Kapitalizm Gerçeği İşsizlik

Öncelikle işsiz kaldığınız için kesinlikle utanmayın. Bu zaten sizin suçunuz değildir. Bir şirketten kovulan ilk kişi siz değilsiniz ve son da olmayacaksınız.

Bizim gibi az gelişmiş ya da gelişmekte olan ülkelerdeki çalışma hayatı malum. Düşük maaşlar, kötü insan kaynakları politikaları, patron şirketleri ve mobbing. Hepimiz bunları bile bile çalışıyor ve çalışmaya devam edecek. Çünkü bu kapitalist düzende hayatta kalabilmek için para gerekiyor onu da kazanabilmek için bir iş. İş arayan milyonlarca insan olunca bütün bu olumsuzlukları kabul edip çalışıyoruz bir şekilde.

İşsizlik Süreci Hoşgeldin

Ama bir gün yıllarca çalıştığımız şirkette bir cuma akşamı İK personeli aniden geliyor ve resmi bildirimini yapıyor. Hemen ardından gelen bilgi işlem personeli alelacele bilgisayarınıza el koyuyor. Son olarak da güvenlik görevlisi ve mesai arkadaşlarınızın şaşkın bakışları eşliğinde şirketten ayrılıyorsunuz. İşsizler ordusuna artık siz de katıldınız, tebrikler! İçimizi ürperten kelime işsizlik başlıyor. Yüksek olasılıkla ilk günler moraliniz oldukça bozuk olacak ama bir şekilde hayatınıza devam etmelisiniz. Bu noktada tekrar iş bulamanızı kolaylaştıracak bazı öneriler yapmak istiyorum.

Bildirim Yapın

Öncelikle işsiz kaldığınız için kesinlikle utanmayın. Bu zaten sizin suçunuz değildir. Bir şirketten kovulan ilk kişi siz değilsiniz, ve son da olmayacaksınız. Dolasıyla bu durumu saklamanın alemi yok. Ailenize ve çevrenize durumu bildirin. Özellikle çalışan arkadaşlarınızın sizin durumunuzu bilmesi önemli. Böylece kendi çalıştıkları şirketlerde uygun bir pozisyon çıkarsa sizi önerebilirler.

Özgeçmişinizi Güncelleyin

Muhtemelen uzun zamandır iş aramadığınız için CV'niz güncel değil. Hemen CV'nizi güncelleyip bilindik İK platformlarına yükleyin. Günümüzde yerel iş arama motorları eski cazibesini yitirmiş durumda. Çalışanlar ve özellikle İK uzmanları daha çok LinkedIn ve Xing gibi sosyal medya platformlarını kullanıyorlar. Siz de buralara mutlaka üye olun ve özgeçmişinizi yükleyin.

Boş Durmayın

Bir sonraki işinizi ne zaman bulacağınız belli değil. Bu yüzden bu aradaki zamanı iyi değerlendirin. İstanbul İşletme Enstitüsü platformundan ücretsiz online eğitimler alabilirsiniz. Buradan aldığınız eğitimlerle hem yeni beceriler kazanabilirsiniz hem de bu sertifikaları CV'nize ekleyebilirsiniz. Böylece yapacağınız iş görüşmelerinizde karşınızdaki İK uzmanını etkileme şansınız artacaktır.

Hakkınızı Arayın

Haksız yere işten çıkartıldığınızı düşünüyorsanız hukuksal yolları kullanarak hakkınızı mutlaka arayın. Ülkemizde işe geri dönüş davaları yaklaşık 10 ayda tamamlanıyor. En azından dava sonucunda işsiz kaldığınız aylara karşılık gelen maaşınızı alabileceksiniz. Böylece eski patronunuza güzel bir ders verip manevi olarak tatmin olabilirsiniz. Kapitalizmin neden olduğu işsizlik sorunu her an herkesin başına gelebilir. Bu yüzden bu önerileri uygulayarak bu süreci en az hasarla atlatabilirsiniz.

Yazar: Cevdet Ufuk Eskici