Kişisel Gelişim İçin Yapabileceklerin

Kişisel gelişim, var olduğumuz günden yaşamımız sona erene kadar devam eden ve edecek bir süreçtir. Bu süreci en iyi değerlendirebilen insanlar bireysel yaşamında da kariyer yaşamında da başarıyı çok daha kolay kazanmakta. Kolay dediysek de emeksiz değil elbette. Başarıyı elde etme yolunda, kendilerine kişisel anlamda yaptıkları yatırımlar sayesinde başarılı olmaktadırlar.

Kişisel Gelişim Nedir?

Kişisel gelişim, her şeyden önce kendini geliştirme konusunda farkındalık sahibi olmaktır. Farkında olmakla birlikte, bu uzun yolda nasıl ilerlemek gerektiğini araştırmak ve hayata geçirme çabasıdır. Kendini daha iyi bir şekilde gerçekleştirmek için pozitifte kalmak ve bunun için emek vermektir. Modern dünyada bireyin, içindeki potansiyel güçle çeşitli sorunlara karşı kendi çözümünü üretmeyi öğrenmesidir.

Kişisel gelişim, başta bireysel gelişimimiz, daha sonra çevremizdeki insanlarla olan iletişimimiz için son derece önem teşkil etmektedir. İyi oluş, kişinin kendinden başlar. Bu hayata geliş amacını, bu hayatta ne yapmak istediğini ve hangi alanlarda iyi olmak istediğini düşünen birey, kişisel gelişim eğitimleri ile bu konuda önemli bir adım atmış sayılır.

kişisel gelişim, motivasyon, eğitim, gelişim

Kişisel Gelişim İçin Neler Yapabilirim?

Kişisel gelişimin sağlıklı bir şekilde ilerlemesi için öncelikle kendimizi iyi tanımalıyız. Bu hayata neden geldim, ben kimim, şu an olduğum yer gerçekten olmak istediğim yer mi, nasıl daha iyi olabilirim? gibi soruları düşünerek kendimizi tanıma konusunda adım atmalıyız.

Geçmişten ders al ama asla dert alma. Evet. Geçmişte yaptığın ve şu an yanlış olduğunu düşündüğün anları bir gözden geçirmeye ne dersin? Ancak bunu pişmanlık duyman ya da üzülmen için söylemiyorum. Aksine, eski seni ve bugünkü seni kıyaslayarak ne kadar mesafe katettiğini görmen için söylüyorum.

Daha önce deneyimlediğin ve artık doğru bulmadığın şeyleri artık yapmadığın için kendinle gurur duymalısın. Geçmişte her ne yaşandıysa yaşandı ve bitti. Orada yaşama. Bugüne ve yarına bak daima. Get Carter’ın dediği gibi, “Bütün hayatını geriye bakarak geçiremezsin.”

Kişisel gelişim için bu konuda kitaplar okuyarak da kendini geliştirebilirsin. Hayata karşı farklı bakış açıları kazanarak daha geniş pencereler açabilirsin kendine. Sohbet etmekten zevk aldığın arkadaşlarınla, bilgi birikimine katkı sağlayan online eğitimlerle genel kültürüne katkı sağlayabilir yeni beceriler geliştirebilirsin.

kişisel gelişim, motivasyon, eğitim, gelişim

Kişisel Gelişim İçin Ne Gibi Eğitimler Alabilirim?

Kişisel gelişim için kendine vakit ayırmanın önemini bilmelisin. Kendine ayırdığın vakit içerisinde seni geliştirecek, yeni yetenek ve belki de meslek kazandıracak ücretsiz online eğitimler alabilirsin. Excel Eğitimi ve Doğru ve Etkili Konuşmanın Temelleri Eğitimi ile kendine yatırım yapabilirsin.