Kişisel Gelişim Motivasyonu: Online Eğitim

Kişisel gelişim size neyi çağrıştırıyor? Tazelenme her konu hakkında bilgi sahibi olma ya da kendimizi geliştirmek gibi şeyler mi?

Kişisel gelişim nedir? Kişinin potansiyelinin biraz daha öteye taşıması, kendini tanıması, kendini geliştirmeye karar vermesi ve bilgilere hakim olmasıdır.

Kişisel Gelişim Nasıl Başlar?

Biliyor musunuz? Ders çalışırken veya kitap okurken kendimizi sürekli geliştiririz ama bunun farkına anında varamayız. Kişisel gelişim denen bu oluşum geç anlaşılır.

Etrafımızdakilere bir konu hakkında  birşeyler anlatırken bile istemeden verdiğimiz bilgiye hakim oluruz. İnsanlar bunu nasıl yaptığınızı merak eder ve size özel saygı duyarlar.

Herkesin belli bir alanda kendisini geliştirmesi gerek. Çünkü bu gelişim bize farklı bakış açısı, empati kurma, körelmiş duyguların farkına varma ve doğru/yanlışları fark etme gibi kişisel gelişim için önem taşıyan duyguları ortaya çıkarır.

Değişim Önemlidir

Aslında herkes ile iletişimdeyiz. Bazen doğru bazen de yanlış anlaşılıyoruz. Bir kelime yüzünden kavga bile çıkabiliyor.

Kimi insanlar değişimi sevmez. Aslında değişimi kucaklamak gerek ki ön yargılardan kurtulalım.

Hiç kişisel gelişim hakkında kitap okudunuz mu? Okuduysanız harika. Okumadıysanız bu yazıya bir göz atın. Kişisel Gelişim İçin Kitap Önerileri.

Sizi olumsuz etkileyen her şeyden uzak durun . Sürekli gelişin ve değişimi yakalayın. Arkadaşınıza bel bağlamayın. Aklını değiştir hayatın değişsin.

Daha iyi dinleyin ve kendinizi her zaman dinletin. Asla söylenmemesi gerekenleri öğrenin. Empati ile insanları kendinize bağlayın. Sözlü saldırıları daha yoldayken durdurun.

Kendinize güvenin eğer siz sesinizi çıkarmazsanız sonunda daha çok üzüleceksiniz. Arkadaşlarınızı iyi seçin çevrenizi daraltın. Sürekli okuyun, izleyin, ve öğrenin.

Bir kelime kararını, bir duygu hayatını, bir insan seni değiştirebilir.

Online Eğitimin Kişisel Gelişime Katkısı

Online yani uzaktan eğitim, çoklu ortam teknolojisi gibi araçların yardımıyla eğitimi her yere ulaştırmak demektir. İlk olarak 1990 yılında bilgisayar temelli eğitim programları ile ortaya çıktı. Bunu deneyen ilk ülke ise Amerika idi.

Türkiye'de ilk kez 12 Nisan 1993 tarihinde kullanıldı. United State Distance Learning Association yani Birleşik Devlet Uzaktan Eğitim Derneği tarafından 2004 yılında global olarak tüm dünyaya sunuldu.

Kişisel gelişim ve online eğitim artık ayrılmaz bir ikili. Kimler internetten eğitim alıyor ? Kaç kişi online eğitimlere katılıyor?

Şöyle bir geçmişi hatırlayalım. İnternet yok. Eğitim için özel öğretmenlere tonlarca para yatırdık. Ansiklopediler ve kitaplar gibi hayatımızı bunlar ile sürdürdük.

Oyunlara, ders içerik videolarına, magazin ve bilimsel araştırmalara hakim olduk. Bunlar teknolojinin vazgeçilmez parçaları haline geldi. Ama o dönem de yavaştan yok oldu.

Kendimizi geliştirmek için artık online eğitimler var. Bu eğitimler hayatımızın bir parçası.

Bu konuda İstanbul İşletme Enstitüsü yabancı dil eğitimi, sınava hazırlık eğitimi, kişisel gelişim eğitimleri başta olmak üzere daha bir çok konuda ücretsiz online eğitimler ve sertifika programları sunuyor.

Sertifika Almanın Zamanı Geldi

Bu farklı dallardaki eğitimleri alan katılımcılar yapılan sınav sonunda aldıkları sertifika ile bir meslek sahibi olabilir ya da iş hayatında sürekli kendilerini geliştirebilirler.

Eğitim kuruluşları, öğretmenler ve öğrenciler kelebek etkisi gibi değişir ve gelişir. Ama bu azminizin finalinde hak ettiğiniz sertifika sayesinde daha dolgun bir özgeçmiş hazırlamak ve iş hayatında önde başlamak sizin elinizde.

Telefon, tablet, bilgisayar ve laptop gibi tüm teknolojik araçlar ve internet sayesinde bu eğitimlere katılmak mümkün.

Planınız bir yıl içinse pirinç ekin, on yıl içinse ağaç dikin ama yüzyıl içinse kesinlikle insanları eğitin. Şimdi kişisel gelişim ve değişim zamanı.

Yazar: Merve Yıldız