Kıbrıs'ta Eğitim ve Yaşam

Kıbrıs'ta eğitim sistemi milletlerarası, çok kültürlü ortam yarattığı için yabancı dil ve farklı kültürleri öğrenme açısından tercih eden öğrencilere avantaj sağlamaktadır.

Tatil cenneti olarak ön plana çıkan Kıbrıs'ta eğitim sistemi Türk ve Avrupa standartlarına yaklaşmış durumdadır. Kıbrıs üniversiteleri geniş bölüm yelpazesiyle Türkiye'deki bölümlerle aynı seviyededir. Kıbrıs'ta lisans ve yüksek lisans için başvurabileceğiniz toplam 10 üniversiteyle eğitim veren yavru vatanda üniversiteleri sıralayalım

Kıbrıs Üniversiteleri

  • Doğu Akdeniz Üniversitesi (Gazi Magosa)
  • Girne Amerikan Üniversitesi (Girne)
  • Girne Üniversitesi  (Girne)
  • Kıbrıs Amerikan Üniversitesi (Lefkoşa)
  • Kıbrıs İlim Üniversitesi (Girne)
  • Kıbrıs Sosyal Bilimler Üniversitesi (Lefkoşa)
  • Lefke Avrupa Üniversitesi (Lefke)
  • Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi (Lefkoşa)
  • Yakın Doğu Üniversitesi (Lefkoşa)
  • Orta Doğu Teknik Üniversitesi Kuzey Kıbrıs Kampüsü (Güzelyurt)

Kıbrıs'ta Eğitim Sistemi

Kıbrıs'ta eğitim alan 90 binin üzerinde öğrenci olduğu ve bunların %70’ini Türkiye’den gelen öğrencilerin oluşturduğu bilinmektedir. Öğrencilerin %20’sini takribi 98 ülkeden gelen yabancı öğrenci ve %10’luk kısmını ise KKTC vatandaşı olan öğrenciler oluşturmaktadır. Kıbrıs'ta eğitim sistemi milletler arası çok kültürlü ortam yarattığı için yabancı dil ve farklı kültürleri öğrenme açısından tercih eden öğrencilere avantaj sağlamaktadır.

Uluslararası hocalarıyla ve Kıbrıs'ı tatil için seçen turistleriyle yabancı dil pratiğinde üstünlük yaratmaktadır. Kıbrıs'ta eğitim sistemi Türkçe ve İngilizce olmak üzere iki farklı dilde eğitim vererek seçim tercihini öğrencilerine bırakmaktadır. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne girişlerde pasaport ve vize gibi uğraştırıcı, ek maddi külfet yükleyen prosedürlere gerek duymadan Türkiye Cumhuriyeti kimlik belgesiyle giriş yapılabilmektedir.

Kıbrıs'ta eğitim görmeyi tercih eden Türk öğrencilere problem yaşatan denklik konusunda anlaşma sağlanmıştır. Kıbrıs'ta eğitim sistemi programları yavru vatanın Yüksek Öğretim Denetleme Planlama ve Akreditasyon Kurulu (YÖDAK) ve Türkiye Cumhuriyeti Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) tarafından akredite edilmiştir.

Kıbrıs'ta Yaşam

Kıbrıs`ta öğrenci olmak bir tatil memleketinde turist olmak demektir. KKTC denizi, altın sarısı sahilleriyle ün salmış bir adadır. Yunan mitolojisindeki Afrodit'in Kıbrıs sahilinde saçlarını yıkadığı rivayet edilmektedir. Nisan ortası deniz sezonu açılır, Ekim sonuna kadar denize girilmektedir.

Ada içindeki ulaşım; toplu taşıma, taksi ve üniversitelerin ücretsiz sunduğu servislerle sağlanmaktadır. Adanın çok büyük olmaması sayesinde mesafeler kısadır. Adanın iki uç noktasındaki mesafe 4 saati geçmemektedir. Kıbrıs'ta eğitim alacak öğrencilerin dikkat etmesi gereken şeylerden biri de toplu taşımanın fazla gelişmiş olmaması ve erken saatlerde son bulmasıdır. Bu yüzden Kıbrıs'ta lüks taksiler 7/24 hizmet vermektedir. Kıbrıs'ta otomobil fiyatları Türkiye'ye göre çok daha uygun olduğu için otomobil almak düşünülebilecek bir opsiyondur. Fakat otomobil sahibi olmak için pasaportunuzun olması gerekmektedir.

Kıbrıs'ta eğitim alırken üniversite yurtları, özel yurtları tercih etmeyecek ve ev kiralayıp kalmak isteyen öğrenciler için ev kiraları Türkiye ile aynıdır. Ancak ev sahiplerinin birçoğu kira bedelini yıllık olarak almaktadır. Öğrencilik süresinde çalışmak isteyen öğrencilerin (tam süreli veya part time) çalışma izni alabilmeleri için pasaportlarının olması gerekmektedir.   Kayıt yaptırdıkları üniversitenin öğrenci işleri müdürlüğüne pasaportlarını beyan etmeleri durumunda, çalışma izni alma konusunda yardım alabileceklerdir.

Yazar: Fırat Gaydan