İşten Çıkarılmamak İçin Yapmanız Gerekenler

İşten çıkarılmak, yaşamak istemeyeceğimiz bir durum olsa da bunun için aldığımız bir önlem yok. Diğer bir bir ifadeyle tam anlamıyla yapmamız gerekenleri yapmayarak işten çıkarılma durumunu ortaya çıkarabiliyoruz. Aslında işverenlerin bizden beklediği dört şey var. Bunları uyguladığınızda işten çıkarılma korkusuna düşmeden çalışabilirsiniz. İşverenin sizi işten çıkarma gibi bir düşüncesi varsa muhtemelen aşağıda saydığımız dört şeyi linkedinde hiç yapmıyorsunuz demektir. Bu yazıda işten çıkarılma nedenleri üzerinde durmayacağız.

İşten çıkarılmamak için Linkedin'de yapılması gerekenler ve yapılmaması gerekenleri okuduktan sonra uygulamaya başlayın. İşinizi korumada ya da yeni iş bulmada faydasını göreceksiniz.

İşten çıkarılmamak yapmanız gerekenler neler?

Sadakat

Ne olursa olsun işvereninize karşı sadakatli olun.

Öncelikle bunun bir kanunla korunduğunu ve işçilerin işverene sadık olması gerektiğini belirtelim.

MADDE 396- İşçi, yüklendiği işi özenle yapmak ve işverenin haklı menfaatinin korunmasında sadakatle davranmak zorundadır.

Sadakat çalışma süreniz boyunca işveren açısında değerlidir ve sadakati çalıştığınız süre boyunca korumanız gerekiyor. Günümüzde çalışırken başka iş aramak işverene sadık kalınmadığı olarak anlaşılıyor. Özellikle linkedin'de yeni iş başvuruları yapıp yapmadığınızı işverenleriniz takip ediyor ve sadakat sorununa yol açabiliyor. Bu sebeple linkedin'i kullanırken biraz daha dikkatli olmanızda fayda var. Bu sosyal platformu iş aramak yerine yeni insanlarla tanışmak ve kendinizi tanıtmak için kullanabilirsiniz. Eğer linkedini iş aramak için kullanıyorsanız mevcut durumdaki işinizden ayrılmalısınız. Çünkü linkedin diğer kariyer siteleri gibi kapalı bir kutu değil. Şeffaf ve birçok açığınız yakalanabilir.

Sosyal medyada etkin olun

Günümüzde etkin olan ve sık kullanılan en az 3 sosyal medya kanalını kullanmaya devam edin. Hoşunuza giden ve tercih sebebiniz olan bir çok kanal olabilir ama Linkedin'i kullanmaya mutlaka devam edin. Zaten artık Linkedin kullanırken yayınladığınız bir gönderiyi diğer hesaplarınıza da otomatik gönderebiliyorsunuz. Örneğin Linkedin yayınladığınız bir yazıyı eş zamanlı olarak facebook ve twitter hesabınızdan duyurabiliyorsunuz.

Profesyonel olun

Güncellemeler ve yorumlarda daha profesyonel yazmaya çalışın. Negatif düşünceleriniz o an için ruhunuzdan fışkırsa da bunu yazılarınızda yansıtmayın. Örneğin acımasızca katledilen Özgecan Aslan hakkında Nihat Doğan tarzında bir yorum yapıldığında ona nefretinizi yazılarla kusmamaya özen gösterin. Bunun doğal birşey olduğunu bilseniz de işvereniniz bu şekilde görmeyebilir. işten çıkarılma sorunuyla karşılaşmamak için daha profesyonel cevaplar ve paylaşımlar yapmaya özen gösterin.

Uzman olduğunuz konularda bilgilendirin

Çeşitli uzmanlık gruplarına katılın. Sizin uzman olduğunuz alanlarla ilgili diğer kişilere yardımcı olmaya çalışın. Soruları yanıtlayın ya da gündemdeki sorulara açıklık getirin. Çok sık karşılaşılan problemlerle ilgili sorulara açıklayıcı yazılar yazın.

Linkedin, günümüzde iş bulmak ve işinizi korumak için en etkili araçlardan biridir. Linkedin artık hayatımızın büyük bir parçasıdır. Mevcut kariyerinizde size yardımcı olabilir ya da yeni iş bulmanızı sağlayabilir.

İş Hayatında Başarılı Olmak İçin Hangi Eğitimleri Almalıyım?

İstanbul İşletme Enstitüsü tarafından ücretsiz verilen online İş Hayatı Eğitimlerinden faydalanmanızı öneririz.