Kariyer Değişimi Üzerine

İnsanlar bir şekilde bir sebeplerden dolayı istemedikleri işlere sahip olmuş olabilirler. Ancak bu kişinin hayallerinin peşinden gitmesine engel olacak bir durum değildir.

Günümüzde üniversitelerin ve buna bağlı olarak bölümlerin çoğalmasıyla birçok yeni iş ve kariyer sahası ortaya çıkmış bulunmaktadır. Belirli bir disiplin ve hedefi doğrultusunda ilerleyen kişiler genellikle hedeflerine ulaşıp net bir şekilde iş hayatında varlıklarını sürdürebilirler.

Ancak öncelikli hedefi herhangi bir üniversite veya bölüm kazanmak olan kişiler için ise iş hayatı daha sonradan oluşturma çabasına dönüşebilir. Ya da belli bir statü elde etmiş kişiler kendi istekleri doğrultusunda bir kariyere sahip olamadıkların da ailesinin isteği üzerine meslek seçimi yapan kişiler ileriki yaşlarında istençleri üzerine kariyerlerin de değişiklik yapabilirler.

Sadece bu gibi sebepler değil maaş durumunda tatmin olmama, iş veren kişi ile problem yaşama, tekrar düşme gibi birçok sebeple de kariyer değişimi yaşanabilir. Kariyer değişimi her ne kadar kolay gibi gelse de kişi için oldukça cesaret isteyen bir şeydir. Olumsuzlukları da göze alabilmelidirler. Hatta sadece cesaret değil kişilerin şansa da ihtiyaçları olabilir.

Hayallerinizin Peşinden Gidin

İnsanlar bir şekilde bir sebeplerden dolayı istemedikleri işlere sahip olmuş olabilirler. Ancak bu kişinin hayallerinin peşinden gitmesine engel olacak bir durum değildir. Birçok insanın farklı farklı alanlara karşı ilgisi ve merakı olabilir. Elbette bir işi yapma da eğitimin çok büyük önemi vardır fakat yetenek ile de istediğini gerçekleştirebilen kişiler de yok değildir. Örneğin lisans eğitimini işletme alanında tamamlamış birisi yazma yeteneği ve bir takım eğitimler sonrasında başarılı bir senariste dönüşebilir. Sadece ne istediğinizi bilin.

Sevdiğiniz İşi Yapın

İnsanlar her zaman kendileri için elbette en iyi şeyleri ister keza iş hayatında da böyledir. Bulunduğu alanda en iyisi olmak! Herkes mezun olduğu ilk andan itibaren en iyi yerden başlamak ister fakat bazen de mümkün olmayabilir. Deneyim ve tecrübe edinerek ve sabrederek emeklerimizin karşılığını alabiliriz, fırsatları değerlendirebiliriz. Bu yüzden sevdiğimiz işi yapmak istiyorsak ilk önce o alanda iyi bir eğitim ve yeterli bir bilgi birikimine sahip olmak gerekir.

Bir işi sevmek o işi yapabileceğimiz anlamına gelmez elbette. İstenilen iş kişiye uygun mu? Daha önce o alanlarda çalışmış kişilerin tecrübe ve deneyimlerinden yararlanılabilir, bunun için o işlerde çalışan kişilerle iletişim kurmak, o iş hakkında bilgi edinmek ve kendimize uygun olup olmadığına karar vererek bu doğrultuda hareket edebiliriz.

İkinci Planınız Olsun

Belirlenen hedefte karşılaşılan bir olumsuzluk durumunda mutlaka ikinci bir plana sahip olunmalı. Çünkü istenilen her durumun arkasında maddi ve manevi olarak yıpranma olabilir. Bu da kişiyi üzüntüye ve isteksizliğe itebilir. Kendimiz için daima ikinci bir plana sahip olup iki duruma da hazır bulunmamız gerek.

Başkaları Ne Der Diye Düşünmeyin

İnsanlar kendi başaramadığı şeyleri başkaları içinde düşünürler ve ön yargı ile yaklaşabilirler. Her insanın bulunduğu durumu, konumu ve eğitim seviyesi, kültürü farklıdır. Kişi değerlendirmeyi yalnızca kendi açısından yapmalıdır. Başkaları ne der diye olumsuz düşünmemelidir. Kendisine istediği alanda başarılı olmuş kişileri rol model alabilir. Bu  durum kendisini olumlu anlamda motive etmeye yardımcı olabilir.

Kişi gerçekten kararlı ve istekli ise başkalarının ne düşündüğü ile ilgilenmemelidir. Kendimize her zaman güvenmeli ve inanmalıyız. Ne demişler inanmak başarmanın yarısıdır. Ayrıca sosyal ve girişken olmak karşılıklı ilişkilerde olumlu sonuçlar doğurabilir ve sizi bir adım önde tutabilir. Tüm bunları yaparken zorlu bir sürecin de başında olduğunu unutmamak gerek.

Yazar: Aslı Ağırgöçer