Kişisel Gelişim ve Spor İlişkisi

KKişisel gelişim bireyin sahip olduğu bilgi ve becerileri sürekli olarak gözden geçirmesiyle ilgili bir kavramdır.  Kişisel gelişim kavramı bireyin sosyal, ekonomik ve kültürel yaşamını da yakından ilgilendirir. Kişisel gelişim insanın içindeki sınırsız gücün farkına varabilmesi, var olan potansiyelinin neler olduğunu kavrayabilmesi ve bunu kullanabilmesi yeteneğidir

Kişisel Gelişimin Boyutları

•      Zihinsel Boyut,

•      Bedensel Boyut,

•      Duygusal Ve Sosyal Boyut,

•      Manevi Yaşam Boyutu,

•      Aile Boyutu,

•      İş Ve Mesleki Boyutu

•      Sosyal Sorumluluk Boyutu

Peki Kişisel Gelişimde Başarılı Olmak İçin Neler Yapmalıyız?

Sorusuna verilebilecek cevaplardan biri de spor yapmaktır. Unutmayalım ki atalarımız “ Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur. ” diye boşuna dememişlerdir.

Etrafımıza baktığımız zaman başarı hikayelerinin bir çoğun da kişilerin günlük yaşamlarında spor aktivitelerini hiç aksatmadıklarını kolayca görebiliriz.

Başarılı Olmak İçin Vazgeçilmez İkili Kişisel Gelişim ve Spor

Başarının sırrı birçok doğru kararın bir araya gelmesinde saklıdır. Başarı süreklilik, kararlılık, motivasyon, gibi birçok etken içerir.

Peki spor neden bu kadar önemli? Bedensel hareketsizlik, başta kalp, yüksek tansiyon olmak üzere birçok hastalıkta etkili rol oynuyor.

Düzenli orta düzeyde yapılan bedensel aktivitelerin: Kalp hastalığı, Şişmanlık, İnsüline bağlı olmayan diyabet, yüksek tansiyon gibi hastalıkların önlenmesi ve tedavisinde, ayrıca vücut ağırlığının kontrolü ve organizmanın strese karşı direncini artırmada, önemli rol oynadığı ispatlanmıştır.

Spor vücudun oksijen gereksinimini artırmakta; böylece, başta kalp ve kan dolaşımı olmak üzere oksijen sağlayan sistemler güçlenmekte ve daha verimli çalışmaktadır.

Spor bedeni geliştirir ve belli bir görünüş sağlar, kasları uyumlu hale getirir, aşırı kilo alımına yol açmaz. Kendine güveni uyandırır, hırsı artırır. Heyecanı ve stresi azaltır. Bu yönleriyle spor başarılı olmak için gereken motivasyon ve yüksek enerji, kararlılık, zorluklarla baş edebilme, hedefe kilitlenme gibi unsurlarda bireylerin daha çok vakit ayırması gereken bir aktivite olmaktadır.

Düzenli şekilde yapılacak spor aktiviteleri evde ya da bir spor salonunda geçireceğiniz birkaç saat size başarı için gerekli motivasyon ve enerjiyi verecektir.

Kişisel başarı için hayatta ileriye atılan her adım önemlidir. Sizlere bu konuda büyük atamız Atatürk'ün sporla ilgili bir sözün de ‘Spor bir insanın her durumda farklı olmasını sağlar’ hatırlatmasını yapmak isterim.

Kişisel gelişim evrelerinde bireyler bazen zorluklar karşısında bahaneler üreterek kendilerini geri çekebilirler. Aslına bakılır ise bu davranış bireylerin kişisel gelişim yolculuklarında geri kalmalarına neden olmaktadır. İstikrar, azim ve sabretmek kişisel gelişim yolculuğunda en çok ihtiyaç duyulan faktörlerdir. Bahane üretmek biz insanların en çok tercih ettiği bireysel kandırma yoludur. Öyle ki bunu kişisel gelişimimizde son derece önemli olan spor için bile yapabiliyoruz. Şimdi sizlere “ FORMDA KAL” sitesinden almış olduğum hepimize tanıdık gelen spor yapmamak için üretilmiş bahanelerden örnekler vereceğim.

Spor Yapmamak İçin Bulunan Bahaneler!

1. Haftaya kesin başlıyorum.

2. Dün çok fazla spor yaptım, bugün yapmasam da olur.

3. Zaten bu aralar çok kilo verdim, bugün spor yapmasam ne olur ki?

4. Bugün hava çok kötü, şimdi kim gidecek bu yağmurda spora?

5. Tek başına da gidemem ki şimdi…

6. Zaten yediğime içtiğime dikkat ediyorum, spor ihtiyacım yok benim…

7. Uzun süredir spor yapmıyorum, şimdi başlasam o ağrılar beni mahveder…

8. İşten vaktim olmuyor ki…

9. Spor kıyafetlerim yıkanmadı ki, nasıl geleyim?

10. Geçen sene spor yaptım da ne oldu? Bıraktıktan sonra yine eski halime döndüm.

11. Ben zaten ev, iş, okul derken çok hareketli bir gün geçiriyorum. Spora ihtiyacım yok.

12. Yaz gelsin de düşünürüz o zaman…

13. Spordan sonra şimdi duştu, elbiseleri yıkamaktı… Çok zamanımı alır sen git istersen…

14. Bugün iş yerinde çok yoruldum, dermanım kalmadı…

15. Bu yaştan sonra egzersiz yapılmaz.

16. Oturduğum yere yakın spor yapacak bir yer yok.

Unutmayalım ki kişisel gelişimi üst seviyede tutabilmek için enerjik, sağlıklı ve daha başarılı bir hayat istiyorsak mutlaka spor yapmalıyız. Bu konuda NBA oyuncularından Kobe Bryant ;

İstiyorsan çalışırsın,

Çalışırsan gelişirsin,

Gelişirsen hırslanırsın,

Hırslanırsan kazanırsın,

Kazanırsan kazanırsın.

diyerek anlatmaya çalıştığım tüm bilgileri ne güzel de özetlemiş.

Yazar: Bahadır GÜNGÖR