Kişisel Gelişim Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kişisel gelişim eski çağlardan itibaren efsaneler ve masallar gibi yollarla insan hayatına girmiş ve teknolojinin ilerlemesiyle birlikte bugünkü şeklini alarak insanlığa hizmet veren en önemli unsurlardan biri haline gelmiştir

Kişisel gelişim eski çağlardan itibaren efsaneler ve masallar gibi yollarla insan hayatına girmiş ve teknolojinin ilerlemesiyle birlikte bugünkü şeklini alarak insanlığa hizmet veren en önemli unsurlardan biri haline gelmiştir. Günümüzde kullanılan anlamına ise 19.yüzyılın sonlarına doğru kişinin yanlış olan bir şeyi yasal yollarla ve kişisel üstünlüğünü ele alarak çözebilme hakkı olan “self-help” tabiri ile ulaşmıştır.

Bugüne bakıldığında kişisel gelişim çok büyük bir sanayi kolu durumundadır. Her yıl dünyanın gelişmiş ülkeleri tarafından bu büyük pazara yaklaşık 2,5 milyar dolar yatırım yapılmaktadır. Yakın gelecekte bu yatırımların gelişen teknolojiye paralel olarak daha da büyüyeceği gerçeği açıkça karşımızda durmaktadır.

Kişisel gelişim birçok insanın önemsemeye belki de zaman bulamadığı ancak bireyleri ve toplumları özünde olumlu yönde değiştirip geliştiren bir süreçtir. Bu süreçte zaman ve kaynak olarak bir kısıtlama yoktur. İnsanların bakış açılarını değiştirir. Farkındalıklar yaratır. Kendine güvenen ve inanan bireyler ve toplumlar oluşturur.

Neden Kişisel Gelişim?

İnsan hayatının büyük kısmı eğitimlerle geçiyor. Bir meslek sahibi olmak için neredeyse 20 yılınızı eğitime harcıyorsunuz. Bu eğitim sürecinin sonunda doktor, avukat, mühendis, öğretmen ve benzeri yüzlerce meslek dallarından birini seçiyorsunuz. Peki bir meslek sahibi olmak sizi vizyon sahibi yapıyor mu? Aldığınız eğitimlerin sonunda kendinize bu soruyu mutlaka sormanız gerekiyor.

Kendinize güveniniz ve inancınız tam mı? Bulunduğunuz mevkide lider durumunda mısınız? Sunduğunuz projelerle çalıştığınız iş yerini uçuruyor musunuz? Veya insanlar gözünüzün içine mi bakıyor? Muhtemelen bunları yapan kişi sayısı çok fazla değildir. Artık günümüzde değişimleri takip etmek içinde bulunulan anda dahi zor olabiliyor. Yeterince hızlı olmak ve değişimin içinde yer alabilmek için sadece klasik anlamda eğitim almak yeterli gelmiyor.

Kişisel Farkındalık

İşte kişisel farkındalık burada devreye giriyor ve önem kazanıyor. Hızla geçen yaşamın içinde öylece oturup düşmemek için sabit bir yere mi tutunmalı yoksa dengede kalarak bu değişimin içinde yürümeyi hatta koşabilmeyi mi başarmalı? Kendisine güvenip inanan insanlar için yaşam daha kolaydır. Çünkü daha az yargılayıp daha fazlasını yaparlar. Sadece kendilerini değil, yakın ve uzak çevresindekileri de olumlu yönde geliştirebilirler. Ufak dokunuşlarla büyük farklar yaratabilirler.

Hayata bakış açıları çeşit çeşittir. Hedeflerine çok daha hızlı şekilde ulaşabilirler. Kişisel gelişimlerini sürekli geliştirmeyi tercih edenler yaşadıkları dünya üzerinde küçük de olsa izler bırakabilirler. Bu seviyeye ulaşmak için sadece disiplinli olmak yetmez. Mutlaka bunun yöntemlerini bilmek gerekir.

Kişisel Gelişim için Eğitim

Kişisel gelişim eğitiminin en basit yöntemi bol bol kitap okumak yazılı ve görsel yayın organlarını günlük olarak takip etmektir. Ancak global bir dünya üzerinde yaşadığımız gerçeği ile birlikte bu metotların bugün için yeterli kaldığı söylenemez. Halbuki kişisel gelişim için etkili bir eğitim çok önemlidir. Günümüz teknolojisinin sürekli gelişimi ile online eğitimler almak gerçekten çok kolay. Tek gereken bir internet bağlantınızın ve bilgisayarınızın veya cep telefonunuzun olması.

Eğitim Olanaklarından Nasıl Faydalanılmalı?

Öncelikle düşünmeniz gereken ilk şey ne yapmak istediğinizle ilgili olmalıdır. Sevdiğiniz ancak bir türlü öğrenmeye fırsat bulamadığınız bir konu mu yoksa mesleğinizde sizi bir adım dahi olsa öne çıkaracak bir eğitim mi veya sadece ilgi gösterip merak ettiğiniz bir hobi mi? Karar elbette sizin. Birini veya hepsini birden seçmek de sizin elinizde. Yeter ki ne istediğinize karar verin ve kişisel gelişim maceranızı başlatmak için heyecan duyun.

Neyi istediğinize karar verdikten sonraki ikinci önemli adımınız bunu nasıl yapacağınızdır. Kişisel gelişim eğitimleri hakkında internet üzerinden binlerce kaynağa kolayca ulaşabilirsiniz. Konusunda uzman eğitimciler tarafından canlı dersler eşliğinde derse ait döküman destekleri ile birlikte eğitim hizmetlerinizi alabiliyorsunuz. Eğitiminizi tamamlayıp sınavlara girdikten sonra size sertifika veriliyor.

Eğitim kurumlarının güvenilir olup olmadığını ve uzman eğitimci kadrolarının kalitesini gözden geçirmeyi unutmayın. Sizi hedeflerinize ve vizyonunuza ulaştıracak olan ciddi ve güvenilir eğitim kurumlarını seçmeniz son derece önemli. Bu konuda İstanbul İşletme Enstitüsü aradığınız ve tercih edeceğiniz bir kurum. Edinmek istediğiniz tüm kişisel gelişim eğitimleri buradan ücretsiz alabilir hayatınıza istediğiniz şekilde yön verebilirsiniz. Kim bilir bir gün kendinizi tanımakla başladığınız kişisel gelişim serüveninizin sonunda evrene mesaj bırakabilmeyi bile başarabilirsiniz.

Yazar: Nazan Sezek