Küçük Kararların Büyük Adımları

Ufak duran ama hayatınızı etkileyen bir eylem daha! Evet kadar olumlu bir cevap varken hayır diyebilmek neden bu kadar önemli? Aslında sizden her şeye hayır demenizi istemiyoruz.

Hedef belirleme hayatımızın her alanında önemli rol taşır. Farkında olmadan ufak kararlar için bile gündelik hayatımızda bu yola başvururuz. Maslow’un ihtiyaçlar hiyerarşi piramidini hedef belirleme yoluyla tırmanıp son basamağa geldiğimizde artık hayatta başarılı olmayı isteriz. Artık hayatımızı sürdürmek için yapmak zorunda olduğumuz şeyleri tamamlayıp kendimizi bulma arayışına gireriz.

Ben ne istiyorum? Ben bu hayatta ne yaparsam mutlu olacağım? Benim hedefim ne? Ardı arkası kesilmeyen bu sorular kafamızı kurcalamaya başlar. Kendimizi keşfetmeye başlayıp neleri başarmak istediğimizi düşünürüz. Hangi yaşta bunu başlattığımızın gerçekten hiç önemi yoktur. Bu yazıyı okuyorsanız eğer siz de Maslow’un ihtiyaçlar hiyerarşisinde son basamağına ulaşmış ve bu hayatta artık kendini gerçekleştirmek isteyen bir birey olmuşsunuz demektir. Size bu yazımla çıktığınız bu yolda ufak ama etkili adımları göstererek destek olmak istedim.

Güne Yatağı Toplayarak Başlamak

Sabah uyandığınızda yapacak bir işiniz olduğunu artık biliyorsunuz. Güne nasıl başlarsanız öyle devam eder. Siz de bu yüzden kendine saygısı olan biri olarak, güne yatağınızı toplayarak başlayın. Aslan yattığı yerden belli olur! Atasözü bizce tam bu durum için söylenmiş. Aslında niyetimiz yatağınızı toplatmak değil başladığınız güne ufak bir disiplin katmak. Çok küçük bir ayrıntı olduğunu biliyoruz fakat yatağınızı toplayarak güne başlamak, size hissettirmeden diğer işler için sizi teşvik edecek. Eğer öyle olmasaydı ABD Amirali William McRaven bunun üzerine kitap yazar mıydı?

Hayır Diyebilmek

Ufak duran ama hayatınızı etkileyen bir eylem daha! Evet kadar olumlu bir cevap varken hayır diyebilmek neden bu kadar önemli? Aslında sizden her şeye hayır demenizi istemiyoruz. Sizden evet cevabını gereken yerde verebilmeniz için hayır demenizi bekliyoruz. Unutmayın! Bu hayattan bir beklentiniz var ve zaman o kadar çabuk geçiyor ki.

Başarıya giden bu yolda sizi oyalayacak her şeye hayır diyebilmek işleri hızlandıracaktır. İçinizde o sürekli kısık sesiyle hayır diyen kişiyi serbest bırakın. Sizin o değerli vaktinizi boşa harcayan her şeye koca bir hayır diyebilmek tüm yükünüzü hafifletecek. Eğer bir kez bunu başarabilirseniz hem kendinize saygınız artacak hem de o kadar zor olmadığını göreceksiniz. Şimdi ayna karşısına geçin ve sadece hayır diyin.

Sosyal Medya Yönetimi Yapmak

Size kitap okuyun veya araştırma yapın gibi önerilerde bulunmayacağız. Çünkü bu alışkanlıklar için de ufak adımların gerektiğini biliyoruz. Madem araştırma yapamıyorsunuz en azından sosyal medya yönetimi yapın. Ana sayfanızı sizi teşvik edecek size hedefinizi hatırlatacak paylaşımlarla doldurun. Sosyal medya yönetimi yapmak için bu alanda uzman olmanıza gerek yok! Sosyal medya uzmanı neler yapar? Bunu da bilmenize gerek yok.

Oturun ve size yararı olacak sayfaları bulun. Sosyal medya kullanımınızı pozitife çevirin. İnsanların hayatını izlemek yerine, gündemi takip edin. Ana sayfanızı size bu yolda düşünceleriyle, hayatıyla veya yaptıklarıyla idol olacak insanlarla doldurun. Bu sayede hedefinizi unuttuğunuz her an sizin için anımsatıcı olarak karşınıza çıkacaktır.

Sonuç olarak hayatınızda büyük hedeflere odaklanırken asla ufak adımların getirilerini unutmayın. Kelebek etkisini hiç duydunuz mu? Bir kelebek dünyanın bir ucunda kanatlarını çırpar ve dünyanın diğer ucunda fırtınaya sebep olur. İşte sizin için çok basit gözüken şeyleri hayat birleştirerek size bir fırtına sunar.

Kelebek gibi siz de bu fırtınanın kanat çırpmanızın sonucu olduğundan habersizce yaşamaya devam edersiniz. Dönüp baktığınızda ancak kanat çırpmanın ne kadar önemli olduğunu anlarsınız. Hadi siz bugün yatağınızı toplayarak başlayın. Yarın hayatınızı toplarsınız.

Yazar: Gamzenur Kaman