İSPANYA SERÜVENİNİN İLK DURAĞI: PALMA DE MALLORCA

İlk yurtdışı deneyimim ve bir ay boyunca tekne ile İspanya kıyılarını gezeceğimiz gezimizin ilk durağı olan Mallorca'yı 2018'in Haziran ayında ziyaret etmiştik.Palma de Mallorca İspanya'nın doğu kıyılarında yer alan Balear adalarından biri ve en büyüğü (diğer ikisi Ibiza ve Minorca) olan Mayorka adasının üzerinde olduğu için adını buradan almıştır.

Palma de Mallorca’ya Nasıl Ulaşım Sağlarım?
Türkiye'den Mallorca'ya direkt uçuş bulunmuyor. Barselona ve ya Madrid'e uçuş yaparak buralardan Mallorca'ya uçak bileti bulabilirsiniz. Biz İzmir'den İstanbul'a İstanbul'dan Barselona'ya ve oradan da son durak olan Palma de Mallorca'ya uzun bir yolculuk yaptık. İstanbul'dan Barselona'ya rötarsız 3 saatte uçtuk. Mallorca uçuşumuzu İspanyol'ların kendi firması olan Vueling Airlines ile yaptık ve uçuşumuz 45 dakika sürdü.
Mallorca Havaalanından şehir merkezine ulaşımda genellikle otobüs ve metro kullanılıyor. Şehir merkezine gitmek için 1 numaralı otobüse binmeniz gerekiyor. Bizi eniştem karşıladığı için taksi kullanmıştık.

Mallorca’nın Gezilecek Yerleri


Öncelikle şunu belirtmek isterim ki biz Mallorca'da 2 gün bulunduk ve Palma de Mallorca Katedralini gezip sokaklarını keşfettik.

Liman Bölgesi


Teknede konaklama yaptığımız ve tekneyi marinaya bağlamamız gerektiği için marinalar kısmını gördük. Burada 7-8 tane yan yana marina bulunuyor. Çevredeki mekanlara oturmadık ama marina etkisinden ötürü diğer yerlere nazaran bir tık pahalı olduğunu tahmin ediyorum. Ayrıca çevresinde çok fazla gece kulübü buluyor.

Palma de Mallorca (La Seu) Katedrali


Avrupa’nın en büyük katedrallerinden biri olan Palma de Mallorca Katedrali’nin içinde önceden cami bulunduğunu biliyor muydunuz? Hayır, nasıl yani katedralde cami ne arar dediğinizi duyar gibiyim. 1300 yılında yapımına başlanan katedral gotik bir mimariye sahiptir. İspanyollar tarafından fethedilmeden önce Adada Araplar bulunuyormuş ve bu yüzden katedralin içerisinde cami bulunuyormuş ve o dönemlerde güneş saatine göre namaz kılınıyormuş.
1601 yılında yapımı biten katedral 1851 yılında büyük bir depremden hasar görmüş ve Gaudi, yüzyıllar sonra katedralin restorasyonunu üstlenmiştir.
Plaza Mayor

Mallorca'nın tam göbeğinde bulunan tarihi bir meydandır. Dört dörtlük olan bu meydanda kahvenizi içebileceğiniz kafeler, karnınızı doyuracağınız restoranlar ve tapasçılar, karnımı doyurdum tatlıda yiyeyim derseniz dondurmacılar, sokak sanatçıları ve hediyelik dükkanlar bulabilirsiniz. Dedim ya bu meydan dört dörtlük. 

Passeig del Born

Boydan boya ağaçların olduğu bu bulvar, katedrale çok yakındır. Bulvarda hediyelik dükkanları, dondurmacı bulmak çok kolaydır. Katedral gezi sonrası bir kahve molası verilebilir.
Bizim gezemediğimiz ama gezilmesi gereken yerlerin listesini paylaşmam gerekirse,
• Bellver Kalesi
• Palma Almudania Sarayı
• Drach Caves (Şehir merkezine 1,5 saat uzaklıkta bir mağara)

Yeme – İçme


Öncelikle özür dileyerek başlamak istiyorum çünkü gitmiş olduğumuz ve size önereceğim sadece iki seçenek bulunuyor. Önereceğim iki seçenekten biri restoran değil.

Block Steakhouse: Mallorca'ya geldiğimiz ilk gün akşam yemeğimizi burada yemeyi tercih ettik. Herkesin zevkine, ağız tadına göre lezzetli bir menüsü bulunuyor. Bizim burayı tercih etmemizin nedeni Baked Patatoes with Sour Cream yemek içindi. Bir çok ülkede de bulunan bu restorana yolunuz düşerse etinizin yanında yemenizi tavsiye ederim.

Mercat de l'Olivar: Mallorca'nın meşhur kapalı pazarıdır. Bu pazarda taze meyve ve sebzeden peynire, taze et ve balıktan kuruyemişe kadar bir çok şey bulabilir hatta 7-8 Euro'ya dolu bir tabak ile karnınızı doyurabilirsiniz.

Biz gezerken çok keyif aldık ve burayı çok sevdik. Umarım sizinde yolunuz bir gün buraya düşer ve sizde çok sevip keyif alırsınız.