Kişisel Gelişimdeki Önemli Güç: İrade

İrade (Özdenetim) karşılaşılan eylemlerde doğru seçim yapabilme ve sürdürebilme yeteneğidir. Günlük hayatta kararlı ve disiplinli olmak gibi kelimeler ile ifade edilir ve adım adım çocukluktan itibaren geliştirilir. Geliştirildiğinde işlerimizi rutin hale getirerek kişisel gelişimimizin devamlılığını sağlamamızı kolaylaştırır.

İrademizi vücudumuzda bulunan kaslarımıza benzetebiliriz. Vücudumuzda bir kas nasıl düzenli olarak çalışmadığında faydasını yitirirse irademiz de disiplin ve kararlılık ile kullanılmadığında hem vücudumuza hem de ruhumuza fayda sağlamaz. Çünkü irade ve ruh birbiri ile bağlantılıdır.

İrade, kişisel gelişim,rutin, irade gücü, kontrol,disiplin

İrade Nasıl Geliştirilir?

Sağlıklı Beslenmeyi İhmal Etmeyin!

İyi beslenmek iradenizin güçlenmesi için ihtiyacınız olan önemli unsurlardan biridir. İrademizi tıpkı vücudumuzda bulunan kaslarımıza benzetmiştik. Bir örnek verecek olursak; akşamları canı atıştırmalık çeken biri iseniz istediğiniz atıştırmalığı yemeyerek irade gücünüzü kontrol etmeye çalışmış olursunuz. Bu sayede tıpkı kaslarınızı geliştirmek gibi iradenizi de geliştirmiş olursunuz. Yani ne kadar çok irademizi kontrol edebilecek ve vücudumuza fayda sağlamayacak besinleri tüketmeyecek olursak o kadar çok güçlenmiş ve sağlıklı beslenmeyi bir rutin haline getirmiş oluruz.

Sağlıklı beslenmeyi bir rutin haline getirdiğinizde kararlı olma gücünüz artar. Sağlıklı beslenme ile ilgili bir örnek verelim: Boş bir sayfaya haftalık öğün programı çizelgesi yapın. Her ana ve ara öğünde yediklerinizi haftalık ve aylık olarak takip edin. Sağlıklı beslenmede başarıya ulaşanlar yediklerini kayıt altına alan ve rutin hale getirenlerdir. Sağlıklı beslenmeyi rutin haline getirmeniz kaçamak yapmanız veya motivasyonunuzun düşmesi kendinizi kontrol etme becerinizin önüne geçemeyecektir.

Uyku Saatleriniz Düzenli Olsun!

Düzenli ve sağlıklı bir uyku ile gün içinde yorulan sinir sisteminiz onarılır, edinilen bilgiler depolanır ve gelişim süreciniz desteklenir. Düzenli uyku için saat aralığı kişi ve yaşa bağlı olarak değişiklik gösterse de 4 ile 11 saat arasında uyumak zinde kalmayı ve kendinizi iyi hissetmenizi sağlar. Aksi takdirde uykusuzluk stres hormonu salgılayarak ruhunuza zarar vermeye ve iradenizi kontrol etmenizde zorlanmanıza neden olur.

Uyandığınızda yapabileceğiniz küçük bir irade güçlendirme yöntemi söylemek istiyorum: Sabah kalktığınızda yeni güne şükür ve teşekkür ile başlamanız iç sevginize sahip çıkmanızı sağlar. Ardından birkaç adım atın ve ayna bulabileceğiniz bir noktaya varın.2-3 dakika kadar kendinize bakın ve doğanın büyüklüğü karşısında küçük bir damla olduğunuzu hatırlayın. Daha sonra solunuza bakarak “geçmişimle barışığım” önünüze dönüp kendinize bakarak “bugünümle mutluyum” ve sağa bakarak “yarınımdan umutluyum” diyerek irade gücünüzü artırmaya ve kendinize iç benliğinize sahip çıkmaya ve yeni günü gelişiminize ayırmaya hazır olun.

İrade, kişisel gelişim,rutin, irade gücü, kontrol,disiplin

Mutlaka Bir Hedefiniz Olsun!

Büyük hedeflerden bahsetmiyoruz. Amacımız rutin işler oluşturmayı sağlamak. Örneğin; bir kumbara alın ve bir ay boyunca her gün belirlediğiniz miktarda parayı içerisine atın. Kumbaranızın amacı ihtiyacı olana yardım etmek olsun. İradeyi önemli kılabilmenin en önemli ilacı gülmektir ve ihtiyacı olan bir eli tutmak her insanın gülme sebebidir.

Önce küçük daha sonra büyük hedefler belirlemeniz iradenizi güçlendirmek için antrenman yapmanızı sağlar. Geleceğe yönelik hedefler belirleyip bir sürece yaymak ise irade için oldukça önemlidir. Hayatın her alanında hedef belirlemek ve hedefe bağlı kalmak kişiye içindeki gelişim ve iradeyi büyütme azmi verir. Kişi zamanla bu gelişim ve iradeyi büyütmüş ve güçlendirmiş ise kolay kolay hayal kırıklığına uğramaz. Kendi ve iç sevgisini sahiplenerek kişisel gelişimini sürdürmeye devam eder.

İrade Nedir?

İrade karşılaşılan eylemlerde doğru seçim yapabilme ve sürdürebilme yeteneğidir. Günlük hayatta kararlı ve disiplinli olmak gibi kelimeler ile ifade edilir ve adım adım çocukluktan itibaren geliştirilir.

İrade Nasıl Geliştirilir?

İyi beslenmek iradenizin güçlenmesi için ihtiyacınız olan önemli unsurlardan biridir. Düzenli ve sağlıklı bir uyku ile gün içinde yorulan sinir sisteminiz onarılır, edinilen bilgiler depolanır ve gelişim süreciniz desteklenir. Kendinize önce küçük daha sonra büyük hedefler belirlemeniz iradenizi güçlendirmek için antrenman yapmanızı sağlar.

İradenin Kişisel Gelişimdeki Etkisi Nedir?

İrade; geliştirildiğinde işlerimizi rutin hale getirerek kişisel gelişimimizin devamlılığını sağlamamızı kolaylaştırır. İrademizi vücudumuzda bulunan kaslarımıza benzetebiliriz. Vücudumuzda bir kas nasıl düzenli olarak çalışmadığında faydasını yitirirse irademiz de disiplin ve kararlılık ile kullanılmadığında hem vücudumuza hem de ruhumuza fayda sağlamaz.

YAZAR: İREM KOÇAN