İyi Bir İşe Alım Uzmanı Bulmak İçin İpuçları

İşe Alım uzmanları işverenler için kalifiye adaylar bulmak için çalışırlar. Aşağıdakiler bir kariyer uzmanı bulmak için yararlanabileceğiniz en iyi ipuçlarından bazıları.

Kariyer Uzmanı- İşe Alım Uzmanı Nedir?

İşe alım uzmanları, bazen arama profesyonelleri veya kafa avcıları olarak anılırlar, işverenler için kalifiye eleman bulmak adına çalışırlar ve eğer iş arıyorsanız bir kariyer uzmanı ile oluşturacağınız bağlantı sizin iş olanaklarını bulmanıza ve bir işverenle mülakat yapmanıza yardımcı olacaktır. Bir kariyer uzmanıyla çalışmak mı istiyorsunuz ama nasıl bulacağınızdan emin değil misiniz? Kariyer alanınızdaki kariyer uzmanlarını arayabileceğiniz ve iletişime geçeceğiniz websiteleri var. İşte iş aramanızı hızlandırmanıza yardımcı olmak için bir kariyer uzmanını bulmak adına kullanabileceğiniz websiteleri hakkında bilgiler. (ilk iki internet sitesi ülkemiz için henüz kullanılabilir derecede aktif değil. Ancak son vermiş olduğum site işinize yarayacaktır.)

Bullhorn Reach

2011 Şubat yılında lanse edilen Bullhorn Reach’in konum veya endüstri açısından bir kariyer uzmanını tespit edebilmek için kullanabileceğiniz bir kariyer uzmanı arama aracı var. Websitesinde şu anda binlerce kariyer uzmanı listelenmiş durumda. İletişim kurmak istediğiniz bir kariyer uzmanı bulduğunuzda site üzerinden bir iletişim formu kullanarak ve onlarla Facebook, LinkedIn veya Twitter’dan da iletişime geçebilirsiniz. Bullhorn’un aday takip etme sistemi, işe alım yapan MIY, ve sosyal işe alım ürünleri 150 ülkede 300.000’den gazla kullanıcıyı temsil eden 10.000’den fazla müşteriye hizmet veriyor.

Riley Guide Recruiter Directories

Riley Guide 1994 yılında bir üniversite kütüphanecisi olan Margaret F. Dikel tarafından kurulmuştur. Riley Guide’ın çalışmak için aradığınız kariyer uzmanını tespit etmenize yardımcı olan işe alım firmalarının ücretsiz rehberleri vardır. ‘’Mevcut olarak 1600’den fazla yardımcı websitesine hakimiz, hepsi editörlerimiz tarafından kalite açısından kişisel olarak inceleniyor ve çoğunun kısa birer özeti mevcut.’’

LinkedIn

LinkedIn’de ‘’kariyer uzmanı’’ veya ‘’işe alım’’ gibi anahtar kelimelerle şirketleri arayın ve karşınıza alım yapan kurumların bir listesi çıkacak. Şirketteki bağlantılarla bağlantı kurabilirsiniz, daha fazla bilgi için şirketi takip edebilirsiniz ve onlarla çalışmak adına bilgi edinmek için şirket websitesini ziyaret edebilirsiniz.

Daha Fazla İşe Alım Rehberi

Kariyer uzmanı bulabilmek için kullanabileceğiniz diğer rehberler.

Kariyer Uzmanı Nasıl Seçilir?

Size iş arayışınızda en çok yardımı sağlayacak bir kariyer uzmanını nasıl seçersiniz? Kariyer uzmanlarını incelerken ne aramalısınız? Kariyer uzmanına ne sormanız ve kariyer uzmanının size ne soracağı dahil olmak üzere nasıl kariyer uzmanı seçilmesi gerektiğine dair size biraz tavsiye. Bir kariyer uzmanı seçmek ve onunla işbirliği yapmak aşağıdaki öneriler takip edildiğinde daha az kaygılı bir hal alır. Kariyer Uzmanına Sorulması Gereken Sorular

  • Bir ortaklık başlatmadan önce kariyer uzmanına sormanız gereken bazı temel sorular:
  • Ne zamandır kariyer uzmanlığı yapıyorsunuz?
  • Kariyer uzmanlığınızın alanı nedir? Bu sorunun cevabının aradığınız iş tipi ile alakalı olduğundan emin olun.
  • Benim deneyim ve becerilerime sahip birisini almak isteyen müşteri bir şirkete sahip misiniz?
  • Son altı ay içinde benim geçmişime sahip olan, yardım ettiğiniz ve işe alınan insan sayısı kaçtır?

Kariyer Uzmanlarının Adayların Bilmesini İstediği Şeyler

İşe alım yöneticileri için en önemli şey nedir? Kariyer uzmanları istihdam için adaylarına gerçekten neyi anlatmayı isterler? Kariyer uzmanlarının adaylar işlere başvurmadan önce bilmesini istedikleri şeylere bir göz atın.