Kitap Okumanın Önemi

Okula başlayan çocuklarımızın ilk yıllardan itibaren seviyelerine uygun kitaplar ile okuma alışkanlıklarına başlatılması eğitimciler tarafından üzerinde durulan bir konudur.

Günde kaç sayfa kitap okuyorsunuz? Ya da ayda kaç kitap bitiriyorsunuz? Peki okuduğunuz kitapların hayatınıza, eğitim seviyenize kattıklarının farkında mısınız?  Bu yazımızda sizlerin ve genç uşakların gelişimine katkı sağlayacak eserlerden bahsederek, okumanın ne kadar değerli olduğunun altını çizeceğiz.

Kitap Nedir?

Bireyin düşünce dünyasındaki yahut tez antitez sentez sonucu oluşturduğu bilgileri düşünceleri kalıcı olması için aktardığı materyallerdir. İlk çağlardan itibaren insanlar iletişim kurmak ihtiyacını karşılamak ya da bildiklerini unutmamak kalıcı kılmak için mağara duvarlarına resim çizdikleri bilinmektedir.

Zamanla teknolojinin gelişmesi araç gereç yapımının artması ile insanlar önce deri üzerine daha sonra kâğıdı bularak biriktirdikleri bilgi birikimlerini saklamayı başarmışlardır. Zamanla bu bilgi birikimler çoğalmış ve insanlığın faydalanması adına kullanılmıştır. Günümüzde insanın eğitim seviyesini attırmasının yolu olarak da ilk akla kitaplar gelmektedir. Peki eğitimimize nasıl fayda sağladığını söylenilebilir?

Kitap Okumanın Eğitime Faydaları

Okula başlayan çocuklarımızın ilk yıllardan itibaren seviyelerine uygun kitaplar ile okuma alışkanlıklarına başlatılması eğitimciler tarafından üzerinde durulan bir konudur. Bunun nedeni okuyan bireylerin okumayanlar göre birçok açıdan gelişimsel özellik kazanmaları olmaktadır. Bu özelliklerden bazılar:

  • Diksiyon gelişimi ve iyileştirmesi,
  • Hayal gücünü zenginleştirmesi,
  • Zihinsel faaliyetler üzerindeki olumlu etkisi,
  • Yazma yeteneğini geliştirmesi,
  • Genel kültür gelişimi,
  • Bilimsel anlamda gelişme
  • Entelektüel düşünebilme,
  • Sosyal ortamlarda kedini rahat ifade edebilme, gibi daha birçok kişisel gelişime fayda sağlamaktadır.

Ne Tür Kitaplar Okumalı?

Günümüzde kitap denince akla ilk roman türünün gelmesinin yanında aslında çok farklı türleri bulunmaktadır. Bilimsel, deneme tarzı, şiir, ders kitapları, kişisel eğitim, anı, seyahat ve daha birçok tür sayılabilir. Uzmanlar tarafında bireylerin eğitim seviyelerine uygun tarzları tercih etmeleri önerilmektedir.

Örneğin bilimsel kitapların eğitim seviyeniz açısından önemi yadsınmazken deneme tarzlarının da öğrencilerin sınavlarda soru çözmelerini kolaylaştırdığı bilinmektedir. Duygu dünyamızın zenginleşmesi bakımından şiirler önemliyken romanlar ise hayal gücümüzün destekçisi olarak bilinmektedir. Bunun yanında devamlı olarak sesli kitap okumanın diksiyonu düzeltmede tartışılmaz bir payının olduğu da bilinmektedir.

Ülkemizde Kitap Okuma

Ülkemizde kitap okuma oranları çok yüksek olmasa da okuyan bireylerin giderek çoğalması sevindirici bir durumdur. Bu artışın sebeplerinden biri olarak teknolojiye uygun gelişen kitap basımlarındaki yükseliş görülebilmektedir. Bunun yanında farklı türlerde eserlerin yazılması ve dünya çapında basılan kitapların çeviri yolu ile dilimize girmesi de önemlidir. Ülkemizde üniversitelerin artması da önemli bir etkendir. Çağımızın gereklerine uygun olarak gelişen ve değişen eğitim sistemi içerisinde bireylerin eğitimleri boyunca okuma alışkanlıklarını sürdürmeleri gerekmektedir.

Bu durum onların okul sonrasında da bu alışkanlıklarını devam ettirmelerine yardımcı olmaktadır. Yine teknolojiye bağlı olarak kitap okuma seviyesinin artmasında yardımcı etken sosyal medyadır. Bu mecrada kitaplar ve içerikleri hakkında yapılan paylaşımlar online okuma etkinlikleri başta genç kuşaklar olmakla birlikte her yaştan insanın ilgisini çekmekte ve bu okuma faaliyetine yönelmeleri sağlanmaktadır.

İnternet üzerinden kitap satışlarının çok kolay olması da önemlidir. Hiç efor sarf etmeden yeni çıkan ya da çok eski türde eserleri bulabilmemiz, istediğimiz kitap evlerini sahafları dolaşıp alışverişimizi yapmamız bu artışa destek niteliktedir.Bu konuda da yine görev öğretmenler kadar anne ve babalara da düşmektedir. Her akşam çocuklarınız ile bir saat kitap okumak hem kendi gelişiminize fayda sağlarken hem de çocuklarınıza örnek olmanızı sağlamaktadır. Onlara hediye edebileceğiniz en güzel şey kitaplardır.  Unutmayın çocuklarınızın örnek alacağı ilk kişi sizlersiniz.

Yazar: Sefanur Yılmaz