Kariyer Hatalarından Nasıl Dönebiliriz?

Herkesin pişmanlıkları var. Özellikle kariyerlerimiz söz konusu olduğunda bu pişmanlıklar daha da artıyor. Zamanı geri almak istediğimi zamanlar hepimizin oluyor değil mi? Hepimizin geriye almak istedikleri hataları var. Hepimizin baştan yapmayı dilediği şeyler var. Bu yazıda 2016 yılında hayatınızdan çıkarmanız gereken yedi hatayı ele aldım.

Kariyer hataları

Hayalimdeki işin mülakatını berbat ettim.

İyi haber: dışarıda tek bir mükemmel iş yok. Ve sadece o işe alınmadınız diye de bu işlerin şirkette değişmeyeceği anlamına gelmiyor ve belki başka bir şansınız olabilir.

Bir işe alım uzmanını bir iş hakkında çok kovaladım ve şimdi bana cevap vermiyor.

Size bir soru: işe alım uzmanları neden biz sizi arayacağız derler? Çünkü işe alım uzmanları günümüzde günde 200’den fazla başvuru alıyorlar. Ve siz birçok iş arayan insana karşı yarışıyorsunuz. Bu yüzden çoğu iş alım uzmanının ‘’bizi aramayın, biz sizi arayacağız’’ mantığı var. Çözüm işe alım uzmanlarının sizi işe almaya kafalarının yatmış olmasını sağlamak.

Çevremle ilişkimi devam ettirmedim.

Endişelenmeyin, çevrenizde en az sizin kadar meşgul. Çözüm devamlılığa odaklanmak. LinkedIn sağ olsun, her gün 5-10 dakika boyunca iletişim kurmaya devam edebilir ve iş ağınızı genişletebilirsiniz. Dişlerinizi fırçalar gibi bu işi hayatınızın bir parçası haline getirirseniz devam etmesi de daha kolay olacaktır.

Özgeçmişimi güncellemeyi bıraktım, dosyayı bulamıyorum ve şimdi baştan başlamam lazım.

Size ne kadar özgeçmişlerin öldüğünü ve de yeni özgeçmişin LinkedIn olduğunu söylemek istesem de gerçek şu ki bir özgeçmişe ihtiyacınız var. İş aramıyor olsanız bile durumların ne zaman değişeceğini bilemezsiniz. Eğer ‘’LinkedIn profilini özgeçmişe dönüştür’’ hakkında hızlı bir internet araştırması yaparsanız, kendi profilinizi bir özgeçmişe dönüştürmek için düşük ücretli birçok seçenek bulacaksınız. Problem çözüldü.

Bir işi kötü bir durumda bıraktım ve artık bir referansım yok.

Böyle bir kariyer hatası yaptığınızda en iyisi onu sahiplenmektir. Gerçeği anlatın ve gerçeklere bağlı kalın. Ne olduğuna dair olan hisleri aradan çıkarın. Daha sonra neden kötü koşullarda ayrıldığınızdan dolayı pişman olduğunuzu ve bunu bir daha hiç yapmamanız gerektiğini ilk elden öğrendiğinizi gösterin. İşverenler dürüstlüğe ve sorumluluğa minnettarlık duyarlar.

Vaktimi internet üzerinden iş başvurusu yapmaya harcadım ve hiç aranmadım.

Siz ve de milyonlarca kişi 2015 yılında bu hatayı yaptı. Artık bu çılgınlığı durdurmanın vakti. Vaktiniz iş ilanlarından oluşan büyük karadelikte vaktinizi boşa harcamak için çok değerli.

Kariyerimi ilerletmek için kullanabileceğim yeni bir beceri oluşturmadım.

Becerileri yeni tutmak işverenlerin ihtiyacı olan şeyin sizde olduğundan emin olmanın çok önemli bir yolu. Online dersler sağ olsun, örneğin iienstitu gibi, yeni beceriler kazanmak için istediğiniz zaman kendi programınıza göre çalışabilirsiniz.

2017’de aynı pişmanlıklardan Nasıl kaçınılır

Zaman değişti. Artık her işin geçici olduğu kısa süreli ekonomi dönemini yaşıyoruz. Maalesef okullar bize kariyerlerimizi nasıl yönetmemiz gerektiği hariç her şeyi öğretiyorlar. Özellikle bu değişim zamanlarında…