Kendinize Yatırım Yapın

Kendine yatırım yapmak iş hayatını geliştirmek için oldukça önemlidir. Bu günümüzde büyük bir çoğunluk tarafından kabul gören bir düşüncedir. Ancak kişisel gelişim sadece iş yaşamına değil günlük hayata da büyük katkısı olan bir yatırımdır.

Kendine yatırım yapmak iş hayatını geliştirmek için oldukça önemlidir. Bu günümüzde büyük bir çoğunluk tarafından kabul gören bir düşüncedir. Ancak kişisel gelişim sadece iş yaşamına değil günlük hayata da büyük katkısı olan bir yatırımdır.

Zihninizde size sıkıntı yaratan tıkanmalardan kurtulmak, yeni beceriler geliştirmek, saklı yeteneklerinizi ortaya çıkarmak, fikirlerinizi kullanılabilir hale getirmek, bir işi yapmanın daha kolay, daha kısa yolunu öğrenmek gibi ayrıntılar hayat tarafından test edildiğinizde sizi daha güçlü kılar. Kişisel gelişim aynı zamanda öz güven sorununuza da garantili bir çözümdür. Donanımınız ne kadar kuvvetli olursa öz güveniniz de o kadar sağlam olur.

Kişisel Gelişim İçin Neler Yapmak Gerekir?

Aslında bu sorunun yanıtını bulmak çok da zor değil. Tabi ki kurulacak çok sayıda profesyonel cümle var ama en basitiyle “değişik bir şeyler yapmak” bile işinizi görür. Bir yerden başlamak, bir noktadan hayatın akışını yakalamak, her zaman yaptığınızdan farklı bir adım atmak kendinizi tüm cevapları bulabileceğiniz o yola çekmek için yeterlidir.

Sıradaki soru ise kişisel gelişim için bir şeyleri nasıl yapacağımızdır. Bu konuda en temel kavram eğitim oluyor ki bunun kendi kendini eğitmek, bir profesyonelden yardım almak, çevrede konuşulanları dikkatle analiz etmek gibi birçok farklı yolu var.

Kişisel Gelişim İçin İlk Basamaklar

Kitap okumayı sevin. Kendinize kitap okumaktan mutlu olduğunuzu gösterin. Sizi eğlendiren kitaplar okurken aklınızdan ne kadar da mutluyum düşüncesini geçirin. Bir kitaptan edindiğiniz bilgiyi kullandığınız zaman bunu bir kitaptan öğrendiğinizi ve işinizi ne kadar da kolaylaştırdığını düşünün. Çözemediğiniz bir sorunla karşı karşıya iken o konu hakkında bir kitap okumuş olmayı dileyin ve bunu bir kenara not alın.

Bu hatırlatmaları birkaç kez bilinçli yaptıktan sonra zamanla farkında olmadan kitapları takdir etmeye başladığınızı göreceksiniz. Kitap okumak sizde eğlencenin yanı sıra bir ihtiyaç haline bile gelebilir. Çünkü kitaplar bilginizi arttırarak öz güven sağlar. Ayrıca eğlenerek, mutlu geçirdiğiniz süreyi attırarak sizi rahatsız edebilecek düşüncelerden uzak tutar. Kitap okumak kişisel gelişimin en öncül ve en temel basamağıdır. Kitap dinlemek de son zamanlarda bu işi kolaylaştıran önemli bir akımdır. Sesli kitaplarla işinizi kolaylaştırabilirsiniz.

Stresinizi Azaltın

Stresi azaltmak ile kişisel gelişim arasında verimli bir döngü vardır. Bu döngüyü rahatlatmanızı sağlayan davranışlardan biri bağışlamaktır. Kendinize odaklanmanızı sağlar. Başka şeylere kızgınken kendinizle yeterince ilgilenemezsiniz. Aynı şekilde düzenli uyku, yeterli hareket ve sağlıklı beslenme de kişisel gelişim değirmeninin iyi birer yardımcısıdır.

İşlerinizi bir öncekinden farklı bir yolla yapmayı deneyin. Zihninizi test edin, zaman zaman zorlayın. Sürekli kullandığınız yoldan başka bir yol bilmezseniz stresli olursunuz. Bir B planınız olduğunda, aklınız daha rahat olur ve işinizi daha düzgün yaparsınız. Fazladan bildiğiniz yollar diğerleri arasında fark edilmenizi ve rahatça ilerlemenizi sağlar.

Bilgili İnsanlardan Öğrenin

Konuyu bizzat tecrübe etmiş birinden öğrenmek her zaman olumsuzlukları azaltır. Çünkü tecrübe detaylara hakimdir. Olası riskleri yaşamış ve üstesinden gelmiştir. Size tamamen emin olacağınız çözümlerden birini sunar. Sevdiğiniz aktiviteleri keşfedin. Gelişim sancılıdır. Bu yüzden sancıyı hafifletmenin ne kadar çok yolunu bulursanız o kadar çok gelişirsiniz. Hoşunuza giden işleri yapmak her zaman daha kolay ve acısızdır. Kişisel gelişim yolunda en güçlü yanınız sevdiğiniz alanlarla ilgili aldığınız eğitimler olacaktır.

İşinize yarayacak herhangi bir konuda online eğitimler almanız kendinize verebileceğiniz en büyük hediyelerden biridir. Bir problemle karşılaştığınızda, daha önce aldığınız eğitim ve bunun size sağladığı özgüven en iyi yardımcınız olacaktır. Kişisel gelişim eğitimleri için sizlere iyi seçenekler sunmak her zaman önceliğimizdir.

Yazar: Gamze Zağlıer