İyi İnsan Olmak

İyi insan olmak birey ve toplum için sağlıklı olmak kadar hayati önem taşır. Daha iyi insan olmak için de düzenli olarak kendimizi geliştirmemiz gerek.

Modern dünyada iyi ya da kibar olmaya çalışmak gerek. İyi insan olmak birey ve toplum için sağlıklı olmak kadar hayati önem taşır. Daha iyi insan olmak için de düzenli olarak kendimizi geliştirmemiz gerek. Hayatı bir başkasının gözüyle hayal etmek zorluklarla baş etmek, pratik dile sahip olmak ve umutsuzluğa kapılmamayı öğrenmeye çalışmalıyız.

“Her gün aynı olduğunda bunun nedeni, insanın, güneş gökyüzünden her geçtiğinde hayatta ortaya çıkan tüm güzel şeyleri algılamayı bırakmış olmasıdır.” – Paulo Coelho

İyi İnsan Olmak İçin

İyi insan olmak için net bir cevap yok ancak aşağıdaki maddeler sanırım iyi olma çabalarımızı yönlendirecek yeterliliğe sahip görünüyor.

Empati

Diğerlerine sunduğunuz her şey hayatınızı devam ettirdiğinizde size daha da büyük bir geri dönüş yapacak olan bir bumerangdır. Başkaları için iyi bir şey ararken bir düşünce, bir duygu ya da bir eylem olsun başkalarıyla bağlantılarınızı güçlendirirsiniz.

Bu bağlantılar duygusal esenliğinizin önemli parçaları olan rahatlatıcı duygular sağlar. Başka bir kimsenin ıstırabı ve kendine has deneyimleriyle doğrudan bağlantı kurmak. Başkası olma cesareti ve kendine dürüstlükle bakmak. Her şeyin ve her duygunun mutlaka geri dönüştürüleceği kanunu.

Esneklik

İşler karanlık göründüğünde ve sarpa sardığında bile devam etmek.Ters durumların normal olduğunu kabul etmek ve insan doğasının zor olduğunu hatırlamak. Başkalarını korkularımızla korkutmamak.

Sabır

Hayatımızda meydana gelen katlanamadığımız olayların nasıl olduğu konusunda daha gerçekçi hale gelerek daha sakin olmalıyız.

Fedakarlık

İnsanoğlu olarak kendi adanmışlığımızı aramaya mecburuz fakat aynı zamanda mucizevi bir yeterliliğe de sahibiz. Çoğu zaman bir başkası adına kendi isteklerimizden vazgeçmek için tereddüt etmiyoruz. Bu özelliğimizi geliştirmeli ve iyi insan olma yolunda daha iyi kullanmalıyız.

Kibarlık

Pratikte kullanacağımız kibarlık kurallarını öğrenmeliyiz. Medeniyet kuralları, nezaket, hoşgörü deyince akla siz gelmelisiniz. Aynı zamanda dünya görüşünüze uymayan insanlarla birlikte yaşama ve zıt kişiliklerle yaşama kapasitenizi geliştirmelisiniz.

Mizah

Mizah yeteneği zeka göstergesidir. Ayrıca zeka diğer erdemli davranışlarla bütün olarak değerlendirilmelidir. Empati yeteneğinizi mizah ile süslerseniz daha komik olabilirsiniz. Sabrınızla mizah yeteneğiniz birleşirse kötü bir olayda bile eğlenebilirsiniz.

Kişisel Farkındalık

Kendini tanımak, başkalarını sıkıntı ve ruh halimiz için suçlamamaya çalışmaktır. İçimizde neler olup bittiğini ve gerçekte dünyaya ait olanı anlayabilmek demektir.

Umut

Güzel şeylerin bir gün olabileceğini ummak demektir. Hala yolun başlangıcındasınız. Yaşlandıkça çaresizlik çok daha kolay hale gelir ve kişiliğimize yerleşir. Karamsarlık, çaresizlik çok derin olmamalı, umut dolu olmalıyız. Unutulmamalıdır ki iyi insanlar bilgedir, çünkü bilinçli ya da fark etmeden olsun önemli olanın ne olduğunu anlamışlardır. Başkaları için ne yapıyorsak kendimiz için onu yaparız.

Yazar: Habib Culhaoğlu