İşaret Dili Kursu Ve İşaret Dili Eğitimi Nasıl Alınır?

 İşaret dili, el şekilleri, yüz ifadesi, jestler ve beden dilini kullanan görsel bir dildir ve bu dil işaret dili eğitimi ile öğrenilebilir. Yani klasik konuşmada olduğu gibi sade ağzımızdan çıkan sözler kullanılmaz.

İstanbul İşletme Enstitüsü, kurumlara özel eğitimler, sertifika hizmeti gibi pek çok alanda eğitim hizmeti vermektedir. Enstitünün sağladığı hizmetlerden biri de işaret dili öğrenimi üzerinedir. Peki, televizyon ve internet ortamında da sıkça karşılaştığımız işaret dili nedir, işaret dili eğitimi neden önemlidir?

İşaret Dili Nasıl Bir Dildir, Bu Dil Hangi Araçlarla Kullanılır?

İşaret dili, el şekilleri, yüz ifadesi, jestler ve beden dilini kullanan görsel bir dildir ve bu dil işaret dili eğitimi ile öğrenilebilir. Yani klasik konuşmada olduğu gibi sade ağzımızdan çıkan sözler kullanılmaz. İşaret dili de klasik dil ve lehçelerde olduğu gibi ülkeden ülkeye farklılık gösterebilir.

Türkiye'de, işaret dili terimi genellikle Türk İşaret Dili'ni (TİD) ifade eder. Örneğin İngiltere'de kullanılan işaret dili İngiliz İşaret Dili (BSL) olarak ifade edilmektedir. İngiltere örneğini burada önemli bir yer tutmaktadır. Çünkü bu ülkede en çok kullanılan İngilizceden sonra gelen dil İngiliz İşaret Dili'dir. Bu örnek işaret dili kursu ve işaret dili eğitimi almanın ne kadar gerekli ve faydalı olduğu net bir şekilde göstermektedir.

Neden İşaret Dili Kursu ya da Eğitimi Almalıyız?

Bugün birçok alanda iletişim önem kazandı, insanlar hangi nedenle olursa olsun (ticaret, eğitim, seyahat, annelik vb.) işaret dili kursu almak için çaba harcıyor. Çünkü işaret dili eğitimi alındığında bu dili öğrenmek çok kolay ve yararlı bir iştir. İşaret dili bilmek birçok alanda kapıların açılmasını sağlayan önemli bir anahtar, sahip olunması gereken bir ayrıcalıktır.

Bir Yönetici Neden İşaret Dili Öğreniyor?

İdareciler işleri gereği hem personelleriyle hem de diğer dış iş bağlantılarıyla iyi bir iletişim kurmak zorundadır, bu nedenle birçok üst düzey yönetici işaret dili kursu alır ve kendisine yeni bir artı katarak fark yaratır, kariyer basamaklarında hızla ilerler.

Tüketici Danışma Hatlarında Çalışanlar Neden İşaret Dili Öğreniyor?

Firmalar artık çok geniş alanlarda iş yapabilmektedir. Bu nedenler müşterilerinin istek ve ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla her tür dil bilen insanla çalışmak isterler. İşte bu firmaların iletişim birimlerinde çalışan kişilerin de bilmesi gereken temel dillerden biri işaret dilidir. İşaret dili bilmek bu ve benzer şirketlerde iş bulabilme ve önemli makamlara gelebilme imkanı sağlar.

Aileler Neden İşaret Dili Öğreniyor?

İşitme duyusundan çok az yararlanan ya da hiç yararlanamayan, yoğun işitme kaybı olan birçok çocuk için işaret dili, dil ve iletişim için hayati bir bağ sağlar. İşte bu yüzden ailelerin ve akrabaların çocukların sağlıklı yetişmesi ve topluma faydalı birer insan olmalarını sağlaması için işaret dili kursu alması ve çocuklarının da işaret dili eğitimi almasını sağlaması gerekir.

İşte işaret dili kursu ve eğitimi bu kadar önemlidir. Her insanın bilmesi gereken işaret dili, İstanbul İşletme Enstitüsü tarafından verilen sertifikalı eğitimlerle kolayca öğrenilebilir.