Kitap Okuma Alışkanlığı Nasıl Kazanılır?

Kitap okumak, çoğu insan için hayatlarının vazgeçilmez bir parçasıdır. İnsanlar bazen eğlenceli vakit geçirmek için, bazen merak ettikleri bir konuda bilgi edinmek için, bazen kişisel gelişimleri için, bazen günlük yaşamın stresinden uzaklaşmak ve kaliteli vakit geçirmek için kitap okurlar.

Kitap okumak, çoğu insan için hayatlarının vazgeçilmez bir parçasıdır. İnsanlar bazen eğlenceli vakit geçirmek için, bazen merak ettikleri bir konuda bilgi edinmek için, bazen kişisel gelişimleri için, bazen günlük yaşamın stresinden uzaklaşmak ve kaliteli vakit geçirmek için kitap okurlar.

Kitap Kurtları

Okumayı seven kitap kurtlarına karşın, kitap okumayı seven ancak vakit bulamadığından okuyamayan, başladığı her kitabı yarım bırakan, kitap okumayı sıkıcı bulan, bundan zevk almayan veya boşa zaman kaybı olarak gören insan sayısı da yadsınamayacak kadar çoktur. Bunun sebebi kitap okuma alışkanlığı kazanmamış olmalarıdır.

Halbuki kitap okumak insanın ufkunu açan, hayal dünyasını genişleten, bilgi birikimini ve kültürünü artıran, kişisel gelişimini pozitif yönde etkileyen bir aktivitedir. Düşünsenize yapamayacağınız hiçbir şeyin olmadığı sınırsız bir dünya.

İsterseniz tarih kitaplarında zamanın en güçlü krallarıyla aynı sofrada oturabilir, dünyanın kaderini değiştiren savaşlarda en usta komutanlarla aynı cephede savaşabilirsiniz. Yahut istediğiniz an Avrupa’nın herhangi bir şehrinde kitap karakterleriyle birlikte bilmediğiniz sokaklarda dolaşarak sokak çalgıcılarını dinleyebilirsiniz.

Kim bilir belki bisikletinizle tüm dünyayı keşfe çıkacağınız bir maceraya atılırsınız. Bir uzay aracıyla Mars’ın yüzeyine çıkıp orada yaşayabilirsiniz mesela. Ya da hayvanlara kulak verip onların gizli dünyasına misafir olabilirsiniz. Ne kadar büyüleyici öyle değil mi? Ancak bu büyüleyici dünyadan bihaber o kadar çok insan var ki. Peki insanlar kitap okuma alışkanlığı kazanabilir mi?

Kitap Okuma Alışkanlığı

Kitap okuma alışkanlığı genellikle küçük yaşlarda kazanılan bir yetidir. Ancak ileriki yaşlarda da kitap okuma alışkanlığı kazanılabilir.

Kitap Okuma Alışkanlığı Edinebilmek İçin İzlenmesi Gereken Yöntemler

Çocukluktan Başlayın

Günümüzde çoğu ebeveyn, gelişimlerini olumsuz etkilemesine rağmen çocuklarının hatta bebeklerinin eline onları oyalamak için telefon, tablet gibi araçları tutuşturmakta ya da televizyon önüne oturtmaktadır. Gelişim çağındaki çocuklar için son derece yanlış olan bu tutumun yerine, onlara bebeklikten başlayarak masal kitapları okumak, onların ilgisini çekecek türde ve konuda resimli kitaplar almak çocuklarımızı da okumaya teşvik ederek kitap okuma alışkanlığı kazanmalarına yardımcı olacaktır.

Örnek Olun

Çocuklar ebeveynlerin yansımasıdır. Tabi ki, işten eve gelip tüm akşam televizyon seyrederken çocuğunuzdan kitap okumasını bekleyemezsiniz. Öncelikle siz kitap okumalısınız ki, çocuklarınız da sizi örnek alarak kitap okuma alışkanlığı kazanabilsinler.

İlgi Alanına Uygun Kitaplar Seçin

Eğer hayvanlarla ilgileniyorsanız uzay maceraları içeren bir kitap sizi pek tatmin etmeyecektir. Aynı şekilde eğer tarihi romanlar sizin için ilgi çekiciyse bilim kurgu kitabı okumak sizin için çok sıkıcı olacak ve okumaya küstürecektir. Bu sebeple ilgi alanımıza, merak ettiğimiz konulara uygun kitaplar okumak kitap okuma alışkanlığı geliştirmeniz için çok daha doğru bir seçenek olacaktır.

Kalın Kitaplar Yerine İnce Kitaplar

Öncelikle kitap okumaya yeni başlıyorsanız kalın kitaplar yerine sayfa sayısı daha az olan kitaplardan başlamak kitap okuma alışkanlığı kazanmak için daha akıllıca bir yöntem olacaktır. Bu sayede kısa kısa kitaplar okudukça, okuduğumuz kitap sayısı arttıkça bu sizi motive edecek ve daha fazla kitap okumaya yönlendirecektir.

Kitap Taşıması Zor Gelenlere

Teknolojinin ve online uygulamaların da gelişmesiyle sayısız online kitap okuma uygulaması bulunmaktadır. Eğer kitap taşımaya üşeniyorsanız istediğiniz tüm kitapları cep telefonunu, tablet ya da e-book aracılığıyla istediğiniz her yere taşıyabilir, istediğiniz an istediğiniz yerde okuyabilirsiniz.

Okumaya Vaktiniz Yoksa Dinleyin

Eğer yoğun okul, iş ya da ev yaşamınızda okumaya vakit bulamıyorsanız sesli kitaplar vasıtasıyla istediğiniz kitabı dinleyebilirsiniz. Hem de istediğiniz zamanda ve istediğiniz yerde. İster okula yürürken ister işten eve dönerken, isterseniz evde yemek yaparken...

Yazar: Zeynep Eskin