Liderlerin Soru Sorma Teknikleri Nelerdir?

Grup halinde çalışmanın en sinir bozucu tarafı muhtemelen diğer insanın tam olarak ne söylemeye çalıştığını bilmeyişinizdir. Beni yanlış anlamayın! Doğru zamanda doğru soruları sormada bir yetenek, teknik ve taktik vardır. Doğru zamanda doğru soruları sormak için soru sorma teknikleri hakkında biraz bilgi sahibi olmanız gerekir. Soru sorma teknikleri hakkında bilgi sahibi olmamak sizi kötü biri yapmaz ama uygunsuz veya kaba olarak anlaşılmayı kimse istemez... Ama işin dozu kaçtığında bir gerginlik olabilir. Sosyal, iş ve hatta siyasi çevrelerde sıradan kibarlık bazen sağduyunun üzerinde tutulmaktadır. Ayrıca, on yıldır işe alma uzmanı olarak rahatlıkla söyleyebilirim ki çoğu insan kafasının karışmasından ve hatta zıt gelmesinden ziyade direkt olarak onlardan neyin yapılması isteniyorsa onu bilmek isterler. Çoğu insan toplantı salonundaki kedi fare oyununda yer almaktansa doğrudan, spesifik soruları tercih eder. Hepimiz kesinliğe ve şeffaflığa değer veririz.

"Doğrudan" soru sorma teknikleri

Büyük liderler neden doğrudan sorular sorarlar?

Vakit kazandırır.

Hiçbirimizin fazladan yaratamadığı şey zamandır. Hepimiz haftalarca –hatta aylarca-  süren bir konunun sadedine gelip neyin önemli olduğuna karar verilmesi gerektiğine yol gösterebileceğimiz durumlardan geçmişizdir. Kıymetli zamanımızın çoğunu yatırım yaptıktan sonra, bu sinir bozukluğuna, hayal kırıklığına ve hatta kızgınlığa yol açabilir. Uzamış toplantılar, ileri geri müşteri teklifleri ve kapsamlı görüşme süreçleri daha spesifik gündemlerle ve doğrudan sorular sorarak kolay bir şekilde kısaltılabilir. Büyük liderler kendi zamanlarına ve diğer insanların zamanlarına kıymetli bir şekilde muamele eder. Soru sorma teknikleri kullanarak kısa zamanda net yanıt alınabilir.

Odak yaratır.

Soru sorma teknikleri kullanarak daha doğrudan sorular sormanın güzelliği önemli olanı vurgulamasıdır. Bir öncelik veya kilit bir mesaj saatler süren önemsiz muhabbetin içinde kaldığında özelliği genellikle kaybolabilir. Tanıdığım çoğu işine bağlı, sadık ve mutlu çalışanlardan sadece bazıları patronları tarafından sorguya çekilmeye çok az süre harcayanlardan. Kapsamlı toplantılar ve ilerleme ‘’güncellemeleri’’ olmadan... Sadece başlıca konuların üzerinde kesin noktalara odaklanma- bu da doğrudan soruların kullanımı ile gelişen bir şey. Bu anlaşmayı %100 son teslim tarihinde mi bitireceğiz? Bu promosyon için ne kadar daha para istiyorsun? Benim tam olarak ne yapmama ihtiyacın var? Zırvalamayı keserek ve daha doğrudan olarak yöneticiler ve liderler odak yaratırlar. Soru sorma teknikleri kullanarak oyunun ve durumun mevcut durumunu ellerinden geldiğince çabuk bir şekilde meydana çıkarırlar. Gerekliyse değişiklikler yaratmak için onların takımlarıyla birlikte çalışmasına izin verirler. Büyük liderler ne önemliyse ona odaklanır.

En sonunda güven yaratır.

Bazen doğrudan olmak kaba olmak olarak algılanabilir. Diğerlerine sorumluluk alanında güvenmediğinizi gösteriyor olabilir. Bazı soruların uygunsuz olduğuna dair hiç bir şüphe olmamasına rağmen aynı zamanda takım çalışması şeffaflığa ve dürüst iletişime dayanır. Liderler doğrudan soruları cevaplamaya hazırlıklıdır. Hepimiz diğer insanlarla ‘’her şey hakkında konuşabileceğimizi’’ hissettiğimiz için derin bir bağ kurmayı tecrübe etmişizdir. Bu ‘’her şey’’ genellikle eleştiri, reddedilme veya yargılanma korkusu olmadan doğrudan sorular sorma anlamına gelir. Büyük liderler birbirine direkt sorular sorma yeteneğinin güvenli bir ikili ilişkinin sinyali olduğunu  anlarlar.