İsveç’te Eğitim Almadan Önce Bilinmesi Gerekenler

İsveç’te eğitime verilen önem oldukça fazladır. Anadilde okuryazarlık oranı %100’dür. İngilizce konuşabilme oranı da benzer şekilde yüksek, %86’nın üzerindedir. Özellikle gençler ve orta yaşlılar arasında İngilizce anadillerine ek olarak yaygın şekilde çok kullanılır.

İskandinavya’nın kalbi olan ve tarih boyunca kuzey halklarına ev sahipliği yapmış İsveç, bugün hala dünyada en yaşanılabilir ülkeler sıralamasında 3. sıradadır. Kış aylarındaki soğuğa rağmen içinizi ısıtabilen eşsiz kahveleri, doğa dostu kültürü, cinsiyet eşitliğinde Avrupa öncüsü olması ile diğer Avrupa ülkelerinden bir adım önde olan İsveç dünyaca ünlü birçok markaya da ev sahipliğini yapmakta. İşte bu eşsiz ülke İsveç'te lise eğitimi almadan önce bilmeniz gereken birkaç bilgi.

İsveç'te Günlük Hayat

İsveç yaşam standartlarının oldukça yüksek olduğu bir ülkedir. Sokaklarda, kafelerde, alışveriş merkezlerinde gün içinde çok fazla İsveçliyi etkileşim halinde görürsünüz. Ne var ki genellikle akşam saat 22’den sonra sokaklar oldukça boşalır. İsveçliler kişisel alanlarına ve kişisel zamanlarına oldukça önem veren bir kültüre sahiptir. Dolayısıyla özellikle banliyö bölgelerinde İsveç'te lise hayatına devam eden öğrenciler akşamları zamanlarının çoğunu evde geçirmeyi tercih eder. Dışarıda zaman geçirmek isteyen herkes, kent merkezlerindeki belli başlı birkaç blok içerisindeki genellikle alkollü publarda sosyalleşir.

İsveç yerel halk için pahalı olmasa da yurt dışından bir ülkeden kazancı olan kişiler için pahalı olabilir. Özellikle şehir içi ulaşım sağlayan otobüsler, öğrenciler için indirim olmasına rağmen pahalı sayılır. Bu neden dolayı İsveç’te lise öğrencilerinin ve çalışanların çoğu ulaşım için bisiklet kullanmayı tercih eder. Yolların neredeyse tamamı, yanında bisiklet yolu da bulundurur.  İsveç mutfağı coğrafi açıdan en elverişli olan, deniz ürünleri açısından zengindir. İsveç’te lise yemekhanelerinde çoğu zaman somon gibi besin değeri yüksek okyanus balıkları görmek mümkündür. Eğer deniz ürünlerinden hoşlanmıyorsanız endişelenmenize gerek yok. İsveç’te dünya mutfağından Türk mutfağı da dahil yemekler yapan restoranları bulmak oldukça kolay. Ancak yine de fiyat olarak en uygun yöntemin marketten alınanlarla evde yapılan yemekler olduğu unutulmamalı.

İsveçli Öğrenciler

İsveçliler oldukça utangaç insanlardır. İsveç'te lise okumaya başlamadan önce heyecanlanabilir sınıf arkadaşlarınızın sizle bolca zaman geçirmek isteyeceğini düşünebilirsiniz. Fakat durum böyle olmayacaktır. Bu sizi üzmesin. Bir İsveçli ile arkadaş olmak zaman alır, fakat ömür boyu sürecek bir arkadaşlık edinirsiniz. Bir gruba dahil olduğunuzu hissettiğiniz halde arkadaşlarınız yanınızda plan yapıp sizi çağırmayabilir. Bu durumda kibarca katılıp katılamayacağınızı sormak ayıp değildir. Onların kültüründen gelen bir özelliktir ve tamamen normal karşılarlar.

İsveç’te Dil

İsveç’te eğitime verilen önem oldukça fazladır. Anadilde okuryazarlık oranı %100’dür. İngilizce konuşabilme oranı da benzer şekilde yüksek, %86’nın üzerindedir. Özellikle gençler ve orta yaşlılar arasında İngilizce anadillerine ek olarak yaygın şekilde çok kullanılır. Bununla birlikte yaşlı kesim içerisinde de birçok Avrupa ülkesine kıyasla İngilizce bilen kişi sayısı yüksektir. Günlük hayatta ortalama bir seviye İngilizce bilmeniz günlük işlerinizin neredeyse tamamını halletmekte yeterli olacaktır. Buna rağmen İsveç’te Lise eğitiminin tamamı İsveç’in yerel dili olan İsveççe. Eğer İsveç’te Lise eğitimi görmek istiyorsanız Almancaya oldukça benzer olan bu dili en kısa sürede öğrenmek sizin büyük yararınıza olacaktır. Bu konuda endişelenmenize gerek yok. İsveçliler bu dili öğrenmede size hiç zorluk çıkarmayacak, hatta öğrenmeniz adına yardımcı olmak için ellerinden geleni yapacaklardır.

İsveç’te Lise Okumak İçin Gerekenler

İsveç’te lise eğitim dönemi ağustos ortası gibi başlar ve mayıs sonuna kadar devam eder. Bu süreç 6 aydan uzun bir süre olduğu için, yeşil pasaportunuz dahi olsa oturum iznine başvurulması gerekir. Merak etmeyin. İsveç konsolosluğu İsveç’te lise veya üniversite okumak isteyen öğrencilere birçok ülkenin aksine zorluk çıkarmaz ve kolay bir şekilde vize verir. Başvururken ihtiyacınız olacaklar arasında okuyacağınız okuldan kabul belgesi, referans, kalacağınız yer hakkında adres ve ödeme bilgileri, sağlık sigortası, pasaport yer alır. Bu başvurunun kabul cevabı elinize ulaştığında konsolosluktan bizzat gidip oturum kartınızı alabilirsiniz.

Yazar: Eylem Ece Kebabçı