süreçtir. Bu süreçte en önemli olan doğru bilginin edinilmesi ve bunun pratiğe uygulanarak değer yaratmasıdır. İnsanın yaptığı en iyi yatırım kendisine yaptığı yatırımdır. İşsiz kalmak kader değildir. İnsanlar kendi kaderlerini kendileri çizerler. Kendimizi geliştirmeliyiz. İşsizlikle mücadele için değer yaratmalıyız.

Yazar: Okan Kaya