Kariyer Yolculuğunda Pazartesi Mi Suçlu?

Kariyer yönetiminde kendini tanımanın yaşı yoktur. Bu sürekli devam eden ve belirli periyotlarda devam etmesi ve tekrarlanması gereken bir süreçtir. Neden mi? Çünkü öğrenme yaşam boyu devam eder.

Hatırlar mısın çocukluk yıllarını? Herkes ne olacaksın diye sorduğunda sen ne demiştin? Astronot? Polis? Doktor? İtfaiyeci? Asker? Öğretmen? Peki şu anda gerçekten mutlu olduğun yeteneklerini tam anlamıyla gösterebildiğin bir işte mi çalışıyorsun? Bundan 20 yıl geçtikten sonra geriye dönüp baktığında hatırladıkların birer başarı ve mutluluk hikayesi mi olacak yoksa pişmanlıklar silsilesi mi? Kariyer yönetimi tam olarak önce bu soruların cevapları ile başlar.

Kariyer Yönetimi

Şimdi kendini okyanusun ortasında bir geminin kaptanı olarak düşünebilirsin. Hayat karşılaştığımız fırtınalarla doluyken en büyük amacımız gemimizi limana sağ salim ulaştırmaktır. Geminin dümenini bırakmadan fırtınalı havalardan da en az açık denizler kadar keyif almaktır. Kariyer yolculuğu da tıpkı buna benzer. Her şeyden önce kendini tanımalısın.

Kariyer yönetiminde kendini tanımanın yaşı yoktur. Bu sürekli devam eden ve belirli periyotlarda devam etmesi ve tekrarlanması gereken bir süreçtir. Neden mi? Çünkü öğrenme yaşam boyu devam eder. Kişi farklı deneyimler, tecrübeler edinir. Bunlar karakterini şekillendirir. Toplumdaki rolünü oluşturur. Hayatımızın yarısından fazlasını çalıştığımız, tercih ettiğimiz işte geçirir karşılığında da para kazanırız.

Motivasyon Eksikliği

Para kazanma hedefi ile yetiştirilen nesillerde ilerleyen zamanlarda oluşan tatminsizlik hissi, mutsuzluk, motivasyon kaybı gibi durumlara çevrenizde sizde benim gibi şahit olmuşsunuzdur. Her gün sabah alarmın çalmasıyla oflayarak kalkıp bir karış suratla işe giden insanlar, yine hafta sonu pazar günü olduğunda yarın

Pazartesi diye suratı düşen morali bozulan kişiler, iş yerindeyken sürekli saate bakıp mesainin bitmesini bekleyen bedenen koltukta oturup kafa olarak bambaşka yerlerde olan insanlar ülkemizde maalesef çokça varlar. Peki neden böyle biliyor musunuz? Gerçekten pazartesinin suçu ne? Sorunun cevabı en başında gizli. Kendimizi gerçekten tanıyamadığımız için.

Kendini Tanımak

Yeteneklerini keşfetmek, kendini tanımak, nelerden mutlu olacağını bilmek ve neler yaparak artı değer sağlayacağının farkında olmakla bu sürece başlayabilirsin. Hemen eline bir kağıt kalem al ve bu soruların cevaplarını karşısına yaz. Güçlü yönlerim neler? Zayıf yönlerim neler? Çevremdeki fırsatlar neler? Çevremdeki dikkat etmem gereken tehditler neler?

Buna basit ama her şeyin başlangıcı bir kendini tanıma analizi diyebiliriz. Kendini tanımak zor olmamalı değil mi? Bu durumu biraz açacak olursak, güçlü yönlerinizi yazarken, yapmaktan keyif aldığınız, yeteneğinizin olduğunu düşündüğünüz, ben bu işte gerçekten iyiyim ve bunu yaparken kendimi çalışıyormuş gibi hissetmiyorum diyeceğiniz şeyleri yazmalısınız. Zayıf yönleriniz kısmında ise şu ana kadarki kariyer, hayat yolculuğunda edindiğiniz tecrübelere göre kendinizi eksik hissettiğiniz, ben bu konuda zayıfım dediğiniz kısımlara yer verebilirsiniz.

Fırsatlar

Fırsatlar kısmını yazarken kendinizi geliştirip güçlü yanlarınız yapabileceğiniz gelişime açık kısımlarınızdan bahsedebilirsiniz. Burada önemli olan yazacağınız fırsatların sizi gerçekten mutlu edip etmeyeceğini düşünmenizdir. Her fırsat kişiyi gerçek anlamda mutlu etmeyebilir. Kariyer yolculuğunda her hafta sonu pazartesi günlerine suç bulmamak için bu kısma dikkat etmemiz önemli.

Tehditler

Tehditler kısmında çevresel faktörler ya da fırsatları gerçekleştirmemizdeki engelleri bu kısma yazabiliriz. Bunların hepsini oluşturduğumuzda karşımıza özet bir kendimizi tanıma kılavuzu çıkacak. Artık ne yaparken mutlu olacağını yeteneklerinin neler olduğunu veya yapmak istediğin şeylerin neler olduğunu görebiliyorsun. Bundan sonrası için tek yapman gereken bunları doğru bir planlamaya koyup hareke geçmek.

Unutmamalısın ki kişi gerçekten severek yaptığı bir işte başarılı olur. Buradaki başarı gerçek başarıdır, devamlılığı bir ömür sürer. Aidiyetliğin en yüksek olduğu, çalışırken bir an için canının sıkılmadığı, yaptığın işle gurur duyduğun ve verimliliğinin maksimumda olduğu bir hayattır. Şimdi düşün, neyi nasıl yaparsan çok mutlu olursun?

Yazar. Mustafa Nafiz Erkal