Karar Verirken Panik Yapmayın

Her gün çok sayıda karar vermek zorunda kalıyorsunuz, tereddütler zamanınızdan ve enerjinizden çalıyor. Peki nasıl hızlı karar verebilirsiniz? Çağımızın artık hız çağı olması nedeni ile karar vermek için geçmiş zamanlardaki insanlar kadar fazla zamana sahip olamıyorsunuz.

Her gün çok sayıda karar vermek zorunda kalıyorsunuz, tereddütler zamanınızdan ve enerjinizden çalıyor. Peki nasıl hızlı karar verebilirsiniz? Çağımızın artık hız çağı olması nedeni ile karar vermek için geçmiş zamanlardaki insanlar kadar fazla zamana sahip olamıyorsunuz. Sizin kararınızı bekleyen kişi ya da olaylar size yeterince zaman tanımıyorlar. Onlardan anlayış bekliyorsunuz ama belki onların da yapabilecekleri bir şey yok. Sancılı bir süreç sizi bekliyor. Peki sağlıklı karar verme yöntemleri neler?

Önceliklerinizi İyi Tespit Edin

Karar verilecek durum ve olaylar biriktikçe sizin üzerinizdeki stres artıyor. Bu stres, zamanınızın yetersizliği ile arttıkça artıyor. Fenalaşıyorsunuz. Üzülmeyin, yapabileceğiniz şeyler var. Yapabileceklerinizi yaptığınızda göreceksiniz ki stresiniz önemli oranda azalacak. Ne yapabilirsiniz ilk ve en önemli basamağı, önceliklerinizi iyi tespit edebilmenizdir. Önceliklerinizi iyi tespit edebildiğinizde, hangi durumda verilecek karara daha az, hangi durumda daha çok zaman ayırabileceğinizi tayin edeceksiniz. Zamanı etkin kullandığınızda ve uygun planladığınızda, önceliklerinize uygun daha hızlı karar verebileceksiniz.

Önemli İle Daha Önemliyi Birbirine Karıştırmayın

Her duruma eşit önem derecesi vermek, hayatın olağan akışına ters olur. Bazı durumlar vardır ki saniyeler sürer karar vermeniz. Bazı durumlarda ise saatler yetersiz kalır. Sizin için gerçekte ne önemli onun farkında mısınız? Önemli olduğunu düşündüğünüz gündelik kararlarınızı alt alta yazın. Şimdi onların içerisinden daha çok önemli olduklarını düşündüklerinizi ayrı bir liste yapın. Onları da kendi içlerinde vazgeçilmezliğine uygun olarak sıralayın.

Diğer listenizde kalan daha az önem verdiklerinizi de kendi içlerinde derecelendirin. Hatta onların içerisinde zamanınızı almayacak rutin cevabı olan hususları da tespit edin. Yani kısacası, karar verme sürecinizi sadeleştirin. Her konuda kararı sizin vermeniz gerekmiyorsa onları başka karar vericilere pas edin. Hayati önem verdiğiniz konulardaki kararlarınız dururken diğerleri ile zaman kaybetmeyin.

İyiyi Mükemmele Feda Etmeyin

Karar verdiğinizde oluşacak sonuçlar mı sizi endişelendiriyor? İşin doğrusu bu konuda haklısınız. Sizin yerinize kim olsa endişelenirdi. Önemli olan endişelenmemek değil, endişelerinizi kontrol altına alabilmek. Endişelerinizi kontrol altına alabildiğinizde, daha iyi kararlar verebileceksiniz. Bu vermiş olduğunuz kararlar, sizin özgüveninizi artıracak ve daha hızlı ve yerinde kararlar vermenizi sağlayacak. Yani bir sinerji oluşturacak. Bu sinerjinin oluşmasını kim istemez ki?

Peki o zaman, lütfen karar vermekte acele edin. Ama, aman dikkat acele ederken panik yapmayın. "Nasıl yani hem acele edeceğim hem de panik yapmayacağım?" dediğinizi duyar gibi oluyorum. Bunu ancak sakinliğinizi ve sağduyunuzu kaybetmeyerek yapabilirsiniz. Karar verilecek durumu hızlıca tahlil edin ve tereddüde mahal vermeyecek şekilde bir an evvel sonuca bağlayın.

Unutmayın, verilebilecek en kötü karar, kararsızlıktan daha iyidir. Öyle ise iyi bir karar olduğunu düşündüğünüzde, hızlı olun ve meseleyi uzatmadan sonuca bağlayın. Daha mükemmel karar verebilmek için harcayacağınız her fazladan zaman başka iyi kararlarınızı öteleyecektir. Sizin zamanınızdan ve enerjinizden çalacak, özgüveninizi sarsacaktır. Sizden karar vermenizi bekleyenleri hayal kırıklığına uğratacaktır. Sizin önemli diğer kararlarınızı öteleyecek ve belki de onlara sıra geldiğinde iş işten geçmiş olabilecektir. Özetle söylemek gerekirse, kararlarınızı verirken sakin, soğukkanlı olun, hızlı karar verin. Acele edin ama panik yapmayın. Hem siz hem de kararlarınızı bekleyenler kazansın...

Yazar: Ömer Çiftçi