Kapadokya’nın Gözdesi: Balonla Seyahat

Kapadokya, gezginlerin 4 mevsim farklı tatlar alabileceği seyahat rotalarından bir tanesi. Dinlendirici ve sofistike olduğu kadar, maceracı ve özgür ruhlara hitap eden aktivite çeşitliliğiyle Türkiye’nin en davetkar noktalarından biri olarak öne çıkıyor.

Kapadokya, gezginlerin 4 mevsim farklı tatlar alabileceği seyahat rotalarından bir tanesi. Dinlendirici ve sofistike olduğu kadar, maceracı ve özgür ruhlara hitap eden aktivite çeşitliliğiyle Türkiye’nin en davetkar noktalarından biri olarak öne çıkıyor.

Kapadokya’da Balonla Seyahat Keyfi

Kapadokya’ya gittiğinizde muhakkak yapmanız gereken bir aktivite; balonla seyahat etmek. Bu keyifli seyir gezisi, mutlaka önceden rezervasyon gerektiriyor. Uçuşunuzun riski ve manzarası, mevsimden mevsime değişse de alacağınız keyif değişmiyor. Kapadokya balon turu için heyecan azalmıyor. Kışın bembeyaz karla kaplı peribacalarını yukarıdan izlerken, bahar aylarında Kapadokya’nın yeşili ile kuşbakışı tanışıyorsunuz. Peribacalarını yalın halde tepeden selamlıyorsunuz.

Uçuşunuz esnasında rotanızı günün rüzgarı belirliyor. Bu sayede kalkış noktanız aynı olsa da her uçuş deneyimi bir diğerinden farklı oluyor. Kendi deneyimimi sizlere aktaracak olursam; Kapadokya’nın eşsiz doğasında, güne 4500 feet, yani neredeyse 1400 metre yükseklikte başlayıp bölgenin en renkli balonunda yükselmek ayaklarınızın yerden kesilmesi nefis bir his. Bulutlarla arkadaş oluyorsunuz adeta. Balonla seyahat Peribacalarına havadan dokunup dokunamayacağınızı deneme hissi ve cesareti uyandırıyor insanda.

Az Uyku Bol Uçuş

Elbette bu güzelliğe tanık olmak için ödemeniz gereken maddi ve manevi bazı bedeller bulunuyor. Öncelikle uykunuzdan biraz feragat etmeniz gerekiyor. Çünkü turlar sabahın en erken saatlerinde yapılıyor. Balonla seyahat sabah 5.30’da başlıyor. Gün ağarırken, bir yandan balonunuzun hazırlanmasını izliyor, bir yandan da kahvaltınızı yapabiliyorsunuz. Bu saatler, sıcak hava balonlarının çalışma mantığına uygun olarak. Balon, içerisinde bulunan hava ısındıkça araç yükseldiğinden; alçalmak ve inmek içinse içerisinde bulunan havanın soğuması gerektiğinden belirli bir sıcaklığın üzerinde uçuşlar verimli olmuyor.

Balonla Seyahat Deneyimi İçin

Bölgede bulunan yirminin üzerinde seyahat acentasının rotaları ağırlıklı olarak Avanos, Uçhisar ve Göreme üzeri. Yaklaşık 1 saat sürecek olan balonla seyahat deneyimi için ödemeniz gereken ortalama tutar ise, gruplara katılmanız halinde kişi başı ortalama 200 Euro. Organizasyon firmalarının gruplarına dahil olarak 20 kişiye kadar gruplarla birlikte uçabileceğiniz gibi, kendi arkadaş grubunuza özel bir organizasyonu da aynı ücretlendirme karşılığında yapabiliyorsunuz. Elbette bu muhteşem uçuş deneyimini sevdiği kişiyle başbaşa yaşamak isteyenlere gökyüzünde romantik organizasyonlar da yapılabiliyor. Fakat bunun için ödemeniz gereken tutar artıyor.

6 yaş üzeri çocuklar balonla seyahat etmek için yeterince büyük sayılıyor ve uçuşa kabul ediliyorlar. Üst yaş limiti ise yok. Sepete binebiliyor olmanız bu keyfi yaşamanız için yeterli bir kriter. Balonla seyahat esnasında, havada geçen 1 saat boyunca yaşadığınız özgürlük hissine ilave olarak muhteşem fotoğraf kareleri ve video sahneleri de yakalıyorsunuz. Yeryüzüne yeniden ayak bastığınızda ise, bir ritüel olarak şampanya patlatılıyor ve geri dönüşünüzü kutluyorsunuz.

Balonla Devam Etmek

Gezdiğiniz yerleri bir de geniş perspektiften görmek istiyorsanız, balonla seyahat kesinlikle es geçilmemesi gereken bir deneyim. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünce açıklanan verilere göre 2018 yılında Kapadokya’da balonla seyahat ederek, bu muhteşem deneyimi yaşayan yerli ve yabancı ziyaretçilerin sayısı 537.500 kişi oldu. Buralara yolu düşen, bu deneyimi kesinlikle atlamasın, tatsın. Uçsun ve uçmanın tadını çıkarsın.

Yurt Dışında Balonla Seyahat

Kapadokya balon turu yapmanız için önerebileceğim en güvenli adreslerden biri kendi deneyimlediğim Göreme Balloons. Firma, dünyadaki sayılı firmalardan. Türkiye’deki ilklerden ve en büyük profesyonel firmalardan birisi. Engelliler içinse özel balonla seyahat aktvitelerini düzenleyen tek merkez. Balonla seyahat deneyimini yurt dışı noktalara taşımak isteyenler içinse Hırvatistan’da İstirya; Fransa’da Loire Vadisi; Tanzanya’da Serengeti Ulusal Parkı; ABD’de Napa Vadisi; Avustralya’da Melbourne; ve  Yeni Zelanda’da Quennstown, beğenilen yerler arasında bulunuyor.

Yazar: Özge Demirkol