Kararsızlık Korkusu

Aslında yaşanmışlıkların bir tedirginliği vardır. Bazı bazı da uzun vade öngörü oluşturmaya çalışıyordur. Sonuçlarına katlanabilir bir karar mı? Akılcı olan nedir?

İnsan bazen yanlış anlaşılmaktan korkar ya da yanlış yapmaktan. Karar verse de sonucun devam edecek eylemin telaşesi vardır yüreğinde. Adım attırmaz bu tedirginlik fazlayken.

Kararsızlık

Bazen de bir hastalık olarak karşımıza çıkar. Sadece bireyi yormayan karşısındaki, cevap bekleyeni ya da birlikte yola çıkmayı hareket etmeyi bekleyen insanı da yorar. Saatler harcattırır. Restoranda ne yiyeceğine karar veremeyince garsonu yorar. Markete gider hangi marka deterjan alacağına karar veremez. Tatile gidecek olur nereye gideceğine karar veremez. Ayakkabı alacaktır ne tarz bir ayakkabı aradığını anlamak için mağaza çalışanı sorar.

Ne istediğini tek tek tarif eder beyaz, platformsuz, spor ve sade bir ayakkabı diye her yönüyle ne istediğini tarif eden bayan mağaza görevlisinin kendisine getirdiği iki ayakkabı arasında gider gelir. Aslında kararlıydı ne istediğini tarif etmişti ama karşısına çıkan benzer ürünler arasında kaldı. İçi içini yedi ve bir o ayakkabıyı bir bu ayakkabıyı deneyeyim ayna karşısında bakayım az yürüyeyim derken saatler geçti.

Kendi Fikirleriniz Olmalı

Mağazadaki başka bir bayandan yardım isterken buldu kendini. 'Sizce' ile başlayan cümleleri sık kullanır olan kararsız insanoğlu hiç tanımadığı bir insandan sırf oradan geçiyor diye yakaladı ve sordu. Siz olsanız hangisini alırdınız? Sorduğu insanın fikirlerine kendi fikirlerinden daha çok önem veren insanoğlu bir bakmışsınız kendi başına adeta adım atamaz hale gelmiş. Çünkü onun her adımını onaylayan adına karar veren bir iç ses oluşturma çabası içine girmiştir. Hiç de azımsanmayacak bir sancılı sürece girer.

Aslında yaşanmışlıkların bir tedirginliği vardır. Bazı bazı da uzun vade öngörü oluşturmaya çalışıyordur. Sonuçlarına katlanabilir bir karar mı? Akılcı olan nedir? Bir bakmışsınız aydınlanan fikirler etrafınızı sarmış. Kısıtlı bilgisi olduğunu yeterli araştırma yapmadığını düşünen kişi karar veremez. Harekete geçemeyen insan ise verdiği kararı bile uygulamaz. Profesyonel koçlar duyguların yoğun yaşandığı anlarda karar vermemizi tavsiye ederler. Kalbiyle hisleriyle dürtüsel mi yoksa akılcı ve rasyonel mi?

Gerçeğe Odaklanmak Lazım

Acelesi olmayan cevaplara düşünme molası isteyebiliriz. En doğru karara varmak için akılcı kişilik yapısına sahip olan kişiler kendini bir kez daha sorgular ve emin olmak ister. Detaylı düşünmek ister hazır olmadığını düşündüğü için zaman ister. Acele işe şeytan karışır derler. Karar vermek bazen de cesaret işidir. Birçok konu varken karar verme sırası koymalıyız kendimize.

Öncelikli olanlar hangileri? Geç kalınmış mevzular neler? Önem sırasına koyarız. Kabuğumuzun dışına çıkmak çözümcül yaklaşım olabilir. Benim yerime annem olsa ne yapardı? Esra hangisine evet derdi? Kendimize rol model aldığımız sevdiklerimizin ve güvendiklerimizin böyle bir durum karşısında nasıl reaksiyon verdiğini nasıl aksiyon aldığını tahmin etme çabasında oluruz. Kendimiz için doğru olanı değil de başkalarının doğru gördükleri aklımızı çelebilir.

Sona Ulaşmak

Sona ulaşınca mutlu olacağımızı düşünüp bir müddet gözlerimizi kapatıp hayal edersek belki de işimiz kolaylaşır. Başınıza gelebilecek en kötü senaryoyu hayal ettiğiniz de adım atamazsınız. Bu sizi felakete ve çıkmaza sürükler. Hayalinizden de pişman olursunuz. Risk almayı sevmeyen mükemmeliyetçi yapılar tecrübesizler bir girdaba takılıp giderler. Zaman yönetimi problemi de yaşarlar.

Adeta felç olan uyuşukluğu tüm bedeniyle iliklerine kadar hissedince sağlıklı bir süreç yaşayamaz o an insanoğlu ve yılan gibi kıvrılır, kıvranır. Verdiği kararla kendini özdeşleştirme yoluna giren kişi mutlu sona ulaşacaktır. Neresinden dönersen kardır dedikleri bir hata payı vardır. Ama bir o yola girmek gerek ki dönebilecek alana ulaşabilmen gerek. Bedensel bir çaba içinde olduğumuz süreçte bedenimiz de bu duruma reaksiyon verir. Terleriz kalp hızımız aniden artan ve yerinden çıkacak gibi hissederiz kalbimizi. Vücudumuz titrer. Öyle bir an gelir ki artık ne olacaksa olsun dersiniz. İyi ya da kötü hayırlı ya da hayırsız olsun bitsin artık bu çile denildiği anda verilir karar.