Kıdemli Çalışanlar İçin Ön Yazı Mektubu Örnekleri

Uzun süredir iş arayanların benimle paylaştıkları hikayelerde sürekli karşıma çıkan konulardan biri de iş ararken yaşın bir problem olduğu... Bu tüm yaş grupları için geçeri değil ama özellikle deneyimli ve kıdemli çalışanlar başvurdukları bazı pozisyonlarda yaşıyla ilgili problem yaşadıklarını belirtiyorlar. Özellikle ülkemizde işsizliğin büyük bir sorun haline geldiği dönemlerde uzun süren işsizlik süreçlerinde iş seçme şansımız olmuyor. Kendimizi 20 yaşında personel arayan bir pozisyona bile başvururken bulabiliyoruz. Bana gelen yorumlar genellikle şu iki maddeyi içeriyor:

  • Yaşın istihdamda önemli olduğunu öğrendim.
  • Yaşımı özgeçmişimde saklamak için uğraşıyorum.

Deneyimli bir iş arayan olarak görülmek sizin iş bulma şansınıza engel olabilir. Eğer doğru yöntemleri kullanırsanız, özgeçmişinizi yaş-geçirmez yapabilirsiniz ve ön yazı yazarken çok dikkat çekmeden yaşınıza değinebilirsiniz. Deneyimli iş arayanlar için olan bu ön yazı mektubu yazma ipuçlarını başvurunuzu etkin bir şekilde işverenlere pazarlamaya yardımcı olması için gözden geçirmenizi tavsiye ederim.

Kıdemli İş Arayanlar İçin Ön Yazı Mektubu İpuçları Neler?

Bir işe alım yöneticisini mülakat yapmaya değer olduğunuza ikna edebilmenizin en önemli yolu ön yazınızı düzenlemektir. İş ilanını alın ve işverenin aradığı kriterleri listeleyin. Daha sonra sizin sahip olduğunuz becerileri ve deneyimleri ister paragraf şeklinde ister madde madde listeleyin. Deneyim yılınızı yazmayın. Ön yazınızda deneyiminizin uzunluğunu belli etmeyin. Örneğin, 20 veya 30 yıl deneyime sahip olduğunuzu söylemek dezavantaj değil ama bu sizi yaşlı bir aday olarak gösterecek.

Yaşınızın reklamını yapmayın.

Yılların profesyoneli, deneyim zenginliği, birçok yıl boyunca çalıştı veya herhangi bir benzeri öbek kullanmaktan kaçının. Genel olarak deneyim yılınızı belirtmeye gerek yok. İş ile alakalı olan deneyimlerinizi vurgulayın. Ön yazı mektubunuz sizden daha az deneyimli bir adayın sahip olamayacağı deneyiminizden bahsetmek için bir fırsattır. Tekrar olarak, bu deneyimin başvurduğunuz iş ile nasıl alakalı olduğunu açıklayın- ne kadar açıklayıcı olursanız bir o kadar en uygun aday olursunuz.

Her duruma uyum sağlayabileceğinizden bahsedin.

Ön yazı mektubunuzda öğrenmek için olan esnekliğinizden, adaptasyonunuzdan ve isteğinizden bahsedin. Bu sizi rakamda çok genç olmasanız da genç ve istekli gösterecek.

Maaş konusunda nasıl davranmalıyız?

Eğer iş ilanı maaş beklentinizi yazmanızı istiyorsa, esnek olduğunuzu yazın.

Ön yazı mektubunuzu düzeltin.

Sunum önemlidir. Ön yazı mektubunuzun doğru bir formata sahip olduğundan ve paragraflar arası boşluk olduğundan emin olun. Ön yazı mektubunuzun demode gibi gözükmesini veya okunmamasını istemezsiniz.

Ön yazı mektubunuzu e-posta ile gönderin.

Ön yazı mektuplarınızı postalarken e-posta etik rehberlerine uyduğunuzdan emin olun. Unutmayın: Bir ön yazı mektubu yazmanız gerektiğinde, büyük farklar yaratan şeyler bazen küçük ayrıntılardır.